دوشنبه 5 خرداد 1399 - 6:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

استقبال از نظرات مختلف

 

گزارشي از نشست معاونت سينمايي ارشاد با سينماگران


در روزهايي که بحث تشکيل سازمان سينمايي کشور به موضوع روز سينماي ايران تبديل شده، جواد شمقدري در نشست مشترکي با تعدادي از سينماگران، نظر آنها را در اين خصوص جويا شد.

به گزارش همشهري آنلاين و بر اساس خبري که روابط عمومي معاونت سينمايي منتشر کرده، در آستانه تأسيس سازمان سينمايي کشور، معاون امور سينمايي طي نامه‌اي به طيف‌هاي مختلف سينماي ايران خواستار تشکيل جلسه‌اي براي ارائه توضيحات در‌ خصوص وضعيت تأسيس سازمان سينمايي کشور و ارائه چارت اداري و موضوعات اين سازمان به سينماگران شده بود که اين جلسه صبح ديروز در محل معاونت امور سينمايي تشکيل شد.

در اين جلسه جواد شمقدري درخصوص چارت سازمان سينمايي توضيحاتي ارائه کرد و سينماگران نيز نظرات خود را بيان کردند. در خبر ارسالي، گرچه نامي از سينماگران حاضر در جلسه برده نشده ولي در عکسي که از اين نشست منتشر شده، سينماگراني چون سيد ‌ضياء ‌هاشمي، منوچهر شاهسواري، حسين فرح ‌بخش، حبيب کاوش و محمد درمنش در کنار شمقدري و احمد ميرعلايي، مديرعامل بنياد سينمايي فارابي، به چشم مي‌خورند.

پيش از اين، وزير ارشاد از برگزاري نشستي مشترک با اعضاي اتحاديه تهيه‌کنندگان خبر داده و اضافه کرده بود: در اين نشست پيشنهادهاي مفيدي از سوي اعضاي اتحاديه ارائه شده ‌است.

بر اساس آنچه سيد ‌محمد حسيني وعده داده تا کمتر از 3 هفته ديگر سازمان سينمايي کشور تشکيل و جايگزين معاونت امور سينمايي وزارت ارشاد مي‌شود.

وزير ارشاد در پاسخ به اين سوال که برخي از اهالي سينما که مي‌گويند در ارتباط با تشکيل سازمان سينمايي مشورتي با آنها صورت نمي‌گيرد، گفت: درباره اين سازمان از هر نظري استقبال مي‌کنيم.

وي افزود: مدت‌هاست که بحث تشکيل سازمان سينمايي در مطبوعات مطرح است و افراد در قالب مصاحبه، ديدگاه‌ هاي خود را مطرح مي‌کنند. معاونت سينمايي نيز هست و سينماگران مي‌توانند با مراجعه به اين معاونت نظرات خود را مطرح کنند. ما با صنف واحد تهيه‌کنندگان نيز مرتب جلسه داريم وگفته‌ايم هر کس نظري دارد، آن را بيان کند. محدوديتي وجود نداشته و شايد اين افراد خودشان را کنار کشيده‌اند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين گفت: در جلسه با نمايندگان مجلس توضيح داديم که در حال حاضر فيلم‌هاي فاخر و ارزشمندي در عرصه‌ سينما در حال ساخت و اکران است.

سيد محمد حسيني در حاشيه جلسه هيأت دولت با اشاره به جلسه‌ خود با نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينکه در اين جلسه تعدادي از اعضاي کميسيون فرهنگي مجلس و تعداد ديگري از نمايندگان در مورد مسائل فرهنگي و همچنين در ارتباط با تئاتر و فيلم‌هاي سينمايي کشور ديدگاه‌ها و نظرات خود را مطرح کردند، گفت: آنها همچنين مواردي را در مورد نظام جامع رسانه‌اي مطرح کردند و انتظار داشتند هرچه زودتر لايحه نظام جامع رسانه‌اي تنظيم شود.

وي افزود: بحثي را نيز در مورد به‌کارگيري حروف لاتين در سردر برخي از مغازه‌ها مطرح کردند و ما نيز توضيحاتي در ارتباط با مسائل مطرح شده ارائه کرديم.

 حسيني با بيان اينکه به ‌نظر مي‌رسد اطلاع رساني ما ضعيف است، گفت: ما بايد گزارشي از کارها را براي نمايندگان ارسال مي‌کرديم و قرار شد در آينده گزارش‌هايي از فعاليت‌هايمان ارائه دهيم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينکه من در آن جلسه به نمايندگان توضيح دادم که اکنون توليدات خوب سينمايي در کشور داريم و فيلم‌هاي فاخري ساخته مي‌شود، اظهار کرد: براي مثال در روزهاي اخير 2 فيلم «راه آبي ابريشم» و «شکارچي شنبه» اکران عمومي شده که فيلم‌هايي خوب با مضامين عالي هستند تا افراد مي‌توانند آن را ببينند و ارزيابي کنند.

حسيني با بيان اينکه تحولات خوبي در اين ارتباط در حال انجام است و ما شاهد رونق فعاليت‌هاي فرهنگي هستيم، گفت: در مجموع نکات خوبي در اين جلسه مطرح شد، دغدغه‌هايي که نمايندگان مجلس دارند مد نظر ماست و ما به آن توجه مي‌کنيم.

وي در پاسخ به اين سؤال که گويي در اين جلسه، برخي از نمايندگان به ديالوگ‌ هاي برخي از فيلم‌هاي سينمايي ايراد وارد کردند، افزود: آنها در اين ارتباط اسم برخي از فيلم‌ها را بردند که بخشي از آن مربوط به دوره ما نبود و در دوره قبل ساخته شده بود و آنها مي‌گفتند که مطالبي که در اين فيلم‌ها گفته شده زيبنده جمهوري اسلامي ايران نيست و ما توضيح داديم که رويکرد کنوني که وجود دارد، رويکرد خوبي است و مراقبت انجام مي‌شود و اکنون فيلم‌هاي ارزشمندي توليد مي‌شود.

حسيني گفت: در اين جلسه، تقاضا کرديم براي بحث کتاب و مطبوعات، اعتبارات وزارتخانه افزايش پيدا کند چرا که چند سالي است افزايش پيدا نکرده در حالي که تعداد روزنامه‌ها و نشريات افزايش پيدا کرده مثلا ما در طول يک سال گذشته به بيش از 780 نشريه مجوز داده‌ايم، ولي اعتبارات در اين زمينه ثابت بوده است.

 

چهارشنبه 11 آبان 1390 - 10:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری