دوشنبه 20 مرداد 1399 - 9:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سميرا حسن

 

آغاز به كار«هجدهمين نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها »

 

هجدهمين نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها ديروز (سه شنبه) با حضور سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاون امور مطبوعاتي اين وزارتخانه و مسوولان فرهنگي و اهالي مطبوعات و رسانه در مصلاي بزرگ امام خميني (ره ) تهران گشايش يافت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان از موسسات وابسته به اين سازمان ، طبق سالهاي گذشته در اين نمايشگاه حضور خواهد داشت.

افتتاحيه اين رويداد فرهنگي ساعت 11 صبح ديروز برگزار شده و نمايشگاه امسال در فضايي به مساحت 90 هزار متر مربع و با حضور 600 نشريه و خبرگزاري برگزار خواهد شد.

بر اساس اين گزارش، نمايشگاه هجدهم مطبوعات و خبرگزاري ها با شعار ' جهاد اقتصادي، توسعه كيفي و تذهيب رسانه' برپا مي شود.

* افزايش سه برابري حضور نشريات و خبرگزاري هادر نمايشگاه هجدهم مطبوعات

در نمايشگاه هجدهم جانمايي غرفه ها و حضور نشريات و خبرگزاري ها با افزايش سه برابري رو به رو بوده است و در اين رويداد حدود 600 غرفه شامل مطبوعات، خبرگزاري ها و پايگاه هاي اطلاع رساني حضور خواهند داشت.

امسال همچنين برخي نهادهاي موثر رسانه اي مانند دانشكده خبر خبرگزاري جمهوري اسلامي، موزه مطبوعات، چاپخانه ها و شركت هاي توزيع، انجمن هاي صنفي و صندوق اعتباري حمايت از نويسندگان، هنرمندان و روزنامه نگاران در نمايشگاه حضور ويژه خواهند داشت.

** توزيع پنج ميليارد ريال بن خريد در نمايشگاه مطبوعات

به گزارش روابط عمومي، امسال در اقدامي نوآورانه و ابتكاري، پنج ميليارد ريال -500 ميليون تومان- بن خريد مطبوعات به بازديد كنندگان و مراجعه كنندگان نمايشگاه مطبوعات اختصاص مي يابد.

اين مبلغ براي مرحله نخست در نظر گرفته شده و در صورت استقبال مناسب اقشار مختلف مردم از نمايشگاه، قابل افزايش خواهد بود.

سقف بن هاي در نظر گرفته شده براي اقشار مختلف بازديدكنندگان نمايشگاه مطبوعات مانند دانشجويان علوم ارتباطات و طلاب حوزه هاي علميه متفاوت خواهد بود.

بيشترين سقف بن خريد مطبوعات 200 هزار ريال است و اصحاب رسانه، دانشجويان علوم ارتباطات و طلاب حوزه هاي علميه مي توانند از بالاترين سقف بن براي خريد مطبوعات بهره مند شوند.

**اختصاص تسهيلات ويژه براي بازديد دسته جمعي دانش آموزان مدارس

همچنين امسال در حركتي جديد و ابتكاري مدارسي كه به صورت دسته جمعي از نمايشگاه مطبوعات بازديد كنند، بن خريد مطبوعات ويژه مدارس دريافت خواهند كرد.

طبق هماهنگي هاي ايجاد شده ميان آموزش و پرورش و معاونت مطبوعاتي، دانش آموزان مدارس مي توانند به صورت دسته جمعي از نمايشگاه مطبوعات امسال بازديد كنند.

مديران مدارس مي توانند با مراجعه به روابط عمومي معاونت امور مطبوعاتي و اطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و انجام هماهنگي هاي لازم، دانش آموزان مدارس خود را براي بازديد به نمايشگاه مطبوعات بياورند.

نمايشگاه بين المللي مطبوعات سوم تا دهم آبان ماه همه روزه از صبح تا ظهر پذيراي بازديدهاي دسته جمعي دانش آموزان مدارس در مقاطع راهنمايي و دبيرستان خواهد بود.

پس از انجام هماهنگي هاي لازم، بن خريد مطبوعات ويژه مدارس در محل نمايشگاه مطبوعات در اختيار مديران و مسوولان مدارس گذاشته مي شود تا دانش آموزان از مطبوعات عرضه شده در نمايشگاه بهره مند شوند.

دانش آموزان مي توانند با در اختيار داشتن بن هاي خريد مطبوعات، اشتراك مطبوعات و نشريات مورد نظر خود را دريافت كنند و مبلغ بن هاي خريد در نظر گرفته شده براي دانش آموزان مدارس را 50 هزار ريال است.

**حضور بيش از 18 نشريه در بخش كودك و نوجوان نمايشگاه مطبوعات

بيش از 18 نشريه كودك و نوجوان در بخش كودك و نوجوان نمايشگاه مطبوعات حضور خواهند داشت.

در بخش كودك و نوجوان نمايشگاه مطبوعات امسال شبكه راديويي كودك با برپايي يك غرفه اختصاصي حضور خواهد داشت.

طولاني ترين روزنامه ديواري دانش آموزي جهان در نمايشگاه مطبوعات تهران

به گزارش روابط عمومي، از ديگر اقدامات جديد و خلاقانه نمايشگاه مطبوعات امسال، طراحي و اجراي طولاني ترين روزنامه ديواري دانش آموزي جهان در بخش كودك و نوجوان است.

اين روزنامه ديواري با مشاركت صدها نفر از دانش آموزان تهران و در يك حركت نمادين به مناسبت برگزاري نمايشگاه مطبوعات طراحي مي شود.

گسترش فرهنگ روزنامه نگاري در ميان دانش آموزان، آشنايي بيشتر دانش آموزان با رسانه، تقويت روحيه همكاري و كارگروهي در ميان دانش آموزان و انجام يك حركت نمادين از اهداف طراحي و اجراي طولاني ترين روزنامه ديواري دانش آموزي جهان در نمايشگاه مطبوعات امسال اعلام شده است.

طول طولاني ترين روزنامه ديواري دانش آموزي جهان كه در نمايشگاه مطبوعات اجرا خواهد شد، يك كيلومتر بوده و توسط دانش آموزان منطقه 15 آموزش و پرورش تهران طراحي و اجرا خواهد شد.

** عرضه بن مطبوعات به نشريات كودك و نوجوان در نمايشگاه مطبوعات

براساس شيوه نامه معاون امور مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، بن مطبوعات به منظور ارايه تخفيف مخصوص در اختيار همه رسانه هاي حاضر در بخش كودك و نوجوان نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها قرار مي گيرد.

مخاطبان آثار رسانه اي كودك و نوجوان با مراجعه به غرفه هاي اين بخش در نمايشگاه مطبوعات مي توانند با تهيه اين بن، محصولات مورد نظر خود را با تخفيف از نمايشگاه مطبوعات خريداري كنند.

** حضور 100 رسانه از 50 كشور جهان در نمايشگاه مطبوعات تهران

همچنين در بخش بين الملل هجدهمين نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها، 100 رسانه از 50 كشور جهان حضور خواهند داشت.

بر اساس اين گزارش، در نخستين سال برگزاري بخش بين الملل نمايشگاه مطبوعات در سال 1386، تنها 27 رسانه از 15 كشور حضور داشتند درحالي كه در سال جاري اين تعداد به حدود 100 رسانه از بيش از 50 كشور جهان افزايش يافته است.

نشريات و خبرگزاري هاي كشورهاي عراق، افغانستان، ارمنستان و سوريه به ترتيب بيشترين حضور را در نمايشگاه مطبوعات امسال خواهند داشت.

بخش بين الملل نمايشگاه مطبوعات از ششم آبان ماه گشايش مي يابد و تا پايان زمان برگزاري نمايشگاه(دهم آبان) برپاست.

**حضور نشريات اسلامي 30 كشور جهان در نخستين اجلاس مطبوعات جهان اسلام

بر اساس اين گزارش، مديران ارشد نشريات اسلامي 30 كشور جهان در نخستين اتحاديه مطبوعات جهان اسلام در نمايشگاه بين المللي مطبوعات هجدهم حضور دارند.

بر اين اساس، از اين شمار 23 نفر از كشورهاي مسلمان و 7نفر از كشورهاي غير مسلمان در نخستين اتحاديه مطبوعات جهان اسلام حضور مي يابند.

**برگزاري نشست هاي علمي

بر اساس اعلام دفتر مطالعات و برنامه ريزي رسانه هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، 12 نشست و كارگاه علمي آموزشي با موضوعات مختلف در ايام برپايي هجدهمين نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها برگزار مي شود.

برگزاري نشست هاي آموزشي در هجدهمين نمايشگاه بين المللي مطبوعات از روز دوم اين رويداد فرهنگي هنري آغاز خواهد شد.

در دومين روز نمايشگاه مطبوعات سه نشست و كارگاه آموزشي با موضوعات ' تيتر نويسي' ساعت 10 تا 11 و 30 دقيقه، ' احساس امنيت در رسانه و فضاي مجازي' 15 تا 16 و 30 دقيقه و ' كارگاه هاي آموزشي كارشناسان آموزشي استان' 9 تا 11 45 دقيقه برگزار خواهد شد.

همچنين در سومين روز نمايشگاه نيز نشست هاي تخصصي ' نقش مطبوعات در پيشبرد شاخص هاي جهاد اقتصادي'10 تا 11 و 30 دقيقه ، ' گزارش نويسي' 14 تا 15 و 30 دقيقه و ' مصاحبه خبري' 16 تا 17 و 30 دقيقه برگزار مي شود.

برگزاري يك نشست تخصصي با موضوع ' رسانه هاي اجتماعي و انتخابات' از ساعت 16 تا 17 و 30 دقيقه نيز برنامه روز چهارم اين رويداد فرهنگي هنري خواهد بود.

بر اساس اين گزارش، پنجمين روز برپايي نمايشگاه نيز شاهد برگزاري سه نشست تخصصي با موضوعات ' چالش هاي روزنامه نگاري سايبري در ايران' از ساعت 10 تا 11 و 30 دقيقه، نقش مطبوعات در مبارزه با فساد اقتصادي' 16 تا 17 و 30 دقيقه و ' كارگاه هاي آموزشي كارشناسان مطبوعات استان ها' از ساعت 14 تا 15 خواهد بود.

همچنين در ششمين و هفتمين روزنمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري هاي تهران به ترتيب نشست ها و كارگاه هاي آموزشي علمي ' سواد رسانه اي و آموزش رسانه اي در ايران' از ساعت 10 تا 11 و 30 دقيقه و ' رسانه و اسلام هراسي' از ساعت 10 و 30 دقيقه تا 12 برگزار مي شود.

نشست هاي ياد شده در سالن شبستان مصلاي بزرگ امام خميني (ره) برگزار خواهد شد.

**عرضه بيش از 500 عنوان كتاب حوزه رسانه در نمايشگاه مطبوعات

بيش از 500 عنوان كتاب حوزه رسانه و علوم ارتباطات در هجدهمين نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها عرضه مي شود.

كتاب هاي ياد شده در غرفه اي تحت عنوان 'كتب رسانه' در نمايشگاه مطبوعات ارايه خواهد شد و آثار 15 ناشر فعال در حوزه علوم ارتباطات، مطبوعات و رسانه ها در غرفه كتب رسانه عرضه مي شود.

کتاب هاي عرضه شده در غرفه كتب رسانه قابل خريد است و بازديد كنندگان و مراجعه كنندگان مي توانند با تخفيف 20 تا 30 درصدي از كتاب هاي عرضه شده بهره مند شوند.

كتاب هاي عرضه شده در غرفه كتب رسانه شامل تاليف، ترجمه و كتاب هاي قديم و جديد حوزه علوم ارتباطات و رسانه است و دفتر مطالعات و برنامه ريزي رسانه هاي وزارت ارشاد نيز حدود 250 عنوان كتاب در حوزه رسانه منتشر كرده كه در غرفه كتب رسانه عرضه خواهد شد.

** حضور نشر اولي ها در نمايشگاه مطبوعات

همچنين امسال براي نخستين بار در طول برگزاري نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها، 'نشر اولي ها' در نمايشگاه مطبوعات حضور مي يابند.

نشر اولي ها، نشرياتي را شامل مي شود كه براي نخستين بار در طول سال گذشته و امسال پا به عرصه انتشار گذاشته و نخستين شماره خود را منتشر كرده اند.

** اولين هاي مطبوعات ايران در نمايشگاه مطبوعات

همچنين امسال با برگزاري يك نمايشگاه جانبي در سراي روزنامه نگاران ايران، ' اولين هاي مطبوعات ايران' به بازديد كنندگان معرفي مي شود.

نمايشگاه اولين هاي مطبوعات جلوه اي از تاريخ مطبوعات كشور خواهد بود و نشرياتي كه براي نخستين بار ابتكار خبري و رسانه اي در حوزه هاي مختلف به خرج داده و به منصه ظهور رسانده اند، به نمايش گذاشته مي شوند.

** شب هاي خاطره گويي در نمايشگاه مطبوعات

از ديگر نوآوري هاي نمايشگاه مطبوعات امسال برگزاري شب هاي خاطره گويي در سراي روزنامه نگاران است كه پيشكسوت هاي حوزه مطبوعات و سردبيران باسابقه، روايت هايي از آنچه در تحريريه سال هاي دور بر آنها گذشته مي گويند.

در نمايشگاه امسال جنبه هاي بصري نمايشگاه تقويت شده و نمايشگاه ويژه عكس و كاريكاتور در درون نمايشگاه مطبوعات برگزار خواهد شد.

هجدهمين نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها از سوم تا 10 آبان ماه در مصلاي امام خميني (ره) داير است.

 

 

چهارشنبه 4 آبان 1390 - 14:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری