شنبه 17 خرداد 1399 - 15:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني
مسئول اطلاع رساني كارگروه نظام پيشنهادها

 

چگونه يک محيط مناسب براي اجراي نظام پيشنهادها تدارک ببينيم؟

 

«اگر فايده کار ذهني کم باشد، بايد در کيفيت برنامه ريزي خودمان ترديد کنيم. اثر کار فرهنگي، صد در صد است.»

مقام معظم رهبري «مدظله العالي»

         

1- مديريت به جاي فرمانروايي مستبدانه و رفتار خشک و رئيس مأبانه، از شيوه رهبري بر مبناي احترام به شخصيت افراد و ترغيب آنها به فکر کردن و مشارکت استفاده نمايد.

2- مدير عميقاً باور و اعتقاد داشته باشد که همه انسان ها داراي استعداد و شايستگي هستند و هرکس مي­تواند کاري را که انجام مي­دهد در محيط و شرايط مناسب به بهترين وجهي به انجام رساند. هيچ کس نيست که براي حل مشکلات، دست کم يک راه حل جديد نتواند پيدا کند.

3- بايد به زيردستان اطمينان داد که مشارکت در زندگي و آينده خودشان اثر مثبت دارد و از حاصل تلاش و مشارکت شان سهم مناسبي هم به خودشان مي­رسد که اين سهم مي­تواند معنوي و مادي باشد.

4- بايد فضا طوري باشد که افراد بتوانند آزادانه، نظرات خود را همراه با راه حل مشخص و قابل اجرا و بدون هيچگونه ترس و نگراني ابراز نمايند. چون ترس و نگراني آنان مهمترين عامل بازدارنده و ويرانگر براي جلوگيري از همفکري و تفکر و مشارکت آنهاست.

5- به کارکنان و زيردستان احترام بگذاريم و از تقسيم بندي آنها به دو گروه خودي و غيرخودي پرهيز نماييم و با رفتار و منش عدالت محور خود فضايي را فراهم آوريم تا همگي بسوي يک چشم انداز (vision) مشخص و تعريف شده در راستاي تعالي سازمان گام بردارند.

6- ثبات مديريت­ها و کارکنان، چون کارکنان نمي­توانند روي حرف مديري که ثابت نيست حساب کنند. و اگر خود ثبات نداشته باشند، دلگرم به کار نمي­شوند. البته ضروري است انتخاب مديران براساس قواعد و مقررات مربوطه و شايسته سالاري صورت پذيرد تا از وقوع خسارت­هاي جبران­ناپذير به مجموعه سازمان جلوگيري شود.

«و من الله التوفيق و عليه التکلان»

 

چهارشنبه 4 آبان 1390 - 10:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری