چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 23:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

ترجمه: غزال حسين زاده

 

نگارگري برجسته و خلاق

 

نگاهي به کارنامه هنري محمد باقر آقا ميري(نگارگر)


محمد باقر آقا ميري در 1329 درقريه حسن آباد (سوگند) از توابع بيجار گروسي در خانواده اي هنرمند به دنيا آمد. آقا ميري در زمان کودکي، همراه خانواده اش به تهران مهاجرت کرد.

آقا ميري پس از گذراندن تحصيلات ابتدايي و متوسطه در تهران و اخذ ليسانس نقاشي از دانشکده هنرهاي تزييني به انگلستان رفت تا در رشته هنر به تحصيلات خود ادامه دهد. اما با گذشت کمتر ازيک سال به وطن بازگشت و با پي گرفتن تحصيلات خود سرانجام فوق ليسانس ارتباط تصويري(گرافيک) را از دانشکده هنرهاي زيبا دريافت کرد.

اساتيد بزرگ ايشان عبارتند از : استاد محمد علي زاويه و مرحوم استاد نصرت الله يوسفي و استاد محمود فرشچيان که هر کدام از مفاخر هنر کشور بزرگ ايرانند.

آقا ميري از سوي شوراي عالي فرهنگ و هنر، عنوان دکتراي درجه يک هنر در نقاشي و هنرهاي اسلامي را دريافت کرده است.

محمد آقا ميري در مينياتور(نگارگري)، خود را از شيفتگان و شاگردان استاد محمود فرشچيان مي داند و به اين امر معتقد است که فرشچيان مبدع و پيشتاز مينياتور، در عين قلم گيري هاي سنتي مينياتور، داراي محتوايي نو و معاصر است.

محمد آقا ميري سال ها در دانشگاه ها و هنرستان هاي معتبر کشور از جمله هنرستان هنرهاي تجسمي پسران به تدريس پرداخته و تدريس دروسي چون طراحي قالي، ‌کاشي، تذهيب و مينياتور را عهده دار بوده است.

آثار کم نظير اين هنرمند تا کنون در بيش از پنجاه نمايشگاه در کشورهاي: انگلستان، پاکستان، بنگلادش، الجزاير، تاجيکستان، جمهوري آذربايجان، کانادا، چين و آمريکا در معرض تماشاي هنرمندان و علاقه مندان به هنر قرار گرفته است و علاوه بر آن شخصاً به عنوان استاد هنر در کلاس درس و کنفرانس هنر در دانشگاه واشنگتن شرکت نموده است.

استاد آقا ميري علاوه بر زبان کردي به زبان هاي انگليسي و ترکي استانبولي و آذربايجاني آشنايي کامل دارد. او در سال هاي 47 و 48 و 1349 برنده سه دوره مدال طلاي مسابقات طراحي و نقاشي در دبيرستان هاي ايراني شد و اکنون به عنوان استاد تذهيب و طراحي و نقاشي در هنرستان تجسمي پسران تهران ، دانشکده ي هنرهاي زيبا و دانشگاه هنر ، به تدريس مي پردازد.

شماري از آثار هنري اين استاد نامي در موزه هنرهاي معاصر تهران و موزه شهداي تهران نگهداري مي شود و تعدادي هم به کشورهاي کانادا و انگلستان برده شده است.

از جمله آثار گرانبهاي استاد آقا ميري، مي توان از دو کتاب به نام هاي «هنر براي مقطع زير هفت سال» و  «خلاصه اي بر نقش پهلوان و پهلواني در نگارگري تاريخ ايران» نام برد.

 آثار او در زمينه تصوير سازي و ترسيم عبارتند از : چندين جلد شاهنامه، ديوان نظامي گنجه اي، ديوانهاي حافظ، سعدي، خواجوي کرماني، شيخ محمود شبستري، دو بيتي هاي باباطاهر، رباعيات خيام، ترانه ها و اشعار محلي، مثنوعي مولوي، ترجيع بند هاتف، ترکيب بند محتشم، داستان پيامبران، تزيين و ترصيع چند جلد قرآن کريم و ترسيم کتاب پهلوانان نامي ايران و...

آقا ميري در خصوص اينکه نگارگرهاي معاصر بايد دنباله رو مكتب و شيوه خاصي باشند يا خير، مي گويد: در حال حاضر اين ضرورت وجود دارد كه ما هنرمندان با فضاهاي فكري و زمان خود حركت كنيم به طوري كه تلاش كنيم با شرايط و ديدگاه‌هاي امروز خالق آثار بديع شويم.

محمد باقر آقا ميري در ارزيابي ريشه و بنياد هنر نگارگري مي گويد: ريشه، بنياد و پايه و اساس از نظر تكنيك و دريافت‌هاي هنري همان است. اگر من فقط پيرو كمال‌الدين بهزاد يا سلطان محمد يا نقاش‌هاي ديگر آن زمان باشم، كار من جذابيت و زيبايي آثار آنها را نخواهد داشت چرا كه آنها متناسب با شرايط مكاني و زماني خودشان كار كرده‌اند. ما بايد به روز و با تفكرات تازه و متناسب با شرايط جديد دست به خلق اثري هنري بزنيم. همانطور كه مي‌دانيد در گذشته هنرمندان اين رشته هنري به نبود پرسپكتيو معتقد بودند كه همان هويت هنر نگارگري ايراني است. امروزه ما به واسطه وجود كتاب‌‌ها، مجلات، تلويزيون، اينترنت و ماهواره، فضاهاي تصويري و تخيلي عجيبي را جلوي چشمانمان مي بينيم كه مانع تمركز و داشتن آن حس مطلق در ذهن  مي‌شود. هر قدر هم تلاش كنيم متمركز شويم باز هم فكرمان جاي ديگري پرواز مي‌كند.

آقا ميري در خصوص اينکه آيا شيوه زندگي امروز روي هنر نگارگري تأثير گذاشته است، مي گويد: اين عوامل بسيار تأثير‌گذار بوده است و اگر غير از اين باشد نگارگري محكوم به فناست. اكنون ما هنرمندان خوبي داريم كه سوژه‌هاي سازگار با افكار و تخيلات خودشان را به تصوير مي كشند، اينكه ما فقط روي يك موضوع خاص متمركز شويم و بگوييم كه فقط اين موضوع بايد باشد، نوعي تعصب و تحجر است. ما در زمينه انتخاب موضوع آزاد هستيم به طوري‌كه ممكن است فردي به موضوع‌هاي ادبي علاقه داشته باشد و روي آن كار كند و در زمان ديگري به موضوعات رئال(واقع گرا) و مسائل حقيقي زندگي انسان‌ها از جمله فقر،‌ مصيبت‌هاي مردم، بيماري‌ها و... بپردازد. بنابراين، هنر از وسعت برخوردار است و يك هنرمند نقاش بايد در حدي توانا باشد كه بتواند با ديدگاه‌ هاي خاص خود از مسائل روز و همچنين فضاهاي خيال انگيز درونش استفاده كند.

مدال طلاي نمايشگاه جهاني الجزاير (1367)،‌ مدال طلا و لوح تقدير نفر اول مسابقات هنري دبيرستان هاي کشور در سه دوره متوالي (1376-1355) از جمله جوايز دريافت شده توسط محمد آقا ميري است. او همچنين کانديداي هنر براي جايزه صلح نوبل در سال 1363 بوده است.

آقا ميري تا کنون تصوير سازي، تذهيب و نقاشي بيش از 40 عنوان از کتاب هاي تاريخي و ادبي و مذهبي را به عهده داشته است و بيش از 30 جلد قرآن را تذهيب و ترصيح کرده است .

 

چهارشنبه 4 آبان 1390 - 10:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری