سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 1:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

يک گروه حرفه اي، با اخلاق و متعهد

 

گزارشي از نشست پرسش و پاسخ با عوامل فيلم «يه حبه قند»


نشست پرسش و پاسخ با عوامل فيلم «يه حبه قند» شب چهارشنبه 28 مهر ماه در سينما «شكوفه» با حضور جمعي از دانشجويان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، پس از نمايش فيلم، رضا ميركريمي كارگردان «يك حبه قند» گفت:‌ اگر تيم خوب‌، حرفه‌اي با اخلاق و متعهدي نداشتم، «يك حبه قند» ساخته نمي‌شد. ما همه با هم، هم قسم شديم كه كاري استاندارد و با كيفيت بسازيم و خوشحالم كه پس از ساخت اين فيلم، مردم نيز به آن اقبال خوبي نشان داده‌اند.

 وي سپس از مخاطبان و تبليغات خودجوششان تشكر كرد و خاطرنشان كرد: علي رغم آنكه ما 20 تيزر براي تاييد به تلويزيون داديم، آنها به جز يكي از تيزرها، همه را رد كردند و حتي شهرداري هم با اينكه قول‌هاي زياد داده بود، اما هيچ بيلبوردي را به «يك حبه قند» اختصاص نداد اما خوشحالم كه مردم خودشان از اين فيلم استقبال كردند و اكنون فيلم به صورت دهان به دهان در حال تبليغ است.

سعيد پورصميمي از بازيگران فيلم هم در ابتداي سخنانش از حضور در «يه حبه قند» تشكر كرد و گفت: مايلم كه به جاي صحبت كردن درباره فيلم كه همه چيز درباره‌ي آن گويا است،از تجربه‌ي فيلم ديدن‌ در اين سينما بگويم.

وي با اشاره به سينما «شكوفه» يادآور شد: يادم مي‌آيد حدود 50 سال قبل به اين سينما آمده بودم تا در سن 15 سالگي فيلمي را ببينم. امروز وقتي در اين سن و سال دوباره به اين سينما بازگشته‌ام تا «يه حبه قند» را كه در آن بازي كرده‌ام، را ببينم، پيري و جواني كه در فيلم نيز به آن اشاره شده است را لمس كردم.

وي از رضا ميركريمي براي ساخت چنين اثري تشكر كرد و براي استقبال مخاطبان به او تبريك گفت.

در ادامه فرهاد اصلاني ـ بازيگر «يه حبه قند» ـ هم از رضا ميركريمي تشكر كرد و گفت: خدا را شكر مي‌كنم كه در «يه حبه قند» بازي كردم. من از اين فيلم و كار خودم در آن راضي هستم. «يه حبه قند» وسيله‌اي براي سربلندي من در كارنامه‌ بازيگري‌ام است.

هدايت هاشمي نيز در ادامه مطرح كرد: واقعا بايد بگويم من «يه حبه قند» را بازي نكردم بلكه آن را زندگي كردم. چرا كه حتي همسر و بچه‌ام در فيلم همسر و بچه‌ واقعي خودم هستند. اين فيلم در تابستان فيلمبرداري شد و مي‌توانم بگويم كه در 20 سال گذشته چنين تابستان لذت بخش و دلنشيني را تجربه نكرده بودم.

اميرحسين آرمان نيز از ديگر بازيگران اين فيلم هم از بازي در «يك حبه قند» ابراز خرسندي كرد.

در پايان اين بخش حسين معززي‌نيا منتقد هم گفت:‌ «يه حبه قند» يكي از اتفاقاتي است كه كم در سينماي ما رخ مي‌دهد، چرا كه سينماي ما به تكرار تجربه‌هاي گذشته و حركت در مسيرهاي امتحان شده عادت كرده است و كسي كمتر حال و حوصله‌ي ريسك كردن دارد.

وي تصريح كرد: «يه حبه قند» به صورت خيلي آشكار فيلمي جاه طلبانه به حساب مي‌آيد، چرا كه در سينماي ما اكثر فيلم‌ها، داستان‌هاي طولي دارند و در اين شرايط تعريف كردن داستاني كه در عرض گسترش پيدا مي‌كند و عمق دارد، كاري جاه‌طلبانه به حساب مي‌آيد.

اين منتقد سينما سپس به ريزه‌كاري‌هايي كه در فيلم ديده مي‌شود اشاره كرد و گفت:‌ شايد بهترين تعريف براي ساختار فيلم همان تعبير قالي بافتني باشد كه آقاي ميركريمي در مصاحبه‌هايشان بدان اشاره كرده‌اند. واقعا ساخت فيلمي با اين تعداد بازيگر،‌ چنين ميزانسن كوچكي و ريزه‌كاري هاي بسيار متعدد، كار بسيار سختي است شايد ديالوگ‌ها ‌،حركت‌ها و بخش‌هايي باشد كه با يك بار ديدن نتوان متوجه آن شد اما اين ريزه‌كاري‌ها در فيلم سعي دارد، زندگي ايراني باور پذيري را به ما نشان داده و ثبت كند.

وي در پايان سخنانش در اين بخش با تقدير از رضا ميركريمي تاكيد كرد:‌ من به عنوان منتقد خوشحالم در سينمايمان كسي مانند رضا ميركريمي حضور دارد كه به جاي تكرار خودش، سراغ چنين پروژه‌هايي مي‌رود.

به گزارش ايسنا،‌ در ادامه اين برنامه كه توسط باشگاه فيلم دانشگاه امير كبير تهران تدارك ديده شده بود، سوالات دانشجويان مطرح شد.

رضا ميركريمي در پاسخ به سئوالي درباره‌ي يادداشت ابراهيم حاتمي‌كيا براي «يه حبه قند» و مقايسه‌اش با «جدايي نادر از سيمين» گفت: ابراهيم حاتمي‌كيا و فيلم‌هايش را خيلي دوست دارم و بخشي از دانش سينماي ‌ام را مديون او هستم. اما فكر مي‌كنم او بايد خودش درباره‌ نظرش توضيح دهد. تنها در اينجا در پاسخ به اين سئوال مي‌گويم كه من «يه حبه قند» را در رقابت و تقابل با فيلم ديگري نساختم.

وي درباره‌ حواشي جشنواره فيلم فجر تصريح كرد:‌ بايد قاعده‌بازي را پذيرفت. حيف است كه واژه زيباي حق را در اين سطح استفاده كنيم، من هرگز به ديده نشدن فيلم‌هايم اعتراضي نداشتم.

كارگردان «يه حبه قند» ادامه داد: اكنون در شرايطي هستيم كه هر چه مطرح مي‌شود، شعاري تلقي مي‌شود. اما من هرچه دارم از لطف خدا است و هرگز از اتفاقاتي مانند آنچه گفتيد شاكي نمي‌شوم. البته طبيعي است كه افراد دوست دارند فيلمي كه ساخته مي‌شود ديده شود و من نيز مانند همه دوست دارم، «يه حبه قند» مثل «خيلي دور خيلي نزديك»‌، «زير نور ماه» و «به همين سادگي» اثري ماندگار شود.

ميركريمي در بخش ديگري از اين نشست در پاسخ به سوالي پيرامون هدفش از فيلمسازي، مطرح كرد: سينما برايم اصل نيست و اين زندگي است كه برايم اهميت بيشتري دارد. در واقع براي سينما زندگي نمي‌كنم و هر وقت احساس كنم كه سينما مرا از مسير زندگي خارج مي‌كند، كارم را عوض خواهم كرد.

اين كارگردان سينما درعين حال يادآور شد:‌ امروز احساس مي‌كنم كه مهمترين وظيفه فيلم‌ها حساس كردن مخاطب نسبت به دنياي پيراموني است. بايد حساسيت مخاطب را به دنياي اطراف خود زياد كرد چون كسي كه حساسيتش نسبت به اطرافش زياد شود، فردي پويا خواهد شد كه در برابر مسائل احساس مسئوليت مي‌كند.

به گزارش ايسنا، كارگردان «يه حبه قند» در پاسخ به اظهارنظري مبني بر اينكه بايد در اين فيلم از بازيگران يزدي استفاده مي‌شد تا لهجه‌ها بهتر باشد، گفت:‌ ما اگر مي‌خواستيم لهجه‌ يزدي اصيل را در اين فيلم به كار بگيريم، حتما براي «يه حبه قند» زير نويس بايد مي‌گذاشتيم، چرا كه اين لهجه در عين زيبايي بسيار غليظ است.

وي ادامه داد: ما دوست داشتيم در اين فيلم آهنگ زيباي لهجه‌ يزدي را روي ديالوگ‌ها داشته باشيم، چرا كه آن آهنگ لهجه حس بسيار خوبي را به مخاطب منتقل مي‌كند. البته نبايد از زحمت بازيگران براي اينكه اين لهجه را به خوبي استفاده كنند نيز نامي نبرد. جالب است آنها براي اينكه بتوانند اين لهجه را به خوبي صحبت كنند حتي در خارج از فيلمبرداري نيز با يكديگر با لهجه يزدي حرف مي‌زدند.

هدايت هاشمي هم گفت: وقتي فيلمي براي كل كشور ساخته مي‌شود، ما بايد از بخشي از تخصص لهجه چشم پوشي كنيم تا هم وطنانمان در همه كشور آن را متوجه شوند.

ميركريمي درباره‌ ديدگاه يكي از دانشجويان که قابل فهم نبودن رابطه‌ي قاسم و پسند را مطرح كرد، گفت: چند روز قبل يه حبه قند در فستيوالي در ژاپن با زيرنويس به نمايش در آمد و ما حتي مجبور بوديم بسياري از ديالوگ‌هاي تو در تو را حذف كنيم اما در آنجا، نوع رابطه قاسم و پسند آنقدر براي مخاطبان جالب بود كه خانمي پس از ديدن فيلم از من پرسيد:‌ آيا پسند با قاسم ازدواج مي‌كند!؟ او وقتي چنين سوالي مي‌پرسد، معلوم است كه همه جزييات را متوجه شده است.

وي سپس با اشاره به اظهارنظرهايي مبني بر اينكه، نمي‌توان فيلم را در چند جمله تعريف كرد گفت:‌ من وقتي اين فيلمنامه را به همكارانم نشان دادم يكي از آنها مي‌گفت فيلمي خوب است كه وقتي تماشاگر از سالن خارج مي‌شود بتواند داستان آن را در دو خط تعريف كند، اما «يه حبه قند» به هيچ وجه اينگونه نيست، من دنبال اين بودم كه فضاي كلي فيلم روي مخاطبم تاثير بگذارد.

كارگردان «يه حبه قند» درباره‌ي سكوت «پسند» در فيلم هم مطرح كرد: پسنديده اسم خاله من است و ديگر شخصيت‌هاي فيلم هم خواهرهاي واقعي من هستند، در واقع اين داستان در خاطرات بچگي من شكل گرفته است.

ميركريمي ادامه داد: «پسند» به‌عنوان حلقه آخر اتصال خانواده است كه به شكلي به همه محبت مي‌كند. حال اين محبت لازم نيست كه حتما با ديالوگ‌هاي زيادي همراه باشد حتي يك حركت چشم نيز مي‌تواند چنين چيزي را به خوبي نشان دهد.

معززي‌نيا نيز در تكميل سخنان ميركريمي درباره سكوت‌ »پسند» در فيلم اظهار كرد: به نظرم پسنديده شخصيت خاموش «يك حبه قند» است كه بيشتر كار او راحت كردن زندگي براي ديگران است. او شخصيتي است كه در دو قسمت به شكل فعال وارد داستان مي‌شود به نظرم سكوت او در فيلم سكوتي كاملا حساب شده است و واقعا اگر بخواهيم جاي اين صحبت نكردن‌ هاي او ديالوگ‌هايي بگذاريم، فيلم كاملا عوض خواهد شد.

ميركريمي در ادامه اين نشست در پاسخ به دانشجويي ديگر كه از او پرسيده بود چرا قند كه نماد شيريني و خوشبختي در ميان ايرانيان است در انتهاي فيلم باعث به وجود آمدن ماتم و عزا مي‌شود تصريح كرد: لازم مي‌دانم در اين زمينه خاطره‌اي را تعريف كنم. تماشاگران ژاپني قند را نمي‌شناختند و مدام درباره آن سوال مي‌كردند و من نيز توضيحاتي راجع به اين سمبل شيريني و خوشبختي به آنها مي‌دادم. در آنجا يكي از مخاطبان از من پرسيد چرا كه قند كه در فرهنگ ايراني باعث شيريني است، در اين فيلم موجبات تلخ‌كامي را فراهم‌مي‌كند؟

وي ادامه داد: در آنجا به آن مخاطب ژاپني توضيح دادم كه دايي با بازي سعيدپورصميمي مانند كسي است كه انگار ديگر ديده نمي‌شود و در واقع قند براي او رحمتي است كه خانواده را به تعمق وا مي‌دارد و آنها مي‌بينند كه اگر عضوي از خانواده از آنها دور شد ديگر هيچ چيزي جاي او را پر نمي‌كند. در كل منظور من اين بود كه كمي تحمل كنيم شايد بخشي از خوشبختي در همين‌جا قابل جست وجو باشد.

 

 

دوشنبه 2 آبان 1390 - 10:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری