سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 0:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

فرصتي فرهنگي در استاني هنرمند پرور

 

گزارشي از سه رويداد مهم فرهنگي در  استان مرکزي


به گزارش خبرگزاري مهر، بيست و دومين جشنواره تئاتر استان مرکزي در حالي از چهارشنبه 27 مهرماه در شهر اراک آغاز شد که تقارن اتفاقات فرهنگي بزرگ و کوچک در اين شهر فضاي جذابي بوجود آورده است.

همزماني برپايي نمايشگاه سراسري کتاب اراک، برپايي نمايشگاه مطبوعات و جشنواره تئاتر استان مرکزي سه رويداد بزرگ فرهنگي استان مرکزي اند که همگي در مرکز استان، يعني شهر اراک در حال برگزاري است.

اين روزها اراک به ميعادگاه هنرمندان، اهل قلم و دل سوختگاني تبديل شده که هريک به زبان خود در عرصه فرهنگ و هنر و اعتلاي فرهنگ ايراني اسلامي مي کوشند تا نام و آوازه ايران اسلامي را در آن سوي مرزهاي فکر و انديشه متبلور سازند، حضوري پر از حرفهاي نگفته و تقارن مبارکي که بايد به فال نيک گرفت.

استان مرکزي سابقه کهن در تئاتر ايران دارد

اسناد موجود حاکي از آن است که استان مرکزي يکي از مراکز با پيشينه کشور در هنر تئاتر است، اين استان با برخورداري از سابقه طولاني در اجراي تعزيه و تربيت هنرمندان نامي در اين رشته هنري توانسته به قطب تعزيه کشور تبديل شود.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي در گفتگو با خبرگزاري مهر با اشاره به سابقه طولاني تعزيه در استان مرکزي مي گويد: در حال حاضر حدود 90 گروه تعزيه در سطح استان مورد شناسايي قرار گرفته‌اند و اين در حالي است که بر اساس هماهنگي‌هاي به‌عمل آمده، استان مرکزي به عنوان قطب تعزيه کشور شناخته شده که اين شورا، رسما کار خود را زير نظر انجمن نمايش استان، آغاز کرده است.

مصطفي مشايخي با تاکيد بر ضرورت ترويج هنر نمايش بالاخص تعزيه در استان مرکزي معتقد است: رونق اين هنر بومي در گروي توجه و ساماندهي هنرمندان آن است.

وي با اشاره به برگزاري بيست و دومين جشنواره تئاتر استان مرکزي در اراک بيان داشت: بيست و دومين جشنواره تئاتر استان مرکزي فرصت خوبي براي شناسايي استعدادهاي نمايشي هنرمندان سراسر استان و مشکلات پيش روي تئاتر استان است.

اجراي 10 نمايش در جشنواره تئاتر استان مرکزي

رئيس انجمن نمايش استان مرکزي در گفتگو با خبرگزاري مهر گفت: بيست و سومين جشنواره تئاتر استان مرکزي از بيست و هفتم مهرماه در فرهنگسراي آيينه شهر اراک آغاز به کار کرده و تا روز بيست و نهم مهرماه 10 نمايش در اين جشنواره به اجرا در خواهد آمد.

سينا دلشادي افزود: از مجموع نمايش‌هاي‌ مذکور 5 اثر از اراک، 2 اثر از ساوه و يک اثر از خمين به بخش مسابقه راه‌ يافته‌اند.

وي ادامه داد: 8 نمايش در بخش مسابقه و 2 نمايش در بخش جنبي اجرا خواهد شد.

رييس انجمن نمايش استان مرکزي با بيان اين که داوراني از مرکز هنرهاي نمايشي آثار هنرمندان تئاتر استان مرکزي را در جشنواره  داوري مي کنند گفت: در نهايت دو اثر به عنوان آثار برتر به مرحله منطقه‌اي جشنواره که اواخر آبانماه در کردستان برگزار مي‌شود راه خواهند يافت.

 دلشادي يادآور شد: برگزاري نشست تخصصي نقدنويسي با حضور استاد کاکاسلطاني از مرکز هنرهاي نمايشي کشور از برنامه‌هاي جنبي اين جشنواره خواهد بود.

حال که اين فرصت استثنايي فرهنگي در سطح شهر اراک ايجاد شده تا بتواند سه رويداد بزرگ فرهنگي را يکجا با هم داشته باشد، اميد است که اقشار مختلف مردم با هر توان مالي بتوانند بعد از بازديد از نمايشگاه کتاب و مطبوعات استاني روي صندلي هاي سالن هاي آمفي تئاتر شهر، ساعات خوشي را با عطر فرهنگ و هنر با خانواده خود داشته باشند.

 

 

يكشنبه 1 آبان 1390 - 11:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری