پنجشنبه 12 تير 1399 - 19:43
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

مسجد بهترين فضا براي برپايي كلاس‌هاي قرآن است

 

 همايش دو روزه مسئولان 31 دارالقرآن الكريم ادارات كل تبليغات اسلامي سراسر كشور طي روزهاي 27 و 28 مهر در تهران برگزار شد. اين همايش هرساله در راستاي هماهنگي در اجراي برنامه‌هاي ابلاغي سازمان دارالقرآن به ادارات كل تبليغات اسلامي و به ويژه به منظور معرفي و شرح طرح و برنامه‌هاي جديد، برپا مي‌شود.

در روز نخست اين همايش پس از سخنراني مهدي قره‌شيخلو رييس سازمان دارالقرآن الكريم كه بيشتر آن حول و حوش ابلاغ «سند راهبردي اين سازمان» بود، سؤالاتي كه مسئولان دارالقرآن‌ها در مرحله اجراي برنامه‌هاي قرآني با آن روبه‌رو شده‌ بودند، توسط رئيس و معاونان سازمان دارالقرآن پاسخ داده شد و نيز نظرات و پيشنهادات براي پيشبرد برنامه‌هاي اين سازمان از سوي مسئولان دريافت شد.

 در اين نشست علاوه بر بررسي اجراي برنامه‌هاي سال‌جاري، پيش‌نويس سند چشم‌انداز 5 ساله فعاليت‌هاي قرآني استان‌ها، طرح و جهت تكميل مباحث اختصاصي به مسئولان استان‌ها تحويل داده شد.

در ادامه اين گزارش به ارايه صحبت‌هاي رييس سازمان تبليغات اسلامي حجت‌الاسلام و المسلمين سيد مهدي خاموشي در روز دوم اين گرد‌همايي قرآني خواهيم پرداخت.

 

مسجد بهترين فضا براي برپايي كلاس‌هاي قرآن است

حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمهدي در همايش مسئولان دارالقرآن ادارات كل تبليغات اسلامي استان‌ها درباره كاركرد دين اسلام و تعاليم قرآني و انتظار بشر از اين معارف الهي سخنراني كرد.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي، گسترش تفسير قرآن در كشور را يكي از بركات تحقق منويات مقام معظم رهبري در بحث تربيت 10 ميليون حافظ قرآن كريم عنوان و اظهار كرد: طبق جديدترين آمار 81 هزار هيئت مذهبي و بيش از 70 هزار مسجد در كشور فعاليت مي‌كند و فضاهايي مانند مسجد  بهترين فضا براي برپايي كلاس‌هاي قرآن است.

وي اظهار كرد: كتاب مقدس قرآن كريم حاوي برترين تعاليم ممكن براي هدايت بشر است به عبارت ديگر هيچ كتابي توانايي اين را ندارد كه بسان قرآن كريم انسان را در دنيا و آخرت هدايت كند، از اين رو انتظاري كه بشر از دين اسلام و قرآن كريم دارد، يك انتظار حداكثري است نه يك انتظار حداقلي.

رييس سازمان تبليغات اسلامي افزود: وقتي به جوامع مسلمانان نگريسته مي‌شود، مي‌بينيم كه مسلمانان هنوز به جايگاه واقعي خود طبق قرآن كريم دست پيدا نكردند و لازم است نگرش خود را به اين كتاب آسماني ارتقاء بخشند، براي اين منظور لازم است كه در آيات قرآن كريم قله‌هاي رفيع انسانيت را بشناسند.

خاموشي عنوان كرد: تعداد اين قله‌ها زياد نيست ولي داراي دامنه‌اي وسيع هستند كه در اين زمينه مي‌توان به اوصافي مانند اعتقاد به توحيد، معاد، نبوت و ... اشاره كرد، يك انسان قرآني عقل خود را در عرض قرآن كريم قرار نمي‌دهد بلكه با استفاده از عقل خود به حقانيت قرآن كريم پي‌ مي‌برد.

وي بيان كرد: يك انسان قرآني انساني ظلم‌ستيز است و در برابر ظلم سر تسليم فرود نمي‌آورد. امروزه در سراسر جهان نشانه‌هاي تفكر پيروزي مظلوم بر ستمگران نمايان شده است. اين پيروزي در واقع پيروزي تفكر امام خميني(ره) است كه توجه مردم جهان را به خود معطوف كرده است.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي اضافه كرد: والدين بايد در تربيت فرزندان خود اين انتظار را داشته باشند كه فرزندان آن‌ها بتوانند اسلام واقعي و حداكثري را در زندگي خود پياده كنند و اگر به صرف نام اسلام بسنده كنند و دلخوش باشند، آن اثرات را كه از يك مسلمان واقعي انتظار دارند تحقق نمي‌يابد.

حجت‌الاسلام خاموشي در خصوص تربيت قرآني كودكان خاطرنشان كرد: در روايات آمده است كسي كه مي‌خواهد حريم الهي را رعايت كند نبايد به محرمات نزديك شود و اين قضيه در بحث شبهات نيز صادق است زيرا شيطان انسان را از طريق همين قضاياي شبهه‌ناك به گمراهي مي‌كشاند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تاكيدات مقام معظم رهبري در تربيت 10 ميليون حافظ قرآن كريم تصريح كرد: مقام معظم رهبري تاكيدات ويژه‌اي را در بحث تربيت 10 ميليون حافظ قرآن كريم داشتند و اين امر بايد مورد توجه همه مسئولان باشد. براي تحقق اين منويات يك عزم ملي و همگاني مورد نياز است.

وي ادامه داد: حفظ قرآن كريم بايد از خود ما آغاز شود و اگر هر كسي طبق توان خود هر 10 روز يك صفحه قرآن را حفظ كند تا حدود 8 يا 9 سال روند حفظ كل قرآن كريم به اتمام مي‌رسد. در ادارات بايد تمام حلقه‌هاي كارمندان و خود مسئولان نيز در امر حفظ قرآن كريم فعاليت كنند.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي اظهار كرد: امر حفظ قرآن كريم بايد از خانه‌ها آغاز شود و رسانه‌ها بايد در اين راستا تبليغات گسترده‌اي را انجام دهند و اين‌گونه عزم ملي براي حفظ قرآن كريم برانگيخته خواهد شد. حافظ قرآن كمتر گناه مي‌كند و آيات قرآن نيز او را از ارتكاب به محارم باز مي‌دارد.

وي بيان كرد: حفظ قرآن كريم به بحث تفسير نيز كمك مي‌كند و در اين راستا پيشنهاد مي‌شود كه ائمه جماعات و مبلغان دين حفظ قرآن كريم را آغاز كنند. پرورش و تعليم مربيان و اساتيد قرآن يكي از اصول كار و اولويت‌هاي سازمان تبليغات اسلامي براي گسترش فرهنگ قرآني است.

حجت‌الاسلام خاموشي عنوان كرد: هم اكنون كشور ظرفيت‌هاي زيادي براي برپايي كلاس‌هاي قرآن دارند و نبايد منتظر وصول بودجه‌هاي قرآني شد. هم اكنون طيق جديدترين آمار 81 هزار هيئت مذهبي و بيش از 70 هزار مسجد در كشور فعاليت مي‌كند. فضاهايي مانند مسجد بهترين فضا براي برپايي كلاس‌هاي قرآن است.

 

روح حاكم بر همه برنامه‌هاي سازمان دارالقرآن «تربيت قرآني» است

در مراسم افتتاحيه اين نشست نيز مهدي قره‌شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن الكريم طي سخناني كه بيشتر آن حول و حوش ابلاغ «سند راهبردي اين سازمان» بود، گفت: در سال گذشته تلاش گسترده‌اي در اين سازمان صورت گرفت و منجر شد تا بهمن 89 توسط رئيس سازمان تبليغات اسلامي اين سند راهبردي ابلاغ شود و در سال جاري، مقدمات اجراي اين سند آغاز شده است.

قره‌شيخلو در اين گردهمايي كه نسخه‌اي از اين سند در اختيار مسئولان دارالقرآ‌ن‌ها قرار داده شد، بيان كرد: 11 بند در اين سند، ويژگي‌‌هاي مورد انتظار در افق سال 1404 را عنوان كرده است كه هر كدام از آن‌ها اهميت فراواني دارد، اولين بند، تبلور عيني تربيت قرآني در تمامي طرح‌ها و برنامه‌ها و ظهور و بروز آن در باور و رفتار مخاطبان بيان شده است.

وي نخستين گامي كه پس از تدوين و ابلاغ سند راهبردي سازمان دارالقرآن الكريم از سوي مسئولان اين سازمان برداشته شده است، پيگيري براي تدوين سند راهبردي استان‌ها برشمرد و گفت: از مسئولان دارالقرآن هر استان، انتظار داريم با الگو قرار دادن سند راهبردي سازمان دارالقرآن و با توجه به ميزان جمعيت، ميزان نيروي انساني متخصص و كارآمد، شرايط فرهنگي و اقتصادي و ... افقي پنج ساله را براي فعاليت‌هاي قرآني استان خود در نظر گيرند و هر چه سريعتر اين اسناد را براي اجرا به زيرمجموعه خود ابلاغ كنند.

رئيس سازمان دارالقرآن روح حاكم بر همه برنامه‌هاي اين سازمان را موضوع «تربيت قرآني» عنوان كرد و افزود: رفتار مردم و در نتيجه اعمال مردم را بايد به الگوهاي قرآني نزديك سازيم، زيرا در آغاز دهه چهارم انقلاب اسلامي هستيم و شرايط منطقه‌اي كه در آن زندگي‌ مي‌كنيم و حوادثي كه به سرعت زندگي بشر را تحت تأثير خود قرار داده است به ما اين اجازه را نمي‌دهد كه همچنان توجه صرفمان به ظاهر قرآن و آموزش روخواني و روان‌خواني و ... باشد، بلكه بايد به دنبال آن برويم كه براي نسل فعلي بتوانيم با محوريت قرآن سخن بگوييم.

وي دومين بند مهم از سند راهبردي سازمان دارالقرآن را تعامل با دستگاه‌هاي حاكميتي و تشكل‌هاي مردمي، مجامع علمي و پژوهشي و اقشار تأثيرگذار در طراحي و اجراي برنامه‌هاي قرآني دانست و اظهار كرد: اين سازمان و مجموعه دارالقرآن‌ها بايد از تمامي ظرفيت‌هاي نهادها و سازمان‌هاي مختلف براي پيش‌برد امور قرآني استفاده كنند و لازمه آن اين است كه فضايي را مهيا سازند تا ديگر ارگان‌ها و سازمان‌هاي دولتي و غيردولتي نيز بتوانند از دانش و مهارت كارشناسان قرآني اين سازمان بهره‌مند شوند.

قره‌شيخلو خطاب به مسئولان دارالقرآن‌هاي سراسر كشور گفت: تاكنون از دارالقرآن‌هاي 15 استان كشور بازديد داشتم و در مابقي استان‌ها نيز در اولين فرصت حضور خواهم يافت، اما ضعفي كه در دارالقرآن‌هاي استان‌ها مشاهده كردم اين است كه چون بخش عمده‌اي از فعاليت‌هاي اجرايي به عهده مؤسسات قرآني ـ مردمي است خود را محدود به ارتباط با اين مراكز كرده‌اند و به ديگر تشكل‌هاي مردمي توجه‌اي ندارند در حالي كه بسياري از پژوهشگران، پيشكسوتان و صاحب‌نظران قرآني در استان‌ها هستند كه مسئولان دارالقرآن‌هاي استان‌ها با آن‌ها بي‌ارتباط هستند.

رئيس سازمان داراالقرآن الكريم راه‌اندازي انجمن «خيرين قرآني» براي بسيج مردم براي حضور بيشتر در فعاليت‌هاي قرآني خبر داد و افزود: هزار و 500 مؤسسه و نزديك دو هزار خانه قرآن روستايي در كشور فعاليت مي‌كنند كه با همكاري وزارت كشور خانه‌هاي قرآن شهري نيز دائر مي‌شود و به دنبال راه‌هايي هستيم تا اين مشاركت را افزايش دهيم.

وي از اهميت تثبيت جايگاه مؤثر سازمان در حوزه‌هاي تصميم‌سازي قرآني كشور سخن گفت و افزود: خوشبختانه در اكثر مراكز مهم تصميم‌گيري در مورد فعاليت‌هاي قرآني كشور مانند شوراي توسعه فرهنگ قرآني، شوراي عالي قرآني، كميته‌هاي راهبردي سيماي قرآن، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و ... حضور مستمر داريم و به دنبال تثبيت اين جايگاه هستيم.

قره‌شيخلو به استفاده از تكنولوژي و فناوري روز در پيش‌برد اهداف قرآني تأكيد كرد و گفت: با تشكيل بانك اطلاعات قرآني از تمامي مسئولان دارالقرآن‌ها انتظار مي‌رود كه تمامي آمارها و ارقام و اطلاعات از فعاليت‌هاي سال‌هاي قبل دارالقرآن‌ها را براي تكميل و جامع شدن اين نرم‌افزار به ما ارائه دهند تا سازمان دارالقرآن بتواند در اندك زماني به تمامي آمار و ارقام دست يابد.

وي خواستار شد تا مسئولان دارالقرآن‌ها در جلسات قرآن مهم و نخبه‌پرور و تأثيرگذار حضور داشته باشند و افزود: حدود پنج سال است كه مسابقات دارالقرآن امام علي ابن ابيطالب (ع) در تهران با كمك يكي از نيكوكاران برگزار مي‌شود كه من در اين مسابقه شاهد حضور استثناهايي در زمينه قرائت قرآن بودم، اما متأسفانه هيچ يك از كارشناسان دارالقرآن تهران در اين مسابقات حضور نمي‌يابند در حالي كه اين مكان مي‌تواند بهترين فضا براي شناسايي نخبگان باشد.

قره‌شيخلو بيان كرد: تفاهم‌نامه همكاري با مؤسسه تبيان به منظور توليد بازي‌ رايانه‌اي با محور قرآن به امضاء رسيده است چرا كه بايد براي هر وقت خالي و هر نوع ذائقه برنامه‌ريزي مناسب و ويژه داشته باشيم.

وي در ادامه تصريح كرد: هيچ سازماني در حوزه قرآن چنين سندي را به منظور فعاليت‌هاي دروني خود تدوين نكرده است، اما دارالقرآن همسو با هدف در نظر گرفته شده در افق 1404 اين سند تدوين كرده و زمينه‌هاي اجراي آن را فراهم كرده است.

گفتني است، همايش دو روزه مسئولان 31 دارالقرآن الكريم ادارات كل تبليغات اسلامي استان‌ها طي روزهاي 27 و 28 مهر در سالن كنفرانس سازمان دارالقرآن برگزار شد.

 

شنبه 30 مهر 1390 - 12:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر