دوشنبه 23 تير 1399 - 11:39
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

علي الله سليمي

 

همپاي ريشه هاي انقلاب اسلامي

 

نگاهي به کتاب«سفير 7 هزار روزه»؛ خاطرات سيد تقي موسوي درچه اي

                                                                                

کتاب«سفير 7 هزار روزه»؛ خاطرات سيد تقي موسوي درچه اي، از مبارزان پيشگام در سال هاي قبل و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي است که به کوشش حسسين روحاني صدر تهيه و تدوين و توسط انتشارات سوره مهر حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي چاپ و منتشر شده است. اين کتاب محصول مشترک دفتر ادبيات انقلاب اسلامي حوزه هنري و دفتر مطالعات و ادبيات پايداري استان اصفهان محسوب مي شود که بر اساس زندگي و مبارزات مرحوم سيد تقي موسوي درچه اي شکل گرفته است.

ناشر در مقدمه کتاب به اهداف و نحوه شکل گيري اثر حاضر اشاره و يادآوري کرده است، دفتر ادبيات انقلاب اسلامي با همکاري دفتر مطالعات ادبيات پايداري اداره کل امور استان ها به منظور آشنايي بيشتر آحاد جامعه و به ويژه نسل جوان با تاريخ مبارزات مردم مسلمان ايران که به رهبري روحانيت بوده، انتشار برخي از آثار را در دستور کار قرار داده که خاطرات مرحوم حجت الاسلام و المسلمين سيد تقي موسوي درچه اي از جمله اين آثار است.

خاطرات مرحوم  درچه اي در کتاب سفير 7 هزار روزه از دوران کودکي و بيشتر مربوط به  سال هاي آغازين فعاليت ها و پايه هاي اوليه انقلاب اسلامي در دهه 40 است.

آنچه از مطالب بخش هاي مختلف کتاب بر مي آيد و در جمع بندي زندگي و مبارزات آيت الله سيد تقي موسوي درچه اي مي توان به آن اشاره کرد، اين که وي فرزند آيت الله سيد نصر الله درچه اي از نوادگان سيد محمد باقر درچه‌اي عالم برجسته عصر مشروطه اصفهان، در سال 1317 متولد و تحصيلات خود را در مکتب خانه نزد سيد جعفر و دبستان درچه با مديريت آقاي رضايي و سپس مقدمات دروس حوزوي را در اصفهان به پايان رسانده است.

او در کنار دروس حوزوي تحصيلات دبيرستان را در مدرسه‌هاي سعدي و هراتي به پايان رسانده است. وي از سال 34 براي اتمام دوره‌هاي فقه و اصول وارد حوزه علميه قم شده و از بدو ورود به قم در سفرهاي تبليغي عليه خرافات و اعمال غير شرعي فعاليت و سخنراني را آغاز کرده است. ايشان براي انجام يک سلسله کارهاي تبليغي به تهران وارد و در مدرسه علميه برهان شهرري مستقر مي شود. در همين دوران از سوي آيت الله کاشاني مأمور تبليغ در بوشهر مي شود . وي پس از فوت آيت الله بروجردي از جمله طلاب فعال در تبليغ مرجعيت امام خميني(ره) بوده که با شروع نهضت ايشان به مبارزان مي پيوندد. او در پي سفرهاي متعدد براي انتقال اعلاميه‌ها و پيام‌هاي امام به عراق دستگير و در زندان قزل قلعه، شکنجه مي شود. در جامعه روحانيت مبارز تهران با آقايان آيات: مطهري، بهشتي، باهنر، مهدوي کني و هاشمي رفسنجاني، شاه آبادي، غفاري و ناطق نوري همراه بوده است.

با آغاز جنگ تحميلي در سنگرهاي دفاعي حضور مي يابد. ايشان بعد از تأييد مجمع روحانيون از سوي حضرت امام(ره) از اعضاي فعال آن مي شود. وي رنجور از آثار شکنجه‌هاي دوران مبارزه در بامداد ششم رمضان المبارک سال 1431 مصادف با 26 مرداد 1389 دعوت حق را لبيک گفته است.

مرحوم درچه اي خود درباره بيان خاطراتش گفته است:«به اينجانب پيشنهاد شد که خاطرات خود را از دوران مبارزه و نبرد با طاغوت بازگو کنم، البته نقل خاطرات اينجانب نسبت به نقل خاطرات برخي از مبارزين قابل نقل نبوده و باعث شرمندگي است، اما در عين حال شايد بي‌خاصيت نباشد و راه را براي نقل خاطرات مبارزين پرتلاش هموار سازد. بالاخره اصل مبارزه در دوران جواني اينجانب وجود داشته و بال ملخي در اندوخته دارم. روزي گروه جمع‌آوري خاطرات به دفتر اينجانب آمده و پيشنهاد نقل خاطرات کردند که بنده سر باز زده و از نقل آن خودداري کردم. از آنان اصرار و از اينجانب خودداري تا بالاخره علي‌رغم ميل باطني خود به اين کار تن دادم و...» (ص 15 و 16)

مجموع مطالب کتاب در دو بخش تنظيم شده که بخش اول با عنوان«تکوين شخصيت»به دوران کودکي و سال هاي تحصيل مرحوم درچه اي در حوزه هاي علميه و نزد علما و مراجع تقليد زمان خود اختصاص يافته و بخش دوم با عنوان«هفت هزار روز مبارزه» از زمان فوت آيت الله بروجردي و طليعه نهضت تا آخرين روزهاي حيات مرحوم درچه اي را در بر مي گيرد. البته به دليل نامساعد بودن حال آيت الله درچه اي در سال هاي پاياني زندگي ايشان، مصاحبه ها ناتمام مانده و در بخش هاي پاياني، يعني پيروزي انقلاب اسلامي و فعاليت هاي  پس از انقلاب، خاطرات کلي هستند. 

حسين روحاني صدر در مقام گردآونده خاطرات کتاب درباره اثر گفته است، عمده زحمت نگارش اين 700 صفحه بر عهده مرحوم درچه‌اي بود و در مسير تدوين سفير 7 هزار روزه مرحوم درچه‌اي 8 سال بنده را تحمل کرد، زيرا از سال 83 هر هفته پنجشنبه‌ها خدمت ايشان مي‌رسيدم.

به اعتقاد  بسياري، کتاب«سفير 7 هزار روزه» روايت‌گر کسي است که از 17 سالگي يعني از سال 1336 تا پيروزي انقلاب اسلامي نامه‌هاي امام خميني (ره) به علما و مبارزان را منتقل مي‌کرد. در مقابل نيز پاسخ نامه‌ها و نوشته‌هاي مبارزان به بنيانگذار جمهوري اسلامي را به امام راحل مي‌رساند و آنقدر در اين امر، ثابت‌قدم و استوار بود که به عنوان معتمد امام، علما و مبارزان انقلاب شناخته شد. مرحوم درچه‌اي چه در مدرسه خان و مدرسه فيضيه و چه در زندان با آيت‌الله خامنه‌اي (رهبر انقلاب) همراه بوده و اگر ايشان براي کاري به تهران مي‌آمده‌اند، سراي امن و پناه گرمي جز منزل مرحوم درچه‌اي نمي‌يافتند. از ديگر سو، اگر آقاي درچه‌اي نيز به مشهد مي‌رفت، منزل آقا را به عنوان پناهگاه انتخاب مي‌کردند.

بي گمان چنين جايگاه والايي براي مرحوم درچه اي در ميان ياران انقلاب، کتاب خاطرات او را براي مخاطبان خواندني تر کرده است.

در مجموع، خاطرات مرحوم آيت الله سيد تقي موسوي درچه اي بخشي از تاريخ شفاهي معاصر و انقلاب اسلامي است که در آن به رويدادهاي بزرگي در حوزه شکل گيري ريشه هاي انقلاب اسلامي در سال هاي سياه طاغوتي اشاره شده است.

 بخش پاياني کتاب، به عکس ها و اسناد مرتبط با موضوع کتاب اختصاص يافته و در آن، 10سند و بيش از 30 عکس ارائه شده است.

2 نمايه هم به پايان کتاب ضميمه شده که نمايه اول مربوط به فهرست اشخاص و نمايه دوم هم مربوط به فهرست اماکن، وقايع و... است.

چاپ اول کتاب«سفير 7 هزار روزه»امسال(1390) با شمارگان 2500 نسخه، 708 صفحه، مصور و با قيمت 12900 تومان روانه بازار کتاب ايران شده است.

 

چهارشنبه 27 مهر 1390 - 10:42


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری