يكشنبه 18 خرداد 1399 - 9:2
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

از ابتدا تا نور

 

از ابتدا تا نور / معرفي و گزيده شعر ولايي ، شاعران جوان ( 3 )

به كوشش :‌ جواد محمد زماني و سيدحميدرضا برقعي

چاپ و تيراژ : 89 / 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

خاستگاه شعر آييني ، در گستره انديشه و اعتراض ، در گستره زبان و قالب و همچنين گزيده اشعار عناوين اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهد . ناشر در ابتداي گفتار خود به اين موضوع اشاره مي‌كند كه شعر ، در سرزمين ايران همواره اين توان و توفيق را داشته است كه منادي معنويت و ستايشگر ارزش‌هاي الهي و آرمان‌هاي انساني باشد و شاعر همانند همان پيري است كه چراغ در دست ، كوچه پس كوچه‌هاي تاريخ را در آرزوي انسان جستجو مي‌كند . شاعر هنگامي كه به در خانه اهل‌بيت و آل‌الله عليهم السلام مي‌رسد درمي‌يابد كه به همه آرزوها و نايافته‌هاي خويش دست يافته است و تجسم ، تخيلات و تصورات خود را از انسان آرماني و كمال انساني ، در اين خاندان پاك در عالم واقع مشاهده  مي‌كند . ناشر ادامه مي‌دهد كه بخش مهمي از شعر آييني ، بيانگر شوق و شادماني حاصل از اين مشاهده و نيز از اندوه و حسرت شاعر ، در بيان مصيبت‌ها و مظلوميت‌هاي اهل بيت‌ عليهم السلام است .

ناشر يادآور مي‌شود كه اين مجموعه براي مخاطبان و خوانندگان پرشمار آييني ( مرتبط با خاندان عصمت و طهارت ) تدارك ديده شده است . بنابراين ، هم در معرفي شاعر سعي شده است تا حتي‌الامكان از طرح مباحث تخصصي خودداري شود و هم در انتخاب اشعار علاوه بر اتقان و استواري مفاهيم ، به شيوايي و رسايي سخن ، بيش از ساير عناصر شعر توجه شود .

اولين عنوان كتاب حاضر « خاستگاه شعر آييني » نام دارد . در اين بخش بيان مي‌شود كه تبار شعر آييني به قرآن و عترت باز مي‌گردد و شاعر آييني مباهات مي‌كند كه در پيروي از قرآن كريم و عترت  پيامبر گرامي اسلام ( ص ) دست به خلق آثار هنري زده و كوشيده تا سخن خود را در زيباترين واژه‌ها و تركيب‌ها و قالب‌ها عرضه كند . نويسندگان كتاب ترديدي ندارند كه هويت شعر به انديشه آنست . شعر فاقد انديشه را صرفاً بازي با واژه‌ها مي‌دانند كه جز تاثيري گذرا ندارد . جواد محمدزماني و سيدحميدرضا برقعي شعر جوانان اين روزگار را گاهي داراي انديشه‌هاي كم‌نظير و  تحسين برانگيز  مي‌دانند كه نمونه آن در شعر دهه‌ها و سده‌هاي پيشين كمتر است . زماني و برقعي بعنوان مثال شعر فاضل نظري را در نظر مي‌آورند و اينكه مهدوي در شعر خود كوشيده تا حال و هواي سه‌‌شنبه‌ شب‌هايي را كه دل‌هاي مشتاق بر اتوبوس سوار مي‌شوند و به مسجد جمكران مي آيند را انعكاس دهد و آنرا سرآغاز بسياري از كشف‌ها و اشتياق‌هاي ماندگار بداند :

مستي نه از پياله نه از خم شروع شد

از جاده سه‌شنبه شب قم شروع شد

نويسندگان كتاب « از ابتدا تا نور » شعر آييني امروز را هم از لحاظ زباني و هم از لحاظ قالب با نوآوري‌هاي فراواني همراه مي‌دانند . چرا كه از نظر آنان شاعران جوان آييني به درستي مي‌دانند كه مخاطب عام از اشعاري كه از قاعده « سهل ممتنع » پيروي مي‌كند استقبال مي‌نمايد ، از اين رو شعري سروده‌اند كه ضمن رعايت سهولت و رواني زبان داراي تاثير عميق عاطفي هم باشد . از نظر زماني و برقعي شاعر جوان آييني صرفاً به سهولت نمي‌انديشد و تلاش مي‌كند شعر با نوآوري‌هاي زباني نيز همراه باشد . نويسندگان كتاب در اين باب بعنوان مثال به عباس احمدي ، شاعر جوان كشور اشاره مي‌كنند كه به استفاده از وزن‌هاي دوري علاقه فراوان دارد . او در غزلي كه براي امير‌مومنان علي (‌ع ) سروده به سادگي از زندگاني آن حضرت و پاكي طينت آن امام مظلوم اشاره مي كند :

ماه مي‌آيد از خم كوچه ، چهره‌اي دائم الوضو دارد

پينه بر دست‌هايش و نعلينش اثر وصله و رفو دارد

ضربان صداي او جاري‌ست ، با يتيمي به خنده مشغول است

سر تقسيم سهم بيت‌المال با صحابه بگو مگو دارد ...

جواد محمد زماني و سيدحميدرضا برقعي در پايان اين بخش تاكيد مي‌كنند كه شعر آييني معاصر نشان داده كه مي‌تواند به خوبي با مردم ارتباط برقرار كند و نيز نشان داده كه پرمخاطب‌ترين گونه شعر است .

عباس احمدي در ادامه شعر آييني خود در وصف و بيان مناقب اميرمومنان علي ( ع ) مي‌سرايد :

مرد تنهاست ، مرد غمگين است ، كمرش از فراق خم شده است

ساغر شاديش اگر خالي‌ست ، باده غم سبو سبو دارد

باز امروز بغض نخلستان تا به سرحد انفجار رسيد

باز امشب به استناد كميل ماه با چاه گفتگو دارد

كاهگل‌هاي كوچه مرطوبند ، اشك ديوار را درآوردست

ناله خانم جواني كه هر چه دارد علي از او دارد

از دو دستش طناب بگشاييد ، مبريدش به مسلخ بيعت

ديگر او را كشان كشان مبريد ، ايهاالناس ! آبرو دارد 

گرچه در بند غربت از اين شير ، گرگ‌هاي مدينه مي‌ترسند

ذوالفقارش هنوز بران است ، شور « حق تقاتلو » دارد

حب او از نتايج سحر است ، باش تا صبح دولتش بدمد

آن صنوبر دلي كه مي‌‌بايد پيش از سرو سر فرود آرد 000

چارده قرن بعد خيلي‌ها دم از او مي‌زنند ، اما مرد

همچنان خار بر دو چشمش هست ، همچنان تيغ در گلو دارد

از ابتدا تا نور / معرفي و گزيده شعر ولايي ، شاعران جوان ( 3 ) به كوشش :‌ جواد محمد زماني و سيدحميدرضا برقعي در چاپ اول خود با شمارگان 3000 نسخه توسط شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير با قيمت 10000 ريال منتشر شده است .

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 27 مهر 1390 - 10:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری