يكشنبه 11 خرداد 1399 - 12:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان زنجان

 

تقويت خلاقيت سازماني

 

 6 توصيه مديريتي براي تقويت خلاقيت سازماني

1- در سازمان وضعي را به وجود آوريد که افراد پديده تغيير را بپذيرند. اعضاي سازمان بايد بر اين امر اعتقاد پيدا کنند که تغيير به نفع آنها و سازمان تمام خواهد شد.

اين باور معمولاً زماني به وجود مي آيد که اعضا به هنگام تصميم گيري با مدير همکاري کنند و به هنگام اجراي تغييرات برنامه ريزي شده به گونه اي عمل شود که امنيت شغلي اعضاء به خطر نيفتد.

2- نظرات و عقايد جديد را تقويت کنيد. مديران سازمان از بالاترين مقام تا سرپرستان رده پايين ، بايد اين موضوع را در گفتار و در عمل ثابت کنند که مقدم نظرهاي جديد را گرامي مي دارند. مديران براي اينکه پديده خلاقيت را تشويق و تقويت نمايند بايد به پيشنهادات زيردستان با علاقه گوش بدهند و نظرات مفيد را که نويد بخش آينده اي درخشان است، به اجرا درآورند و آن نظرات را به سطوح بالاتر و مقامات عالي سازمان برسانند.

3- اجازه دهيد اعضاء روابط متقابل با هم داشته باشند يک جو باز و خلاق ، زماني تقويت مي شود که به افراد اجازه داده شود با يکديگر ارتباط نزديک تري برقرار کنند و گروهها و اعضاي گروههاي مختلف روابط متقابل (تعامل) با هم داشته باشند. اين روابط متقابل باعث مي شود که اطلاعات مفيد بين اعضاي سازمان رد و بدل و نظرات و ديدگاه هاي جديد درباره مسائل سازماني ، آزادانه به ساير اعضاء داده شود.

4- در برابر شکست شکيبا باشيد برخي از نظرهاي جديد در مرحله عمل ناموفق مي ماند. مديران موثر يا موفق کساني هستند که واقعيت ها و زمان يا منابعي را که بايد در راه تجربه آموزي (در مورد نظرات جديد و کارساز بودن يا کارساز نبودن آنها) به مصرف برسد ، بپذيرند.

5- هدف ها را بصورت مشخص تعيين کنيد و براي تامين آنها به اعضاء آزادي عمل بدهيد. اعضاي سازمان بايد براي بروز خلاقيت خود داراي هدف و جهت باشند. از نظر مرز يا محدوديت هايي که در رابطه با خلاقيت اعضاء وجود دارد دستورالعمل هايي معقول صادر کنيد و مديران بايد بر مقدار زمان و پولي که در رابطه با ارائه نظر جديد به مصرف مي رسد نوعي کنترل اعمال کنند.

6- براي افراد خلاق و سخت کوش ارزش قائل شويد. افراد خلاق داراي انگيزه بسيار قوي هستند. از اين رو هيچ گاه دست از تلاش و سخت کوشي بر نمي دارند تا کاري که مورد علاقه اشان است انجام دهند ولي آنها هم انسان هستند و بايد در اين راه مورد تشويق قرار گيرند و در ازاي کار خوبي که انجام دادند پاداش مناسب بگيرند. يک مدير از طريق سپاسگزاري ، تقدير و تشويق از فرد خلاق ، از طريق افزايش حقوق ، دادن جايزه ، يا نوع ديگري پاداش بايد به نبوغ فرد و خلاقيت وي ارج نهد.

 

 

امير حسين اکبري

کارشناس تبيان اداره کل

 

چهارشنبه 27 مهر 1390 - 10:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری