جمعه 9 خرداد 1399 - 11:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

معنويت در آيينه فيلم کوتاه

 

گزارشي از نشست خبري جشنواره رويش


دبير هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم ديني رويش در نشست خبري اين رويداد تاکيد کرد برگزيدگان اين دوره 70 درصد هزينه توليد فيلم بعدي خود را دريافت مي‌کنند.

به گزارش خبرگزاري مهر، نشست خبري اين جشنواره صبح روز يکشنبه 24 مهرماه با حضور سهيل جهان بيگلري دبير و حبيب ايل‌ بيگي مدير روابط عمومي حوزه هنري و جمع کثيري از خبرنگاران در محل حوزه هنري برگزار شد.

در ابتداي اين نشست بيگلري به نقش رسانه‌ها در علاقمندسازي جامعه به موضوع فيلم ديني اشاره کرد و گفت: رسانه‌ها و مطبوعات مي‌توانند در تعريف نسبت دين و سينما با توجه به رويش‌هاي جديدي که در اين جشنواره با آن رو به رو خواهيم بود نقش مهمي ايفا کنند. زمينه‌سازي براي معرفي جريان فيلم کوتاه ديني به فضاي فرهنگي و سينمايي کشور از ديگر کارهايي است که آنان مي‌توانند انجام دهند.

وي افزود: موضوع ديگر دامن زدن به توجه مسئله فيلم ديني و معنويت در عرصه فيلم کوتاه و نکته ديگر معرفي و شناساندن چهره‌هاي برگزيده اين جشنواره است.

بيگلري ادامه داد: قصد داريم به جشنواره شکل فرا ملي بدهيم. از اين رو نگاه تخصصي‌مان را در اين دوره جشنواره بيش از پيش کرده‌ايم. به نظر مي‌آيد اين دوره از جشنواره در حد و اندازه‌هايي قرار گرفته باشد که به بين‌المللي شدن آن فکر کنيم.

امسال نيز برگزاري بخش بين‌المللي بيداري اسلامي را شاهد خواهيم بود. حدود 110 فيلم از 15 کشور براي اين بخش فيلم ارسال کرده‌اند که 11 فيلم در بخش ويژه در چهار سانس نمايش داده خواهد شد. کشورهايي مثل مصر، سوئد، فلسطين، ترکيه، اسپانيا، ايتاليا، لبنان، فرانسه و ايران در اين بخش حضور دارند.

وي در ارتباط با حضور مهمانان خارجي جشنواره عنوان کرد: عياض شاهين کارگردان و مدير جشنواره غزه، سمير زعرور تهيه‌کننده لبناني، محمد دبوغ مستندساز لبناني، راشد رادوان تهيه‌کننده اسپانيايي- عراقي، کارمن مارکز تهيه‌کننده پرتغالي، رمضان و احمد صلاح محمد کارگردانان مصري، از مهمانان خارجي جشنواره هستند.

دبير جشنواره فيلم ديني رويش در ادامه گفت: در بخش مسابقه 42 فيلم شامل، 10 فيلم انيميشن، 19 فيلم داستاني و 13 فيلم مستند حضور دارند. به نظر مي‌رسد امسال حضور بخش خصوصي با 17 فيلم بسيار پرشور بوده است. اين نشان دهنده بستري است که جشنواره رويش براي توجه بيشتر به موضوع فيلم‌هاي ديني فراهم کرده است. حوزه هنري با 15 فيلم، مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي با چهار فيلم و انجمن سينماي جوان با دو فيلم و جشنواره کيش با يک فيلم در اين جشنواره حضور دارند.

وي افزود: هيئت انتخاب که پيش از اين معرفي نشده بودند، شامل آقايان محمدرضا شرف‌الدين، جعفر صانعي‌مقدم، وحيد موسائيان، وحيد نصيريان است که 931 اثر را بازبيني کرده‌اند.

بيگلري درباره کتاب‌هايي که در ارتباط با اين جشنواره منتشر مي‌شود، گفت: دو کتاب در زمينه دين و سينما همزمان با جشنواره منتقل مي‌شود. يکي از آنها مجموعه مقالات در اين زمينه و ديگري مصاحبه با صاحب‌نظران در مورد سينماي ديني است. دکتر محمد رجبي و دکتر ابراهيم فياض از کساني هستند که در اين کتاب‌ها نوشته‌هايي از آنان وجود دارد.

 

وي افزود: سعي ما بر اين بوده که به جشنواره شکل تخصصي‌تري دهيم و از دوستاني که در اين زمينه صاحب‌نظر هستند براي شرکت در نشست در ايام جشنواره دعوت کرده‌ايم. حاضران در اين نشست‌ها از حوزه تفکر، دين، فلسفه و تخصصي سينما هستند. دکتر رجبي، دکتر فياض و منوچهر محمدي از حاضران در اين جلسات هستند.

بيگلري درباره جوايز گفت: امسال جوايز به بخش‌هاي تخصصي نيز تعلق خواهد گرفت، فيلمنامه، تصويربرداري، موسيقي و صدا نيز مرود داوري قرار گرفته‌اند. در بخش مسابقه سينماي ايران هشت سئانس و در بخش ويژه بيداري اسلامي چهار سئانس خواهيم داشت.

 دبير جشنواره با اشاره به بزرگداشت رضا ميرکريمي گفت: سه فيلم زير نور ماه، خيلي دور، خيلي نزديک و يه حبه قند از اين فيلمساز در پايان هر سانس در جشنواره نمايش داده مي‌شود. همزمان با اختتاميه جشنواره رويش، افتتاحيه نمايش فيلم يه حبه قند با حضور عوامل در مشهد برگزار خواهد شد.

در ادامه اين نشست حبيب ايل‌بيگي عنوان کرد: جشنواره رويش معمولاً افتتاحيه ندارد. امسال افتتاحيه نسبتاً کوتاهي در جوار حرم مبارک امام رضا (ع) به همراه هنرمندان و مسئولان خواهيم داشت و شبکه‌هاي مختلف راديو و تلويزيون با ساخت و پخش برنامه‌هاي مختلفي در مورد جشنواره با ما همراهي خواهند کرد.  

وي افزود: جشنواره رويش نقطه شروع خيلي از سينماگران است، اميدواريم نتيجه اين تلاش‌ها را در آثار سينمايي ببينيم. مقام معظم رهبري در ديدار سينماگران در سال 85 به اين مسئله تاکيد کردند که ارتباط مستمر بين حوزه علميه و اهالي هنر و سينما وجود داشته باشد.

بيگلري در ادامه جلسه گفت: در سال‌هاي گذشته شهرداري و استانداري مشهد همواره با جشنواره همکاري داشتند که امسال حضور موثرتري خواهند داشت. هر سال جشنواره به صورت همزمان در چندين شهر برگزار مي‌شد، اما امسال بلافاصله بعد از جشنواره فيلم‌ها در استان‌هاي مختلف کشور به نمايش درخواهد آمد.

وي بيان کرد: در زمينه توليد و عرضه فيلم‌هاي کوتاه تمهيداتي انديشيده شده است که در آينده شرح مفصل آن را ارائه خواهيم کرد. همچنين به برگزيدگان جشنواره 70 درصد هزينه توليد فيلم بعدي‌شان که مضموني ديني خواهد داشت پرداخت مي‌کنيم و با تهيه‌کنندگان فيلم‌هاي حاضر در جشنواره نيز براي عرضه آثارشان از سوي موسسه رسانه‌هاي تصويري مذاکره خواهيم کرد.

 

چهارشنبه 27 مهر 1390 - 9:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری