شنبه 9 اسفند 1399 - 21:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

«شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران»؛ آيينه جمال‌نماست

 

 

گزارش نشست نقد و بررسي كتاب «شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران»

يوسف بيگ بابا‌پور در نشست نقد و بررسي كتاب «شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» گفت: اين کتاب آيينه جمال‌نما و نه تمام نماي فرهنگ شيعه است و مي‌توان آن را به عنوان يک دايرة‌المعارف شيعي قلمداد کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي به نقل از ايبنا، نشست نقد و بررسي کتاب «شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» تاليف دکتر علي‌اکبر ولايتي عصر روز يك‌شنبه (23 مهر) با حضور فريد قاسم‌لو، دکتر يوسف بيگ بابا‌پور و خديجه معصومي در سراي اهل قلم موسسه خانه کتاب برگزار شد.

در ابتداي اين جلسه خديجه معصومي به معرفي اين کتاب و عناوين فصل‌هاي آن پرداخت.

 نگاه به تاريخچه حوزه و مدارس شيعه، مواد و منابع درسي حوزه‌هاي علمي شيعيان، تاريخچه هنر و ادبيات و زندگي‌نامه دانشمندان شيعي را از مهم‌ترين عناوين اين کتاب دانست.

يوسف بيگ بابا‌پور درباره کتاب «شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» گفت: به نظر من ساختار کل کتاب بر دو محور نقش حوزه و مدارس شيعي و دانشمندان و آثار اين دانشمندان استوار است.

وي گفت البته کتاب نقاط ضعفي نيز دارد که يکي از آن‌ها اشاره نداشتن به کتاب «النقض» تاليف عبد الجليل قزويني رازي است.

وي يکي ديگر از نقاط ضعف اين کتاب را اسم نبردن از برخي از شاعران مسلم شيعي که براي ائمه شعر گفته‌اند عنوان کرد.

آذري اسفرايني، لطف‌الله نيشابوري و حسن کاشي از شاعراني بودند که بيگ بابا‌پور معتقد بود در اين کتاب به آن‌ها اشاره نشده است.

در ادامه اين نشست فريد قاسملو کتاب «شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» را کتابي زندگي نامه‌اي و نه تحليلي خواند و گفت: در اين کتاب به جز بخشي که به حوزه‌هاي علميه اختصاص دارد به زندگي‌نامه حدود ۴۰۰ نفر از اديبان، دانشمندان و هنرمندان شيعي پرداخته شده است که اين در مقايسه با حجم هزار و صد صفحه‌اي کتاب نشان از اين دارد که ما با يک کتاب زندگي‌نامه‌اي روبه‌روييم.

وي با اشاره به اينکه اين کتاب با هواي گزاره دوم طراحي شده است ادامه داد: کتاب داعيه‌اي درباره تجزيه و تحليل تفکر شيعي ندارد و رويکرد اصلي آن زندگي‌نامه متفکران شيعي در ادوار مختلف تاريخي است.

وي با طرح چند سوال درباره استدلالي يا سلبي بودن اين کتاب پاسخ داد: اين کتاب برخلاف «الذريعه» آقا بزرگ فقط به معرفي بزرگ‌ترين و مهم‌ترين متفکرين شيعه مي‌پردازد. ولي رويکرد آقا بزرگ در کتابش بر جامعه‌نگري و بيشينه اطلاعات بوده است.

وي مدعي شد: رويکرد کتاب «شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» فرايند تکميل‌تري نسبت به نگرش مرحوم آقا بزرگ و اعيان شيعه دارد.

قاسم‌لو در ادامه به حجم موضوعات مختلف در اين کتاب اشاره کرد و گفت: بيشينه حجم اختصاص يافته در اين کتاب به هر موضوع در بخش‌هاي ادبيات و تاريخ به ترتيب با ۲۵۰ و ۲۲۷ صفحه است و کمينه حجم کتاب مربوط به بخش عرفان با ۳۵ صفحه و حوزه‌هاي علوم ديني با ۸۰ صفحه است که اين نشان مي‌دهد وزن اصلي کتاب به سمت تاريخ و ادبيات سوق پيدا کرده است.

وي تشريح کرد: بخش ادبيات رويکردي تاريخي دارد و به زندگي‌نامه ۵۰نفر از اديبان شيعي از رودکي تا سروش اصفهاني مي‌پردازد.

وي افزود: کتاب در بخش هنر با معرفي ۴۳ نفر از هنرمندان شيعي بيشتر به زندگي مير عماد و عماد الکتاب توجه نشان مي‌دهد و در بخش تاريخ نيز زندگي ۱۰۱ متفکر شيعه از ابو رافع تا منجم بغدادي مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

فريد قاسملو که در نشست نقد و بررسي کتاب «شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» حضور يافته بود در پايان سخنانش تصريح کرد: کتاب علي رغم بهاي بالا به چاپ پنجم رسيده است و من فکر مي‌کنم روايت شيرين و جالب تاريخ و ادبيات آن باعث استقبال عامه مردم شده است.

 

سه‌شنبه 26 مهر 1390 - 11:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری