پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 6:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

فاطمه كمايي

 

قصّه هاي مثنوي مولوي

 

 

قصّه­هاي مثنوي مولوي

گلستان و ملستان

مهدي آذريزدي

با صداي شاهين علائي­نژاد

کتاب­هاي شکوفه (وابسته به مؤسسۀ انتشارات اميرکبير)

 

هنگامي که فرصتي و فراغتي در زندگي روزمرّه دست مي­دهد و انسان اين مجال را پيدا مي­کند که دمي تن را بياسايد و يا مرغ خيال را در آسمان خاطرات به پرواز در آورد، آن زماني است که قصّه شنيدن، بسيار لذّت­بخش است. بخصوص اگر قصّه­هايي که شنيده مي­شود، يادآور فرهنگ و گفت­وگوهاي نياکان و مملو از پند و اندرزهايي باشد که با شنيدن آن حکايات در دريايي از معرفت و شناخت غرق شويم.

قصّه شنيدن مي­تواند در درمان استرس­ها بسيار سودمند باشد و آنچه را که بصورت جدّي و رسمي نمي­توان گفت، به افراد منتقل کرد.

در دنياي امروزي که کمتر فرصت گفت­وگوهاي گرم بين افراد خانواده وجود دارد و مراکز فرهنگي، وظيفۀ تربيت فرزندان را به عهده دارند و بيشتر اوقات فرزندان در خارج از خانه و در اين مراکز سپري مي­شود، شايسته است که والدين با فراگيري و ممارست در قصّه و قصه­گويي، زماني را براي ايجاد رابطه­اي گرم و لذّت­بخش که با گفتن قصّه براي آنها ميسّر مي­شود، اختصاص دهند و چه چيز بهتر است از قصّه­هاي کهن فارسي که از جملۀ آنها مي­توان قصّه­هاي مثنوي معنوي را نام برد.

جلد چهارم از مجموعۀ هشت جلدي «قصّه­هاي خوب براي بچه­هاي خوب»، از آثار مولانا جلال­الدين محمد بلخي، شاعر و صوفي پارسي­گو تهيه شده است.

مثنوي، بيست­وشش هزار بيت، و شش دفتر دارد و يکي از برترين کتاب­هاي ادبيات عرفاني کهن فارسي و حکمت ايراني پس از اسلام است.

اين کتاب در قالب شعري مثنوي سروده شده است و در آن داستان­ها به شيوۀ تمثيل داستان، سختي­هاي انسان در راه رسيدن به خدا را بيان مي­کند.

اين روشي مفيد براي بيان آموزه­هاست و شخصيت­هاي اصلي داستان، افراد مختلف از پيامبران و پادشاهان تا چوپانان و بردگان هستند.

 به اين ترتيب سنّت قصّه­گويي زنده مي­شود و در عين حال، شنيدن حتيّ از خواندن آن شيرين­تر است. بدون شک، بهترين خاطرات ما مربوط به لحظاتي است که در آغوش پدربزرگ و مادربزرگ­ها بوده­ايم.

«کتاب سخنگو»، که توسط گويندگان هنرمند اجرا شده، مجموعه­اي زيبا از ادبيات اصيل ايراني است، و همراه موسيقي و افکت، اوقات خوشي را همراه مي­آورد.

جلد چهارم از مجموعۀ «قصّه­هاي خوب براي بچه­هاي خوب» نوشتۀ مرحوم مهدي آذريزدي و از مثنوي مولوي انتخاب شده و مثنوي از بس داستان­ها و پندها و حکمت­ها در خود دارد، به قرآن فارسي معروف شده و براستي مي­توان آن را شاهکاري در ادبيات انساني ناميد.

 

دوشنبه 25 مهر 1390 - 10:26


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری