چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:51
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

هر سال جايزه اي به نام يک شهيد

 

گزارشي نشست خبري بيست ‌و پنجمين جشنواره فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان


 بيست‌ و پنجمين جشنواره فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان در حالي برگزار خواهد شد که حال و هواي اين دوره با چند دوره اخير تفاوت‌هاي محسوسي دارد.

به گزارش همشهري آنلاين بازگشت جشنواره به اصفهان پس از 5 سال دوري، مي‌تواند مشهودترين نقطه تمايز جشنواره کودک با دوره‌ هايي باشد که همداني ‌ها برگزارکننده آن بودند. با بازگشت جشنواره کودک به خاستگاه اصلي‌اش بايد ديد اين رخداد سينمايي مي‌تواند به روزهاي اوجش بازگردد يا خير؟ احمد ميرعلايي نسبت به برپايي پررونق اين فستيوال ابراز اميدواري کرد.

در نشست خبري دبير بيست ‌و پنجمين جشنواره فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان که يکشنبه 17 مهر برپا شد ضمن رونمايي از پوستر جشنواره، فعاليت اجرايي اين رخداد سينمايي رسما کليد خورد. ميرعلايي با تشريح بخش‌هاي مختلف جشنواره امسال کودک درباره همزماني برگزاري جشنواره اصفهان با فستيوال فيلم کودک جلال‌آباد نيز توضيحاتي داد.

جالب اينکه به گفته ميرعلايي از سال آينده جشنواره اصفهان در 16 مهرماه و در روز جهاني کودک آغاز خواهد شد که اين مصادف با برپايي چند فستيوال فيلم کودک ديگر در کشورهاي مختلف خواهد بود. به اين ترتيب مشخص شد تداخل زماني برگزاري جشنواره کودک اصفهان با فستيوال‌هاي مشابه بين‌المللي مسئله مهمي از نظر مديران سينمايي نيست.

جشنواره فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان از معدود فستيوال‌هاي سينمايي دنياست که در آن نهاد برگزارکننده خود متولي توليد فيلم‌هايش نيز هست. در واقع با افول سينماي کودک در يک دهه اخير، اين تلاش فارابي بوده که باعث شده سالانه چند فيلم کودک ساخته شود تا ويترين جشنواره خالي نماند. امسال نيز مشابه سال‌هاي قبل با حمايت مالي فارابي فيلم ‌هايي در مراحل مختلف توليد قرار دارند تا در جشنواره کودک به نمايش درآيند.

احمد ميرعلايي در تشريح جزئيات جشنواره بيست و پنجم گفت: 16 فيلم سينمايي که مجوز دريافت گرفته‌اند، متقاضي شرکت در جشنواره هستند که قطعا از ميان آنها 13-12 فيلم در جدول نمايش حضور خواهند داشت که اين نويد جشنواره پرباري را مي‌دهد و به تبع آن داوري نيز سخت خواهد بود.

وي افزود:‌ در بخش پويانمايي کوتاه جايزه ويژه‌اي را به نام شهيد بهنام محمدي اختصاص داده‌ايم که هر سال اين جايزه با نام يک شهيد اهدا خواهد شد.

ميرعلايي همچنين از اختصاص بخش مرور پويانمايي به فيلم‌هاي توليد شده درباره حضرت امام رضا(ع) خبر داد و گفت: با توافقي که با آستان قدس رضوي خواهيم داشت از ميان 80-70 فيلم توليد شده در اين زمينه 12 فيلم به نمايش درخواهد آمد.

وي يادآور شد: مانند سال‌هاي گذشته امسال هم داوران کودک و نوجواني از شهر اصفهان خواهيم داشت که تعداد آنها به 50-40 نفر مي‌رسد و در کنار آن تماشاگران نيز فيلم برگزيده‌شان را انتخاب مي‌کنند.

وي با اشاره به بخش بزرگداشت‌ها نيز گفت:‌ علاوه بر نکوداشت بهنام محمدي و بزرگداشت محمد علي کشاورز، محمد کاسبي‌ و جهانبخش سلطاني، تقديرهايي هم از وحيد نيکخواه آزاد و غلامرضا رمضاني خواهيم داشت.

ميرعلايي از برپايي کارگاه آموزشي در طول جشنواره خبر داد و اظهار کرد: طريقه ساخت فيلم‌هاي انيميشن و ساخت فيلم عروسکي به کودکان آموزش داده مي‌شود و در کنار آن نمايشگاه عکسي از کودک و نوجوان که در سطح جهان توسط رضا برجي گرفته شده است، برپا مي‌شود.

وي افزود:‌ کاروان فرهنگي از ديگر برنامه‌هاي جشنواره است که حرکتش از اول آبان ماه از مشهد آغاز مي‌شود و طي حرکت در نوار مرزي و شهرهاي ديگر به کودکان محروم کالاهاي فرهنگي اهدا مي‌کند و براي آنها فيلم‌هاي کودک و نوجوان را نمايش مي‌دهد تا جشنواره با بچه‌هاي محروم آغاز شود و به اصفهان برسد.

دبير جشنواره‌ فيلم کودک در عين حال خاطرنشان کرد: هر زمان ديگري که جشنواره برگزار شود تداخلي با جشنواره کودکي در سراسر جهان خواهد داشت. 16 مهر هم چند جشنواره در کشورهاي ديگر در حال برگزاري است.

وي درباره سينماهاي اصفهان نيز خاطرنشان کرد: در تفاهمنامه‌اي که داشتيم قرار شد يک سالن در اصفهان کاملا به سينماي کودک و نوجوان اختصاص پيدا کند و آن را به نمايش سه بعدي مجهز کنيم و حتي در مشهد همچنين تفاهمنامه‌اي به امضا رسيد تا در طول سال سالني آثار کودک و نوجوان را در اين شهر به نمايش بگذارد و اميدواريم فيلم‌ها در اصفهان در طول برپايي جشنواره نمايش مناسبي داشته باشد، در غيراين صورت انگار که اصلا جشنواره برگزار نشده است.

در پايان اين نشست با حضور مادر شهيد بهنام محمدي و گيتي خامنه‌ - مجري برنامه‌هاي کودکان و نوجوانان - از پوستر بيست و پنجمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان پرده‌برداري شد.

 

دوشنبه 25 مهر 1390 - 9:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری