سه‌شنبه 21 مرداد 1399 - 13:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سميرا حسن

 

نمايشگاه رسانه هاي ديجيتال، تفريح يا فرصت؟

 

پنجمين نمايشگاه و جشنواره رسانه هاي ديجيتال ، عصر روز پنج شنبه با حضور اصحاب رسانه و موسسات بزرگ فرهنگي و ديجيتالي از جمله موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي ، آغاز بکار کرد.

نمايشگاه رسانه هاي ديجيتال در فضايي به مساحت 90 هزار متر مربع و در قالب 900 غرفه و با حضور 30 کشور خارجي،از روز 14 تا 24 مهر ماه در محل مصلي بزرگ امام خميني(ره)برگزار ميشود.

اين نمايشگاه در 9 بخش مختلف از جمله: تلفن هاي همراه،رسانه در آينه هنر،بازي هاي رايانه اي،رسانه هاي برخط و ... فعاليت مي کند.

اما آيا اين نمايشگاه با اين همه تبليغاتي که برايش مي شود ارزش بازديد را دارد؟ آيا اين نمايشگاه مي تواند شما را با رضايت کامل و دست پر به خانه هايتان بدرقه کند؟

** دسترسي

در ابتدا اگر با ماشين شخصي خود به اين نمايشگاه مي رويد ميتوانيد با پرداخت ورودي 500 تومان و ساعتي 150 تومان از پارکينگ نمايشگاه استفاده کنيد.

اگر نميخواهيد درترافيک سطح شهر گير کنيد ميتوانيد از مترو استفاده کنيد اما بايد سختي و فشار سوار شدن به مترو را نيز تحمل کنيد.توجه داشته باشيد که سوار شدن به مترو آن هم در ساعات اوج شلوغي نمايشگاه کار بسيار سختي است،پس اگر فرزند کوچک خود را به همراه داريد،فکر سوار شدن به مترو را از ذهن خود خارج کنيد.

بعد از ورود به مصلي اتوبوس ها و ون هايي به صورت رايگان تدارک ديده شده است تا شما را به محل برگزاري نمايشگاه منتقل کند.

** کارت ملي بده،کارت بگير

بعد از رسيدن به محل برگزاري نمايشگاه،کانکس هايي به رنگ آبي و سفيد خودنمايي ميکند. در اين محل طبق روال هر سال و تبليغاتي که شده است مي توانيد با پرداخت دو هزار تومان به عنوان هزينه کارت و نشان دادن کارت ملي کارت هديه اي به مبلغ 10 هزار تومان دريافت کنيد.اما نکته جالب توجه اين است که اين کارت ها تنها حاوي هفت هزار تومان شارژ است.

يکي ديگر از نکات جالب توجه اين است که بعضي از مسئولين وظايف خود را به خوبي انجام داده و کارت هديه را فقط به شخص صاحب کارت ملي ارائه ميدهند اما در گوشه و کنار افرادي هستند که با ارائه کارت ملي تمام اقوام خانواده که در نمايشگاه حضور ندارند مبلغي بالغ بر 50 هزار تومان کارت هديه دريافت مي کنند.

شما ميتوانيد از اين کارت ها در هر غرفه اي استفاده کنيد اما نکته اصلي اين جا است که تنها به ميزان قابل مشخصي ميتوانيد از مبلغ آن برداشت کنيد.مبلغ قابل برداشت در هر غرفه بدين صورت است:غرفه هاي ارائه کننده نرم افزار 20 درصد،کمک آموزشي 30 درصد،آموزشي 50 درصد و قرآني 100 درصد.

** غرفه ها و استقبال مردم

در ابتدا رنگ ها و دکورهاي متفاوت،جلوه بصري خوبي به از نمايشگاه را به شما نشان ميدهد و غرفه ها با شيوه هاي متفاوت سعي بر جلب مخاطب دارند به عنوان مثال:شرکتي با ايجاد يک لپ تاپ در سايز بزرگ و غرفه صدا و سيما با ايجاد يک فضاي جنگي و حماسي سعي در جلب مخاطب کرده اند.

اما با قدم زدن در ميان غرفه ها متوجه ضعف هاي فراوان نيز مي شويد.به طور مثال،ميتوان به غرفه يک شرکت پشتيباني اشاره کرد که در بخش کودکان قرار داده شده است. و يا اينکه گشتن به دنبال بخشي مخصوص براي نرم افزارهاي دانشجويي يا حتي نرم افزارهاي آنتي ويروس کاملا بي فايده است.

با ورود به طبقه دوم چيزي جز ديوارهاي تزئين شده و تعداد کمي غرفه جلب توجه نمي کند.لازم به ذکر است که بخش بين الملل اين نمايشگاه هنوز آغاز به کار نکرده است ولي عده اي به دنبال ايجاد فضاي مناسب براي اين غرفه ها در طبقه دوم هستند.

از صحبت هاي مسئولين غرفه هاي مختلف و يا حتي دقت به مسير هاي رفت و آمد ميتوان به اين نتيجه رسيد که استقبال از نمايشگاه امسال افت محسوسي داشته است.

هر بيننده اي که وارد نمايشگاه مي شود تنها با چند دقيقه قدم زدن در سالن هاي نمايشگاه متوجه مي شود که يک بخش نسبت به ساير بخش هاي نمايشگاه با استقبال بيشتري روبرو شده،بخش بازي هاي رايانه اي.

با ورود به بخش بازي ها حتما متوجه صف هاي طولاني در مقابل غرفه هاي ارائه کننده بازي هاي رايگان مي شويد.در اين صف ها عده اي جوان تنها براي چند دقيقه بازي حاضرند چندين دقيقه يا حتي ساعت در صف به انتظار بايستند اين در حالي است که در مقابل تعداد نه چندان زياد غرفه هاي آموزشي تنها تعداد کمي دانشجو در حال پرسيدن سوال هستند.

** تناقض هاي بسيار

با ورود به بخش بازي ها متوجه پوسترهاي تعدادي بازي روز و معروف دنيا که در کشور ما ممنوع اعلام شده اند ميشويد.وقتي به سمت غرفه مورد نظر ميرويد متوجه ميشويد که عده اي با زدن برچسب هاي گوناگون سعي در تخريب اين بازي ها داشته اند اما با گوش دادن به حرف هاي افراد ديگر مي توان فهميد که همه افراد حاضر در غرفه تمام اين بازي ها را حتي از دوستان خود بهتر مي شناسند.

اما اگر به دنبال اين بازي هاي ممنوعه هستيد نياز به خروج از نمايشگاه نيست.با کمي گشت زدن و رفتن به محل هايي که هنوز به طور کامل تکميل نشده اند ميتوانيد غرفه هايي را پيدا کنيد که همين بازي ها را به صورت اورجينال در اختيار شما مي گذارند.

در ميان شرکت هاي مختلف که بگرديد به خوبي رقابت را در ميان آن ها مشاهده مي کنيد.به طور مثال:شرکتي نرم افزار ضد ويروس را با قيمت 35 هزار تومان به شما ارائه ميدهد اما شرکت ديگري ادعا ميکند با پرداخت 22 هزار تومان نرم افزاري با چندين هزار برنامه و يک آنتي ويروس به صورت رايگان به شما مي دهد.اين مسئله شما را به تفکر وا ميدارد که آيا اين نرم افزار ها واقعا اورجينال هستند يا به مانند جعبه هاي بسته بنديشان تنها ظاهري زيبا دارند؟

** بريم يا نريم؟

در نهايت بايد بگوييم که اگر به دنبال محصول خاصي هستيد که پيداکردن آن کار آساني نيست حتما از اين نمايشگاه ديدن کنيد زيرا با تخفيف هايي که شرکت ها در نظر گرفته اند بهترين فرصت براي خريد را خواهيد داشت،اما اگر تنها به دنبال گذراندن وقت هستيد بهترين پيشنهاد ميتواند استفاده از پارک و فضاي سبز نزديک خانه تان باشد زيرا براي شما آمدن به اين نمايشگاه جز شلوغ کردن خيابان ها از دست دادن وقت مزيت ديگري نخواهد داشت.

غرفه موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان در اين نمايشگاه منتظر همه کاربران و اعضاي خوب اين موسسه است.

 

 

چهارشنبه 20 مهر 1390 - 11:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری