پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 20:14
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

چشم اندازهاي جديدي به فيلم کوتاه

 

گزارشي از نشست خبري بيست‌ و هشتمين جشنواره فيلم کوتاه تهران

 

به گزارش همشهري آنلاين بيست‌ و هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم کوتاه تهران از روز دوشنبه 18 مهرماه آغاز به کار کرد. صبح روز شنبه 16 مهر، هاشم ميرزاخاني دبير اين جشنواره در نشستي خبري از جزئيات جشنواره فيلم کوتاه تهران سخن گفت.

جشنواره ‌اي که در طول سال‌هاي برگزاري‌اش با فراز و نشيب‌هاي فراواني مواجه شده ولي همچنان جايگاه خود را به‌عنوان مهم ‌ترين رخداد سينمايي در حوزه فيلم کوتاه حفظ کرده است، البته بايد به وعده‌هاي به اجرا درنيامده مسئولان سينمايي درخصوص اکران فيلم‌هاي کوتاه نيز اشاره کرد؛ هرچند مديرکل اداره نظارت و ارزشيابي چند روز پيش در اظهارنظري جالب‌توجه گفته بود: سازندگان فيلم کوتاه بهتر است مثل شاعران فکر کنند و زياد در بند ماديات نباشند.

از سوي ديگر اما در اغلب گفت‌وگوهايي که ستاد خبري جشنواره تهران با کارگردانان فيلم کوتاه انجام داده نکته‌اي جز تحسين از جشنواره و حتي تأييد حذف سيمرغ بهترين فيلم کوتاه از جشنواره فجر به چشم نمي‌خورد؛ هرچند با تمام اما و اگرها، اين اميد وجود دارد که بيست‌ و هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم کوتاه تهران در سطحي قابل‌قبول برگزار شود.

بيست ‌و هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم کوتاه تهران طي مراسمي در سينما «آزادي» از 18 مهرماه آغاز به کار کرد و تا 23 مهر ماه ادامه خواهد داشت.

هاشم ميرزاخاني دبير اين جشنواره صبح 16مهرماه در دومين نشست خبري اين جشنواره که در سالن معاونت سينمايي وزارت ارشاد برگزار شد، جزئيات اين جشنواره را تشريح کرد.

 

ميرزاخاني به معرفي بخش‌ هاي ويژه ملي اين جشنواره پرداخت و توضيح داد: با نمايش 13 فيلم برگزيده ايراني و خارجي، آثار برگزيدگان جشنواره گذشته‌ در جشنواره بيست و هشتم طي 3 سئانس 90 دقيقه‌اي، 19 مهر در سينما «آزادي» به نمايش درخواهند آمد.

وي ادامه داد: در بخشي به نام «آيدين» به فيلمسازان آذري‌زبان مي‌پردازيم و 28 فيلم کوتاه از فيلمسازان استان‌هاي آذربايجان غربي و شرقي، اردبيل و زنجان در 4 مجموعه 90 دقيقه‌اي نمايش داده مي‌شوند.

دبير جشنواره با اشاره به بخش مرور فيلم‌هاي کوتاه از گذشته تاکنون آن‌را شامل فيلم‌هاي دهه 60 تا 80 عنوان کرد و گفت: از سال گذشته نمايش اين آثار آغاز شد که در اين دوره نيز ادامه اين برگزيدگان در 5 سئانس 90 دقيقه‌اي شامل 28 فيلم کوتاه براي علاقه‌مندان به نمايش درخواهد آمد.

وي افزود: در طول برگزاري جشنواره به‌مدت 5 روز، روزانه يک نشست تخصصي با حضور ميهمانان خارجي و کارشناسان داخلي در سالن «شهر قصه» سينما «آزادي» برپا مي‌شود که 2 نشست از آنها به بخش ويژه «سينما بيداري» اختصاص دارد و در 3 نشست ديگر نيز مديران فستيوال‌هاي معتبر خارجي و مديران فرهنگي حضور خواهند داشت.

ميرزاخاني به بخش‌هاي ويژه بين‌المللي جشنواره فيلم کوتاه اشاره کرد و گفت: اين بخش شامل سينما بيداري، زاويه پنهان، دنياي پيرامون و مرور انيميشن جهان و مرور آثار فيلمسازان کشورهاي مسلمان مي‌شود که در بخش سينما بيداري مستند «18 روز» و «گوانتانامو درون حصار» به نمايش درمي‌آيد و پس از نمايش آنها، نقد و بررسي با حضور شريف البندري و يوآن ريدلي، 2 کارگردان فيلم برگزار مي‌شود.

وي همچنين عزيز‌الله حميدنژاد، محمدعلي فارسي، محمد داوودي، عباس پويا، نقي نعمتي، عباس رافعي و احمد کاوري را به‌عنوان داوران بخش اصلي جشنواره و نادر طالب‌زاده و احمد ضابطي جهرمي را به‌عنوان 2 داور ايراني بخش بين‌الملل معرفي کرد.

مديرعامل سينماي جوانان ايران با اشاره به ميهمانان خارجي جشنواره فيلم کوتاه اظهار کرد: از بين ميهمانان مي‌توان به عبير هاشم از لبنان مدير جشنواره داکيو، گيلرمو روسي از آرژانتين مدير جشنواره داک ميتينگ، يامنوگو گاي دزيره از بورکينافاسو مدير جشنواره بين‌المللي و معتبر فسپاکو، محمد کناوي از مصر از مديران دومينو فيلم اشاره کرد.

ميرزاخاني از مديريت سينما «آزادي»، شوراي صنفي نمايش و تهيه‌کنندگان سينما براي همکاري جهت در اختيار گذاشتن سينما «آزادي» براي برپايي جشنواره‌ قدرداني کرد.

در ابتداي اين نشست، مژگان زرگر مدير اجرايي جشنواره و سرپرست روابط عمومي توضيحاتي را درخصوص جشنواره بيست و هشتم مطرح کرد. همچنين همزمان با ميلاد امام رضا(ع) از شکل جديد سايت انجمن و نخستين محصول نمايش خانگي فيلم کوتاه که اختصاص به برگزيدگان جشنواره بيست‌وهفتم داشت، رونمايي شد. ميرزاخاني همچنين در اين نشست از عرضه آثار منتخب جشنواره بيست‌ و هشتم فيلم کوتاه خبر داد.

 

چهارشنبه 20 مهر 1390 - 10:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری