يكشنبه 11 خرداد 1399 - 20:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

خورشيد جاويد

 

خورشيد جاويد / گزيده آثار دومين كنگره استاني شعر عاشورايي

گردآوري و تنظيم : مجتبي روشن‌روان

چاپ و شمارگان : 89 – 1000 نسخه

ناشر : اداره كل تبليغات اسلامي استان همدان

 

كتاب حاضر شامل فهرست اشعار و فهرست نوحه‌هاي دومين كنگره استاني شعر عاشورايي استان همدان است . حجت‌الاسلام احد آزاديخواه ؛‌ مديركل تبليغات اسلامي استان همدان در ابتداي اين كتاب به اين مهم اشاره مي كند كه صنعت شعر كه لطيف‌ ترين و احساسي‌ترين صنعت است ،‌ حتي از زمان پيامبر اكرم ( ص ) ، مورد توجه معصومين (ع ) بوده است . احد آزاديخواه ادامه مي‌دهد وقتي فردي از طايفه بني‌كنانه در محضر پيامبر اسلام شعر سرود ، حضرت وي را تشويق نموده و فرمودند در مقابل هر بيتي كه سروده‌اي ، خانه‌اي در بهشت براي توست ؛ امام سجاد ( ع ) در مقابل « قصيده ميميه » به فرزدق دوازده هزار درهم صله دادند ؛ امام صادق (ع ) به خاطر « قصيده هاشميات » كميت بن زيد اسدي را مورد  تفقد قرار دادند  و امام رضا (ع) نيز دعبل را مورد تشويق قرار دادند .

آزاديخواه تاكيد مي‌كند كه از رازهاي ماندگاري اشعار ناب عزاداري اين است كه متكي بر واقعيات هستند ؛ واقعياتي كه در سرايش شعر ، اصل واقع مي‌شوند و پيرايه‌هايي كه لازمه‌ي بيان هنري شعر است ، فرع موضوع قرار مي‌گيرند . صداقت و پرهيز از غلو ، از بايسته هاي اصلي تعهد به واقعيات است و همچنين مملو و آكنده بودن اشعار از مفاهيم عالي ، علاوه بر آنكه مي‌تواند سبب سوزاندن دل و غلتاندن اشك شود، بهره‌ي فراواني را نصيب مستعانش مي‌كند ؛ و همچنين از مهم‌ترين رازهاي ماندگار يك شعر آييني عاشورايي ، تخلق شاعر به اخلاق امام حسين ( ع ) است . شعر گفتن در اين عرصه هم علم است و هم هنر .

مديركل تبليغات اسلامي استان همدان در پايان مقدمه خود بر كتاب « خورشيد جاويد » مجموعه حاضر را در برگيرنده آثار برگزيده « دومين كنگره شعر عاشورايي استان همدان » به همت اين اداره كل مي‌داند كه بيانگر تلاش و زحمات و همچنين حرارت و سوز و گداز باطني شعراي حماسه‌سرا و رثاگويي است كه در اين كنگره شركت نموده و نام خود را در جمع شعراي سرور و سالار شهيدان به ثبت رسانده‌اند .

سيدمحسن سپهرپناه در اين مجموععه شعر عاشورايي ، شعري با اين مضمون سروده است :

ناله‌هاي وا غريبا را ببين

زخم‌هاي مرد تنها را ببين

يك نفر مامور ترس بچه‌هاست

سنگي احساس و دلها را ببين

مي‌رود تا مرگ را رسوا كند

دست و مشك و چشم سقا را ببين

عشق درگودال و زينب جان بيا

سجده‌ي زيباي آقا را ببين

دست بر پهلو گرفته خانمي

اشك‌هاي پاك زهرا را ببين

كودكي با تير همبازي شده

واي " راهي " كار دنيا را ببين

خورشيد جاويد / گزيده آثار دومين كنگره استاني شعر عاشورايي به همت اداره كل تبليغات اسلامي استان همدان در تيراژ 1000 نسخه و با قيمت 17500 ريال منتشر شده است .

 

 

 

سه‌شنبه 19 مهر 1390 - 14:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری