يكشنبه 22 تير 1399 - 21:1
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

فاصله داشتن تا ايده آلها

 

گزارشي از مراسم اختتاميه جشنواره‌هاي فيلم و تئاتر رضوي


در مراسم پاياني ششمين جشنواره فيلم رضوي که همزمان با جشنواره‌هاي تئاتر و نماهنگ رضوي برگزار شد، شفيع آقامحمديان، مدير مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي گفت: اينکه چندين جشنواره را در طول يک‌ سال پشت سر هم برگزار کنيم بسيار سخت بود اما در هر صورت انجام داديم. آقامحمديان افزود: در چند ماه آينده نيز جشنواره بين‌المللي فيلم مستند برگزار خواهد شد و به ‌نظرم اين مکان بهترين جايي است که مي‌توان از تمامي دست‌اندرکاران اين جشنواره‌ها تشکر کرد که زحمت زيادي را متحمل شده‌اند.

به گفته آقامحمديان، 200 اثر به اين دوره از جشنواره رسيده که از اين تعداد 31 اثر به بخش مسابقه راه پيدا کرده‌اند. از اين 31 اثر، 6 اثر به بخش ويدئويي و سينمايي، 14 اثر به بخش مستند و 11 اثر هم به بخش فيلم کوتاه اختصاص داشت.

به گزارش همشهري آنلاين آقامحمديان درباره محتواي آثار نيز گفت: ضمن اينکه از افرادي که براي جشنواره فيلم فرستادند تشکر مي‌کنم بايد بگويم که متأسفانه هنوز فاصله زيادي بين فيلم‌هاي ارسالي با اهدافي که فرهنگ رضوي دنبال مي‌کند، وجود دارد.

مدير مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي در پايان سخنانش از احتمال ادغام جشنواره رضوي با جشنواره ميلاد سرخ خبر داد و گفت: جشنواره ميلاد سرخ نيز يک رويداد مذهبي است و احتمال دارد در دوره‌هاي بعد دو جشنواره فيلم رضوي و ميلاد سرخ را با هم ادغام کنيم، چرا که هر دو، جشنواره‌اي مذهبي هستند.

يکي از قسمت‌هاي قابل توجه مراسم پاياني جشنواره فيلم رضوي، تجليل از مهدي فقيه، بازيگر قديمي سينما و جليل عرفان ‌منش، نويسنده و پژوهشگر بود. در اين بخش، جهانبخش سلطاني، جمال شورجه، سعيد رجبي فروتن و شفيع آقامحمديان روي سن رفتند و با اهداي تنديس و لوح تقدير از اين دو تقدير کردند. عرفان منش ضمن دريافت جايزه‌اش گفت: بايد از تمام کساني که در عرصه فرهنگ رضوي فعاليت مي‌کنند کمال تشکر را داشته باشم. بزرگ‌ترين افتخار من اين است که در عين تمام فعاليت‌هايم، خادم امام رضا(ع) هستم.

مهدي فقيه نيز پشت تريبون قرار گرفت و ضمن تشکر از برگزارکنندگان جشنواره گفت: اگر بخواهيم فيلم‌هايي درباره آثار ديني، مذهبي و قرآني بسازيم، معنا، معنويت و سياست در آنها بسيار مهم‌تر از تاريخ است. ما بايد در آثارمان به‌دنبال چشمه‌هاي معرفتي، سياسي، عملي و غيره ائمه اطهار (ع) باشيم. فقيه ادامه داد: گرچه کار تاريخي هم خوب است اما براي جامعه امروز ما کتابي مانند قرآن يک مسئله اجتماعي و کتاب روز است که مي‌تواند حلال بسياري از مشکلات باشد.

اين بازيگر سينما و تلويزيون در پايان سخنانش تاکيد کرد: در حال حاضر اگر مفسرين بزرگ شيعه بخواهند کارهاي نويي انجام دهند بايد تفسيرشان را به‌صورت فيلمنامه بنويسند. اين کار مي‌تواند کمک بزرگي به نشر مفاهيم کند.

اما همزمان با ششمين جشنواره فيلم رضوي، هشتمين جشنواره تئاتر رضوي هم مراسم نهايي خود را برگزار کرد.

در اين مراسم که در بجنورد برگزار شد، حميد شاه‌آبادي، معاون هنري وزارت ارشاد گفت: معاونت هنري وزارت ارشاد آمادگي برگزاري نشست‌هاي تخصصي و کارگروه‌هاي ويژه در راستاي معرفت‌زايي و شناخت عميق‌تر امام رضا (ع) را دارد تا هنرمندان اين عرصه شناخت دقيق تري از امام رضا (ع) داشته باشند.

شاه‌آبادي ادامه داد: در همه استان‌ها گروه‌هاي تئاتري بايد داراي چنان پتانسيلي باشند تا بتوانند نياز تئاتري استان را برآورده کنند که بسترهاي لازم در اين زمينه ايجاد شده است.

به گفته محمدرضا سوقندي، دبير جشنواره تئاتر رضوي، در اين دوره 175 متن نمايشي به دبيرخانه رسيده بود که از اين ميان 8 اثر براي رقابت صحنه‌اي به مرحله نهايي راه يافتند. داوري اين جشنواره را ايرج راد، فرشيد ابراهيميان و اصغر همت برعهده داشتند.

 

دوشنبه 18 مهر 1390 - 11:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری