جمعه 28 شهريور 1399 - 14:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

فاطمه كمايي

 

قصّه هاي مرزبان نامه

 


  

قصّه­هاي مرزبان­نامه

مهدي آذريزدي

با صداي عليرضا محمدي

کتاب­هاي شکوفه (وابسته به مؤسسۀ انتشارات اميرکبير)

 

روان­شناسان و کساني که به نحوي با علم تعليم و تربيت مأنوس هستند و تجربياتي در زمينۀ روان­شناسي کودک و نوجوان داشته­اند، بر اين باورند که يکي از راه­هاي ايجاد الفت و محبّت بين فرزندان و پدر و مادرها و همچنين حفظ رابطۀ فرهنگي بين نسل­ها و همين­طور انتقال گفته­ها و نا­گفته­ها، قصّه­گويي مي­باشد.

قصّه­گويي، بيان نکات ارزندۀ تربيتي بصورت غيرمستقيم و با زبان ساده و از طريق شخصيت­هاي مختلف در داستان است.

 يکي از کتاب­هايي که بسيار ارزنده مي­باشد و نقش اساسي و مهمي در انتقال افکار استوار و ماندگار گذشتگان اين ديار بر عهده دارد، مرزبان­نامه، نوشتۀ اسپهبد بن رستم است که در اصل به زبان مازندراني بوده و بعدها توسط سعدالدين وراويني از زبان طبري به فارسي دري تبديل شده است. اين کتاب در نيمۀ اول قرن هفتم نوشته شده و مثل داستان­هاي کليله و دمنه اغلب از زبان حيوانات و ديو و پري گفته شده است.

به اين طريق نصايح بدون اينکه کسي را ناراحت کند، بيان مي­شده و حکم­رانان و فرمان­روايان نيز ايرادي به آنها نمي­گرفته­اند و در واقع هدف اصلي اين نوع نويسندگي که همانا اندرز به پادشاهان زمان خود بوده، تأمين مي­شده و اين کاري بوده که در ميان دانايان هند و ايران رواج داشته و بعد از اسلام هم ادامه پيدا کرده است.

چه خوب است با حفظ سنّت قصّه­گويي، رابطه­هاي خانوادگي بيشتر شود و حلقه­هاي ارتباطي بين نياکان ما و فرزندان­مان هر روز بهتر از ديروز مستحکم گردد و به اين طريق خلاء­هايي که گاه گاه در اثر کم شدن رابطه­هاي انساني در دنياي مدرن بوجود مي­آيد، از بين رفته و نسلي شاداب و پويا داشته باشيم که بزرگ­ترين تفريح خود را در همين فرهنگ جست­وجو کنند.

کتاب سخن­گو، اثري که در پي معرفي آن هستيم، همان­طور که از نامش پيداست، متن کتاب­هاي معمولي است که گاه ممکن است توسط خود نويسنده و گاهي هم گوينده­اي خوانده شود و معمولاً همراه موسيقي و افکت بوده و وسيله­اي خوب براي صرفه­جويي در وقت و راهي براي پُر کردن اوقات غير مولد مي­باشد.

 جلد دوم از مجمو­عۀ هشت جلدي «قصّه­هاي خوب براي بچه­هاي خوب» نگارش مرحوم مهدي آذريزدي از قصّه­هاي مرزبان­نامه انتخاب شده و با صداي عليرضا محمدي تهيه و تدوين و شامل قصّه­هاي «آواز بزغاله»، «درخت مراد»، «ماهي­خوار توبه­کار» و هفده داستان شيرين ديگر است که با شنيدن آن حتماً تصاوير خيال­انگيزي را در ذهن مشاهده خواهيد کرد که شايد با خواندن امکان­پذير نباشد.

 

 

چهارشنبه 13 مهر 1390 - 12:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری