يكشنبه 11 خرداد 1399 - 7:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

فاطمه كمايي

 

گلستان و ملستان

 

 

 

گلستان و ملستان

مهدي آذريزدي

با صداي سهيل محزون

کتاب­هاي شکوفه (وابسته به مؤسسۀ انتشارات اميرکبير)


مجموعۀ «قصه­هاي خوب براي بچه­هاي خوب» نوشتۀ مرحوم مهدي آذريزدي، پدر بچه­هاي ايران، از جمله کتبي است که خواندن داستان­هاي آن، همراه با فراهم کردن اوقات خوش براي کودکان و نوجوانان، راهي را به سوي يک فرآيند فرهنگي باز مي­کند که در آن از پند و نصيحت­هاي سودمند استفاده شده و آنچه را معمولاً نمي­توان با گفتار مستقيم گفت، در قالب نکته­ها بيان کرد و علي­رغم گذشت زمان و تغيير شرايط اجتماعي، از حکايات آنها استفاده برد و چون مشاوري امين در مشکلات و روابط اجتماعي سود برد.

مهدي آذريزدي، پدر قصّۀ ايران، خدمتي شايان براي ادبيات فارسي انجام داده است. او با قلمي توانا و نثري ساده، به ادبيات کهن فارسي، جاني دوباره بخشيده و گزيده­اي از آثار قديمي مانند گلستان سعدي را باز نويسي کرده است. با اين کار گويي که نسل­هاي مختلف ايراني دوباره با هم همزبان مي­شوند و به گفت و گو در مي­آيند.

گلستان سعدي در هشت باب و به نثري آهنگين نوشته شده است. بيشتر نوشته­هاي آن کوتاه و به شيوۀ داستان و نصايح اخلاقي است، که حاصل سال­ها تجربۀ ديده­ها و شنيده­هاي اوست.

سبکي که در گلستان به کار رفته، تازه و بي­سابقه بوده که ديگر نويسندگان از او الگو گرفته، اما هيچ­کدام نتوانسته­اند در شهرت و افتخار به پاي او برسند.

 کار خوب ديگري که در همين راستا انجام شده، تدوين مجموعه کتاب­هاي سخنگو است، اين مجموعه اين فرصت را به ما مي­دهد که اگر فرصت مطالعۀ اين کتاب­ها را نداريم، به صورت شنيداري از آنها بهره جسته، در ضمن زمان­هاي غير مولد خود را پُر کنيم.

يکي از اين کتاب­هاي سخنگو، گلستان و ملستان است. مرحوم مهدي آذريزدي همراه يکي دو حکايت از گلستان، قصه­هايي ديگر شبيه آن را هم آورده و نام آنها را ملستان گذاشته که ملستان به معني ميخانه است.

به نظر او گلستان به اندازۀ کافي عزيز است و خوانده مي­شود اما برخي ديگر که به سبک گلستان نوشته شده که کمتر خوانده شده است. از جمله خرابات ـ بهارستان ـ جام جهان­نما ـ خارستان و روضۀ خلد.

جلد هفتم از اين مجموعۀ کتاب­هاي سخنگو، با صداي سهيل محزون اجرا شده و همراه موسيقي ايراني، لحظات دل­پسندي را براي شما به همراه مي­آورد و شامل قصّه­هاي «گداي نابينا و دزد بينوا»، «شمردن موي ريش»، «فريب روباه»، «همنشين بدنام» و يازده داستان ديگر است.

 

 

 

 

 

چهارشنبه 13 مهر 1390 - 12:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری