دوشنبه 23 تير 1399 - 6:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

جشنواره اي با برنامه هاي جديد

 

گزارشي از نشست خبري نهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا(ع)


نشست خبري نهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا(ع) با حضور سيدمحمد حسيني وزير ارشاد و سيد جواد جعفري دبير جشنواره، صبح روز ششم مهر ماه در محل سالن سينمايي وزارت ارشاد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري پانا، در ابتداي اين نشست سيد محمد حسيني با اشاره به عملکردهاي وزارت ارشاد گفت: به حول و قوه الهي روزي نيست که ما در کشورمان يک برنامه‌ي فرهنگي نداشته باشيم. در هفته‌اي که گذشت به مناسبت هفته دفاع مقدس برنامه ‌هاي متنوعي از جمله جايزه بزرگ شهيد آويني، نمايشگاه کتاب وشعر با موضوع دفاع مقدس، جشنواره موسيقي دفاع مقدس و برنامه‌هاي متنوع ديگري را به انجام رسانديم.

وي با اشاره به اينکه جشنواره امام رضا(ع) يکي از فراگيرترين و اصلي‌ترين جشنواره‌هاي ملي و بين‌المللي است، افزود: نهمين دوره اين جشنواره به همت دوستان و همکاران بسيار باشکوه‌تر و با عظمت ويژه‌تري به صورت همزمان در 31 استان‌ و 46 کشور خارجي برگزار مي‌شود.

به گفته وزير ارشاد، مراسم افتتاحيه جشنواره بين‌المللي امام رضا(ع) در اولين روز ماه ذي‌القعده مصادف با روز ميلاد حضرت معصومه(س) در شهر قم برگزار مي‌شود و بعد از گذشت 11 روز به مناسبت ميلاد با سعادت امام رضا(ع) در مشهد به پايان مي‌رسد.

حسيني عنوان کرد: بيش از 5 سال است که مراسم افتتاحيه اين جشنواره همزمان با آغاز دهه کرامت در شهر قم برگزار مي‌شود. ‌فضايي که امسال براي نمايش آثار در اختيار ما قرار دارد 2 برابر سال گذشته و حدود 5 هزار متر مربع است و برخلاف سال گذشته که جشنواره در قسمت شبستان حرم حضرت معصومه (س) برگزار شد، امسال با محدوديت فضا مواجه نيستيم.

وي درباره برنامه‌هاي در نظر گرفته شده در اين جشنواره توضيح داد: برگزاري نشست‌هاي تخصصي و مسابقات مختلف در چهار بخش خوشنويسي، نقاشي، پوستر و بخش ادبي که شامل شعر و داستان است، از جمله بخش‌هاي جشنواره امام رضا(ع) هستند.

وزير ارشاد از همچنين از اجراي يک برنامه ويژه در مسير حرکت امام رضا(ع) از شلمچه تا مشهد خبرداد و اظهار داشت: ورزشکاران دوي امدادي و استقامت کشور قرار است مسير 2 هزار کيلومتري شلمچه تا مشهد را به يمن قدوم مبارک امام هشتم شيعيان طي کنند. همچنين برنامه‌هايي را براي شهرهاي بهبهان«قدم‌گاه امام رضا(ع)»، اقليد استان فارس، ابرکوه و تفت در استان يزد، و همچنين نيشابور و مشهد به دليل اينکه مسير راه امام رضا(ع) بوده است، در نظر گرفته‌ايم.

مراسم ويژه‌اي نيز در شهر شيراز به مناسبت گراميداشت احمد بن موسي در تاريخ 6 ذي‌القعده برگزار مي‌شود. البته هر امامزاده‌اي در کشور که به نوعي به امام رضا (ع) منسوب مي‌شود گرامي مي‌داريم و امامزاده صالح در تهران نيز به نوعي ميزبان اين جشنواره مي‌شود.

حسيني در بخش ديگري از اين نشست درباره‌ آثار ارسالي به جشنواره بين‌المللي امام رضا (ع) توضيح داد: آثار پيرامون شخصيت حضرت معصومه(س)، امامزاده‌ها و مشاهير استان قم هستند و در اين راستا نشست‌هاي تخصصي و متعددي درباره‌ي اين موضوعات برپا مي‌شوند.

برپايي ستاد عالي کانون‌هاي فرهنگي مساجد برگزار کننده بخش مردمي جشنواره:

وزير ارشاد با بيان اينکه اين جشنواره به شکل مردمي برگزار مي‌شود و ستاد عالي کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد، بخش مردمي جشنواره را عهده دار است، افزود: امسال شاهد افتتاح 500 کانون فرهنگي هنري در دهه کرامت هستيم. 200 کانون با القاب امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س) و حضرت شاهچراغ نام گذاري مي‌شود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي آثار ارسالي به دبيرخانه را 103 هزار و 270 اثر در زمينه‌هاي هنري تا علمي و پژوهشي دانست و تصريح کرد:‌ در زمينه توليد آثار نسبت به سال گذشته شاهد 49 درصد افزايش بوديم. البته توسعه جشنواره‌ي بين المللي امام رضا(ع) تنها کمي نيست بلکه کيفي هم است و ما سعي مان اين است که در جشنواره‌ها کارهاي ارزنده‌اي انجام دهيم و اگر نام بين المللي را بر جشنواره مي‌گذاريم واژه بين‌المللي به طورکامل قابل لمس باشد.

حسيني همچنين به لزوم برگزاري جشنواره‌هاي موضوعي اشاره کرد و اظهار داشت: جشنواره‌هاي موضوعي بخشي از منافع کشور را تامين مي‌کند. اما اين بدان معنا نيست که ما مجالسي براي موضوعات آزاد نداشته باشيم. جشنواره‌اي مانند فجر مورد خطاب کساني است که مي‌خواهند در موضوعات آزاد شرکت و استعدادهايشان را شناسايي کنند.

وزير ارشاد همچنين بودجه نهمين جشنواره بين المللي امام رضا(ع) را 2 ميليارد و 500 ميليون تومان دانست و متذکر شد:‌ هزينه‌هاي جشنواره بر عهده دستگاه‌ها و سازمان‌هاي مختلفي است که در اين جشنواره مشارکت داشتند.

بنابر اين گزارش سيدجواد جعفري دبير جشنواره‌ي امام رضا(ع) درباره‌ي جوايز جشنواره توضيح داد: براي اين جشنواره 8 بخش از جمله ملي، بين المللي، دانشگاهي، کودک و نوجوان و ... تعريف شده است که هيات علمي هر بخش به طور مستقل تعريف شده و جوايز را تعيين مي‌کند.

 

سه‌شنبه 12 مهر 1390 - 11:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری