دوشنبه 23 تير 1399 - 19:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

فاطمه كمايي

 

قصه هاي شيخ عطار

 

  

 

قصه­هاي شيخ عطار

مهدي آذريزدي

با صداي شبنم مقدمي

کتاب­هاي شکوفه (وابسته به مؤسسۀ انتشارات اميرکبير)

 

اگر زندگي پُرمشغله و شلوغ و تکراري دنياي امروز، فرصتي براي انديشيدن در احوال گذشتگان براي انسان باقي بگذارد و اگر آنقدر براي فرهنگ و انديشۀ خود ارزش قائل باشيم که پيوند و اتِصال بين خود و کساني که سال­ها پيش از ما زندگي مي­کرده و به مثابه ريشه و بنيان فکري ما بوده­اند را جست­وجو کنيم، بلاشک تفحّص و تحقيق در آثار مکتوب آنها، کارساز خواهد بود و به دنيايي از معرفت و عشق و زيبايي، وصل خواهيم شد و نوعي آرامش همراه لذّت را تجربه خواهيم کرد که معمولاً همراه است با نصيحت­هايي پدرانه و عبرت­آموز که با انواع حکايات و مثل­ها و شعرها بيان مي­شود و ما را از سردرگمي فرهنگي که گاهي بر اثر برداشته شدن مرزهاي ارتباطي رُخ مي­دهد، نجات مي­دهد و به شيوه­اي اساطيري ما را پاي­بند اصولي اخلاقي­ و رهايي از استرس­هاي روزمرّه و گسستن روابط گرم گذشته با پيوند و اتصال دوباره با نياکان­مان که گاهي سعي در فاصله گرفتن از آنها و زبان شيرين­اشان داريم، مي­کند.

البته فراهم کردن زمينه­هاي اين ارتباط، با انديشه­هاي نو و مبتکرانه مثل ساير امور فرهنگي، بسيار خطير و وظيفۀ متولّيان اين امور است که نبايد هيچ­گونه سستي و کاهلي در آن را جايز شمرد.

جاي خالي استفاده از اين آموزه­ها در برنامه­سازي­هاي مختلف رسانه­اي، کاملاً مشهود و آشکار است و سري پُرشور مي­طلبد و دلي آکنده از محبّت و عشق.

از جمله آثاري که شايد بتوان بعنوان تنها اثر اختصاصي و تخصّصي با هدف ترويج فرهنگ مطالعه و احياي سنّت قصّه­گويي نام برد مجموعه کتاب­هاي سخن­گوست.

جلد ششم اين مجموعه، قصّه­هاي شيخ عطار است که از «قصّه­هاي خوب براي بچه­هاي خوب» نوشتۀ مرحوم مهدي آذريزدي انتخاب شده و با صداي شبنم مقدمي اجرا شده است و شامل بيست­ويک قصّۀ شنيدني است که از ميان صدها حکايت، انتخاب و صداگذاري شده و مي­توانيم با استفاده از آن در وقت نيز صرفه­جويي کنيم.

اگرچه که هيچ چيز جاي کتاب را نمي­گيرد اما «کتاب گويا» از وسايلي است که در سال­هاي اخير با پيشرفت وسايل شنيداري در خدمت ترويج فرهنگ مطالعه قرار گرفته است و ابزاري است سرگرم­کننده و فوق­العاده براي صرفه­جويي در وقت.

 

 

 

سه‌شنبه 12 مهر 1390 - 10:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری