چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 17:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

فاطمه كمايي

 

قصّه هاي سندبادنامه و قابوسنامه

 

  

 

قصّه­هاي سندبادنامه و قابوسنامه

مهدي آذريزدي

با صداي داريوش فائزي

کتاب­هاي شکوفه (وابسته به مؤسسۀ انتشارات اميرکبير)

 

با فراهم شدن امکانات مختلف رسانه­اي و رواج انواع وسايل آموزشي و رسيدن عصر اطلاعات که با کمترين زحمت و به راحتي مي­توان به منابع عظيمي از دانسته­ها و معلومات دست پيدا کرد، جاي قصّه­گويي و قصّه شنيدن همچنان محفوظ و بلکه مهم­تر و بايسته­تر است.

جدا از نقشي که قصّه­گويي در ايجاد روابط بهتر عاطفي و روحي در بين والدين و فرزندان دارد، بايد به نقش بزرگ آن در احيا و زنده نگاه داشتن ادبيات کهن فارسي اشاره کنيم؛ يعني آنچه که به عنوان بن­مايه و ريشۀ فرهنگ يک ملّت بشمار مي­آيد.

از جمله کتبي که از مهم­ترين کتاب­هاي ادبي دنيا بشمار مي­آيد، کتاب سندبادنامه است که هميشه مورد استفادۀ شاعران و نويسندگان بوده و از داستان­ها و حکايت­هاي آن استفاده کرده­اند.

اين کتاب پُر است از داستان­هايي که علاوه بر سرگرم­کنندگي که اغلب رسانه­ها به دنبال آن هستند، بسيار پندآموز هم هستند.

قابوسنامه، موضوعات مختلفي چون شناخت خدا، پيامبر، حق پدر و مادر، دانش و هنر، پيري و جواني، و غذا خوردن و آشاميدن و انتخاب دوست دارد که با نثر ساده و در عين حال زيبايش، لذّت­بخش هم هست. اين کتاب توسط عنصر المعالي کيکاووس بن قابوس براي فرزندش گيلان­شاه و در چهل­وچهار باب نوشته شده است.

بيشتر مردم، پدر خوب بچه­هاي ايران؛ مرحوم آذريزدي را مي­شناسند؛ کسي که قصّه­­هايي را از از اين دو کتاب انتخاب کرد و به زبان ساده نوشت تا بچه­هاي اين مرز و بوم با خواندن آنها، با داستان­هاي قديمي فارسي آشنا شوند و علاوه بر لذّت بردن از شنيدن آنها از نکات آموزنده نيز بهرمند گردند.

کار بسيار خوب ديگري که در رابطه با استفاده از اين متون شده است، تبديل اين داستان­ها بصورت کتاب سخن­گو است؛ ابتکار جالبي که اين امکان را به همه مي­دهد که از آن براي پُر کردن زمان­هاي غيرمولّد استفاده کنند و هم سرگرم شوند.

اين کتاب همراه موسيقي و افکت تهيه شده و شامل بيست­وپنج قصّۀ شنيدني است که از آن جمله مي­توان فال روباه و بزرگي شتر و تربيت فيل را نام برد.

قصّه­هاي سندبادنامه و قابوسنامه، سومين جلد از مجموعۀ «قصّه­هاي خوب براي بچه­هاي خوب» است که با صداي داريوش فائزي تهيه شده است. 

 

سه‌شنبه 12 مهر 1390 - 10:5


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری