شنبه 10 خرداد 1399 - 18:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

گزارشي از مراسم افتتاحيه سومين بازار فيلم اسلامي با محوريت بيداري اسلامي

 


مراسم افتتاحيه سومين بازار فيلم اسلامي عصر سوم مهر ماه با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و معاون توسعه و فناوري صدا و سيما و جمعي از مديران عضو اتحاديه راديو و تلويزيون‌هاي اسلامي در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي سازمان صدا و سيما برگزار شد.

به گزارش ايسنا، محمدعلي انوشه مدير برگزاري بازار فيلم اسلامي در ابتداي اين مراسم با توضيح اين‌که بازار فيلم اسلامي سومين سال فعاليت‌اش را آغاز مي‌کند گفت: دشمن جنگ نرم را آغاز کرده و با سرمايه گذاري کلان در بخش رسانه‌ها، اسلام را مورد هدف قرار داده تا چهره نادرستي از مسلمانان ارائه کند. بر ما است که شکوه و عظمت مسلمان را برگردانيم.

او ادامه داد: امسال نيز که بازار فيلم اسلامي همزمان با موج رو به گسترش بيداري اسلام که از آرمان‌هاي انقلاب اسلامي نشات گرفته برگزار مي‌شود سعي مي‌کند در توليدات و آثارش به سه مولفه مقاومت مردمي و اسلامي بودن توجه ويژه داشته باشد.

انوشه سپس به بيان تفاوت‌هاي بازار اسلامي امسال و دو بازار فيلم گذشته اشاره و عنوان کرد: در بازار فيلم امسال ساختار بررسي آثار متحول شده شرکت کنندگان نيز نسبت به بازار اول 80 درصد و نسبت به بازار دوم 35 درصد افزايش داشته‌اند به علاوه رشد کيفي آثار هم قابل توجه است. در بازار امسال برخي شبکه‌ها برنامه‌هاي نمايشي فاخري عرضه کرده‌اند که پيش بيني مي‌شود با استقبال زيادي رو به رو شود. توليدات جديد بازار فيلم اسلامي هم رشد زيادي داشته و از لحاظ کيفي در حال نزديک شدن به بازار بين‌المللي است و در بخش توليدات پاک در حال پيشي گرفتن است.

وي در ادامه معرفي توليدات اسلامي، ايجاد فرصت براي آشنايي با اين کانال، سرمايه گذاري و توليد مشترک و کاهش هزينه‌هاي بازاريابي را از جمله اهداف سومين بازار فيلم اسلامي برشمرد و افزود: اين بازار سعي دارد با دعوت از کشورهاي مختلف نام «اتحاديه راديو و تلويزيون‌هاي اسلامي» را به بهترين مرکز فروش اين آثار تبديل کند. امسال 85 موسسه به عنوان غرفه دار، 30 شبکه به عنوان خريدار و 330 نفر از شرکت کنندگان در نمايشگاه حضور فعال دارند و کشورهايي از قبيل هلند، سودان، آذربايجان، انگلستان و مصر جزو شرکت کنندگان اين بازار هستند و بيش از 300 اثر را براي فروش عرضه شده است.

به گزارش خبرنگار ايسنا، در ادامه افتتاحيه سومين بازار فيلم اسلامي، حاج عبدالله قصير رييس شوراي عالي اتحاديه راديو و تلويزيون‌هاي اسلامي به بيان نکاتي درباره‌ي اين بازار به زبان عربي پرداخت.

وي در سخنانش خاطر نشان کرد: اين بازار در واقع نمونه فعاليت‌هاي گسترده‌اي است که در سال‌هاي گذشته وجود داشت. اما امروز تبلور يافته و نشان دهنده توانايي بالاي اين بازار است. در کنار بازار فيلم اسلامي نمايشگاه فن آوري‌ها هم راه‌اندازي شده که مبين اين مساله است که تلويزيون‌ها و راديوها براي پيشبرد کارشان نياز به کار کارشناسي دارند. اين تکنولوژي با تکنولوژي روز دنيا همزمان است.

عبدالله قصير افزود: آن چه که در آن جاي تعبيري نيست اين است که امروز در جهاني زندگي مي‌کنيم که شاهد يک بيداري اسلامي در خليج فارس تا اقيانوس اطلس ادامه پيدا کرده است. اين بيداري شعبه‌هاي متفاوتي دارد و شاهديم ملت‌هاي عرب همان حرکتي را که 31 سال قبل ملت ايران انجام داد انجام مي‌دهند. چيزي که مورد توجه ما است اين است که انقلاب اسلامي سال 1979 با همان ارزش‌ها و مبارزه با ديکتاتور در جهان عرب اتفاق مي‌افتد.

 امروز شاهديم ملت‌هاي عرب براي سرنگوني ديکتاتورها عمل مي‌کنند. در چنين جنبش‌هايي حضور به موقع رسانه‌ها مي‌تواند موثر باشد و همين حضور نشان مي‌دهد ما بايد خود را دست اندرکار اين قضيه بدانيم؛ و بدانيم که مي‌توانيم نقش مهمي داشته باشيم. مسؤوليتي که امروز بر عهده ما است مسؤوليت سنگيني است و اين اتحاديه به عنوان يک نهاد رسانه‌اي بزرگ که فکر نمي‌کنم سازمان مشابهي در دنيا شبيه آن باشد وظيفه بزرگي بر عهده دارد.

او ادامه داد: شايد چيزي حدود 200 رسانه گروهي با اين اتحاديه همکاري مي‌کنند و در ظرف مدت زمان کوتاهي که از فعاليتش مي گذرد توانسته ارتباطات بسيار خوبي داشته باشد و با حمايت‌هاي کشورهاي عضو به فعاليت بپردازند.

قصير در پايان گفت: اين موسسه به عنوان يک نهاد مي‌تواند در بيش از 10 کشور فعال باشد.

در بخش ديگري از اين مراسم سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سخناني با يادآوري اين مساله که بازار فيلم اسلامي هر سال از لحاظ کمي و کيفي رشد مي‌کند برگزاري اين بازار را حرکتي بسيار ارزشمند خواند که فرصت بسيار مناسبي براي تبادل تجربه و بهره گيري از نظرات هر يک از سازمان‌هاي عضو است.

سيد محمد حسيني در ادامه خاطر نشان کرد: اميدوارم به سمتي حرکت کنيم که از رسانه‌هاي غربي که مبناي فکري خودشان را دارند بي نياز باشيم. ما تلاش مي‌کنيم بر پايه معارف ناب اسلامي برنامه‌هاي جذاب و تاثيرگذاري در جهان اسلام ارائه دهيم به ويژه در اين مقطع حساس که شاهد بيداري اسلامي هستيم، در اين برهه رسالت اتحاديه راديو و تلويزيون‌هاي اسلامي بيش از گذشته است.

همان‌طور که بيگانگان و در راس آن‌ها آمريکا سرمايه گذاري‌هاي کلاني انجام دادند تا موج سواري کنند و تا آخرين روزها از ديکتاتورهايي مثل مبارک و بن علي حمايت کردند حال که موقعيت اين ديکتاتورها از دست رفته مي‌خواهند برگردند و اين‌گونه القا کنند که مسلمانان نمي‌توانند يک نظام ايجاد کنند و نيازمند آن‌ها هستند. در دوران پيروزي انقلاب اسلامي هم اين کار را مي‌کردند و چهره‌هايي را که بي خطر يا تابع غرب باشند حمايت مي‌کردند و سعي مي‌کردند مانع فعاليت‌هاي چهره‌هاي انقلابي شوند حتي تا ترور اين افراد پيش رفتند غير از ترور، ترور شخصيتي هم مطرح بود به طوري که عليه بعضي افراد به قدري فضاسازي و جريان سازي مي‌کردند که مردم آن‌ها اقدامي نشان ندهند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تاکيد کرد: در حال حاضر هم در مصر، ليبي و تونس اين کار را انجام مي‌دهند در چنين شرايطي وظيفه اطلاع رساني و بيين رويدادها بر عهده راديو و تلويزيون هاي جهان اسلام است.

حسيني در ادامه با اشاره به تجربه ايران از انقلاب اسلامي و حرکت‌هاي اسلامي در راديو و تلويزيون گفت: در ايران اسلامي تجربه ارزشمندي داريم. صدا و سيما هنرمندان و مطبوعات ما نمونه اي هستند که نشان دادند ما مي‌توانيم با اتکا به وظيفه‌هاي ديني وظيفه خود را انجام دهيم. همان‌طور که قرآن کريم هم مي گويد ما بايد از هنر استفاده کنيم و در ارائه برنامه‌هاي متعدد به معارف ناب تکيه داشته باشيم.

امام راحل ما وقتي مي خواستند هنر را تعريف کنند در زماني که دو ابر قدرت آمريکا و شوروي وجود داشتند هنري را پاک و زيبا مي دانستند که کوبنده سرمايه داري مدرن و کمونيسم خون آشام باشد. حضرت امام به اين دو اکتفا نمي‌کردند بلکه مي فرمودند اسلام ظاهري را هم بايد کنار زد.

حسيني تصريح کرد:‌ رسالت هنر صرفاً تفنن و سرگرمي نيست. بلکه هنر بايد اين توان را داشته باشد که حقايق را بيان و روشنگري کند و شيوه ها و شگردهاي دشمن را مطرح کند. والا اگر يک هنر بي خاصيت باشد که دشمن ترس و واهمه اي از آن نداشته باشد همان بهتر که تعطيل باشد.

وي گفت: همان‌طور که يک مسلمان بايد مومن و قوي باشد و تحت تاثير قرار نگيرند تا از مرام خود دفاع کند برتري آن هنر هم بايد اين توانايي را داشته باشد. ما تجربه خوبي در ايران داريم به طوري که هر گاه با اتکا به قرآن سريال ساختيم، پرجاذبه بوده، ميليون ها مخاطب در ايران و ساير کشورها جذب کرده‌ايم.

حسيني، با اشاره به منابع قرآني براي ساختن فيلم و سريال تاکيد کرد: بايد از اين منابع بهره بگيريم. در قرآن بيش از 350 داستان بيان شده که هر کدام مي‌توانند سوژه و دستمايه يک فيلم باشند. ده‌ها و صدها آيه است که مي‌توان بر مبناي آن‌ها کار هنري کرد. در روايات هم سوژه‌هاي کمي نداريم. اما آن چه که در قرآن آمده فراتر از زمان و مکان است و پيام جهاني دارد و همواره مي‌تواند پاسخگوي نياز باشد. اين به اين دليل است که خداوند بيان کننده اين داستان است نه يک فرد عادي؛ اين حوادث مايه تبلور و عبرت در تفکر است نه سرگرمي و تفريح.

حسيني ادامه داد: اين يک ترجمه ملموس و عيني بود که توانستيم با تکيه بر قرآن برنامه‌هاي پرجاذبه اي را براي مردم ارائه دهيم. اگر مطالب در قالب روايت باشد، براي مخاطب و عموم مردم قابل فهم تر است. کار رسانه نيز اين است که هم عموم مردم و هم خواص و نخبگان را در نظر داشته باشد و براي هر يک خوراک مورد نظرش را فراهم کند.

وي در ادامه صحبت هايش به بررسي بيداري اسلامي پرداخت و گفت: در بحث بيداري اسلامي و عدالت بهترين کساني مي‌توانند سخن بگويند ما مسلمانان هستيم. زيرا در قرآن همه جا سخن از عدالت است. در احاديث و روايت نيز اين مساله مشهود است. ولي ديگراني که اهل ظلم هستند چگونه مي‌خواهند از عدالت سخن بگويند در حالي که ما ظلم آن‌ها را در حق مردم فلسطين لبنان و غيره شاهد هستيم.

همين امروز در کربلا در اثر يک انفجار حداقل 12 نفر کشته و زخمي شدند اين‌ها نتيجه حضور آمريکا در منطقه است کساني که گفتند براي صلح آمده ايم باعث اين اتفاقات شدند. در افغانستان هم به همين صورت بود. چند روزي بيشتر از شهادت برهان الدين رباني نمي‌گذرد اين چطور آرامشي است که ايجاد کرده‌اند اگر الان هم در ليبي هستند به خاطر نفت است. اگر آن‌ها در منطقه نبودند شايد مردم کمي ديرتر پيروز مي‌شدند. ولي آن‌ها وارد شدند و خود را صاحبخانه مي‌دانند در چنين شرايطي بايد روشنگري کرد و ماهيت آن‌ها را نشان داد.

وي افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامي فرمودند بهترين هديه جمهوري اسلامي ايران براي کشورهاي مسلمان، مي تواند مردم سالاري ديني باشد. اين مساله مي‌تواند عامل رهايي بخشي باشد، ولي اگر دوباره غربي‌ها برگردند و اوامر خودشان را بياورند و قانون اساسي را بر اساس نظرات خود وضع کنند نتيجه‌اي از اين تلاش ها نمي‌گيريم.

غربي‌ها نشان دادند که در کشورهاي اسلامي از افراد ديکتاتور حمايت کردند شايد اين ديکتاتورها ظاهر ديني داشتند اما به تعبير امام خميني(ره) اسلام آن‌ها اسلام آمريکايي بود. حتي در اين 32 سال هم سعي کردند به ما لطمه بزنند تا ايران الگو نباشد. اما درايت رهبري و پايداري مردم مانع اين مساله شد و امروز ما در همه عرصه‌ها حرف هاي زيادي براي گفتن داريم.

سيد محمد حسيني خاطر نشان کرد: زماني توليدات اسلامي را مسخره مي‌کردند و مي‌گفتند مگر مي‌شود فيلم اسلامي ساخت، تئاتر، موسيقي و فيلم چيزهايي هستند که همه از غرب آمده‌اند و چيزهايي نيستند که سبقه اسلامي بگيرند، اما ما مي‌بينيم که ده‌ها و صدها اثر ارزشمند توليد شده و پيام اسلامي تاثير خودش را داشته است.

در حال حاضر باز از ايران به عنوان يک کشور اسلامي هراس دارند. اخيراً هم يک موسسه در روسيه قدرت کشورها را بر اساس عواملي مثل منابع انساني قدرت نظامي جمعيت و دين بررسي کرده و گفته ايران سيزدهمين کشور دنيا است.

يک سناتور آمريکايي وقتي مي‌خواهد بودجه نظامي کشورش را افزايش دهد از ايران مي گويد. به گفته آن‌ها ايران تا سال 2015 به سلاح هايي دست يابي خواهد داشت که نشانگر ترس آن‌ها از ايران است و البته ما براي هيچ کشوري تهديد نيستيم.

به گزارش ايسنا، دکتر علي عسگري معاون توسعه و فناوري سازمان صدا و سيما آخرين سخنران مراسم افتتاحيه سومين بازار فيلم اسلامي بود که در سخنانش با اشاره به شکل گيري بيداري اسلامي و تحولات کشورهاي مصر و تونس و ليبي و نقش رسانه‌ها در اين تحولات گفت: بياناتي که مقام معظم رهبري در اين باره صادر کردند حکيمانه و استوار بود و بياناتي بي نظير مثل خود شخصيت ايشان که نايب امام زمان(عج) و جانشين حضرت امام (ره) و رهبري بي نظير و مصلحي در جهان امروز است بود. جا دارد اين متن فاخر به عنوان يک نقشه راه مورد تامل مديران و اصحاب رسانه‌ها قرار گيرد.

وي در ادامه با توضيح اين مطلب پرداخت که رسانه‌هاي اسلامي به ارتقاي زير ساخت هاي خود براي افزايش قدرت سيگنال هاي رسانه اي نياز دارد و افزود: همان‌طور که اتحاديه راديو و تلويزيون هاي اسلامي در بخش‌هاي مختلف داراي استراتژي و سياست‌هايي است در حوزه فني هم داراي استراتژي هايي است.

علي عسگري با بيان اين‌که جايگاه اتحايه راديو و تلويزيون هاي اسلامي يک جايگاه منطقه‌اي است اظهار اميدواري کرد اين جايگاه به يک جايگاه جهاني بدل شود.

پشتيباني فني و به روزي آوري فن آوري هاي علمي حرکت به سوي استانداردهاي جهاني، گسترش همکاري‌هاي فني، دستيابي به خودکفايي فني، ايجاد زيرساخت ها براي حرکت هاي موج آفرين، گسترش فعاليت‌هايي در بستر اينترنت، سياست‌ها پلاتفرم هاي گوناگون در کنار يکديگر و دستيابي به سيگنال هاي رسانه اي از پيشنهادات علي عسگري به اتحاديه بود.

وي در پايان تاکيد کرد: امروز شرايط متحول شده و اخبار فراواني وجود دارد که رسانه‌هاي ارزشمند تهديد مي‌شود ما تاکنون توانسته ايم نسبت به شرايط بر بياييم و يک راه نسبتاً ايمن را در پيش گرفته ايم و به دنبال يک فضاي آرام و امن هستيم.

گفتني است، سومين بازار فيلم اسلامي از 3 تا 6 مهرماه امسال در مركز همايش‌هاي بين‌المللي سازمان صدا و سيما برگزار شد.

 

سه‌شنبه 12 مهر 1390 - 9:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری