دوشنبه 12 خرداد 1399 - 23:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان البرز

 

در جبهه فرهنگي بايد ثابت قدم بود

 

 گفتگو با حجت الاسلام محمدي مجد، سرپرست اداره تبليغات اسلامي شمال شهرستان کرج

 

مقدمه: حجت الاسلام محمد محمدي مجد، معروف به سيستاني، هم اکنون مسئوليت سرپرستي اداره تبليغات اسلامي شمال شهرستان کرج را بر عهده دارد.

ايشان متولد روستاي لورگ باغ از توابع شهرستان زابل هستند.

حجت الاسلام محمدي، تحصيلات حوزوي خود را از سال 1357 در قم آغاز کرده و از محضر علمايي چون مرحوم آيت الله فاضل لنکراني، مکارم شيرازي و اعتمادي کسب فيض نموده اند.

ايشان سابقه اي 18 ساله در امور مديريت فرهنگي و تبليغي دارند که از اين ميان مي توان به رياست اداره تبليعات اسلامي رودبار، بندرگز، قرچک و ورامين اشاره کرد.

همچنين آقاي محمدي قريب به 10 سال است در سازمان تبليغات اسلامي کرج مشغول فعاليت هستند.

با ايشان در زمينه مسائل فرهنگي حوزه مديريتي خودشان گفتگويي داشتيم که در ادامه مي خوانيد.

* فعاليت هاي عمده اداره را شرح دهيد.

    فعاليت هاي عمده ما در اداره تبليغات اسلامي شمال شهرستان کرج، در مرحله نخست اعزام مبلغ و مبلغه در تمام سال به ادارات، شرکت ها، کارخانجات، نهادهاي انقلابي، نواحي چهارگانه آموزش و پرورش شهرستان کرج، مساجد و هيئات مذهبي و محافل ديني است.

از ديگر فعاليت هاي اين اداره، برپايي  گفتمان هاي ديني از جمله گفتمان هاي عفاف و حجاب، شناخت شهيد مطهري و مهدويت، در نواحي آموزش و پرورش است. در طول سال نزديک به 100 جلسه گفتمان فرهنگي ديني داشته ايم و نيز همايش کارگاهي صهيونيسم شناسي را داشته ايم.

ازجمله فعاليت هاي ديگر اين اداره، بزرگداشت و برپايي مراسمات در ايام خاص مانند: اعتکاف، ليالي قدر، ايام سوگواري ائمه (ع) به خصوص دهه هاي محرم و ماه صفر هستند.

همچنين خود ما در جلسات اداري شهرستان و شوراي اداري شهرستان کرج حضور مستمر داريم و در طي سال به مناسبت هاي مختلف ديدار هايي با مسئولين اجرايي و فرهنگي شهرستان داريم.

در زمينه اداري، کارهاي مربوط ابلاغ حکم مبلغين ، صدور و تجديد مجوز تشکل هاي ديني و ساماندهي هيئت ها به عهده ماست.

* لطفاً در مورد نحوه ساماندهي و کارگزيني مبلغين محترم توضيح دهيد و نحوه انتخاب شما در اين زمينه چگونه است؟

گروهي از مبلغين ما از دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم هستند که بنا به دعوت ما در مراسمات مختلف از سوي اين دفتر معرفي مي شوند. مبلغين که از قم تشريف مي آورند مراحل انتخاب و سنجش توسط دفتر قم انجام مي شود و عزيزان روحاني که زير نظر خود ما هستند هر کدام داراي پرونده هستند

 

* وظيفه دستگاه فرهنگي در فضاي تبليغي چيست؟

آنچه که در قضيه کارفرهنگي و تبليغي هست، اين است که باورهاي ديني و اعتقادات اسلامي جامعه را تقويت کنيم. يعني خوبي ها را به مردم برسانيم و از بديها جلوگيري شود. اين خواسته برنامه فرهنگي ماست.

مردم در اعتقادات ديني خودشان معتقد به اسلام ناب هستند ولي نشان دادن راه و روش فراگيري و زندگي بر اساس تعاليم اسلامي وظيفه دستگاه فرهنگي است تا مردم به جايي برسند که اين تعاليم را در زندگي روزمره خود به صورت کاربردي مورد استفاده قرار دهند.

وظيفه ما اين است که با بالا بردن سطح اعتقادات مردم و در زماني که بنا به فرمايشات مقام معظم رهبري (مدظله العالي)، از همه طرف انواع شبيخون و تهاجم فرهنگي فشار مي آورند، مانع از ايجاد سستي در اعتقادات مردم شويم و سعي کنيم که جامعه به سمت فرقه هاي ضاله اي که امروزه بسيار زياد شده اند کشيده نشود.

اين وظيفه دستگاه هاي فرهنگي است که در جبهه فرهنگي ثابت قدم باشند تا جلوي آسيب هاي اجتماعي، ديني و فرهنگي جامعه گرفته شود.

 

* مبلغين چه کنند که موعظه شان تأثير گذار باشد؟

آن چيزي که در باورهاي ديني ما است و قرآن کريم هم به ما اعلام کرده، بعد از اعتقادات ديني و اسلامي ما، عمل به اين اعتقادات است. اگر مبلغين ما، چه برادران و چه خواهران آنچه که آموخته اند به کار بگيرند و در مرحله اول خود عامل به آنچه که فراگرفته اند باشند، اين باعث مي شود که کلام ايشان به دل مردم بنشيند ولي اگر خداي نکرده ما مبلغين آنچه که آموخته ايم به مردم اعلام کنيم و خود عمل به آن ننماييم، اين موعظه يقيناً اثر گذار نخواهد بود. آنچه که مهم است اين است که گفتار بايد با عمل مطابقت داشته باشد تا موعظه در دل مردم اثر کند.

 

* اهداف و مشکلات پيش روي اداره را شرح دهيد.

مشکل ما اين است که بودجه فرهنگي که بتوان با آن برنامه هاي فرهنگي را دنبال کنيم در اختيار دستگاه فرهنگي وجود ندارد.

در صورت رفع مشکلات بودجه در آينده برنامه هاي اعزام مبلغ به مراکز آموزشي را به طور جدي تر دنبال خواهيم کرد. ما الان حدود پانصدهزار دانش آموز در سطح شهرستان داريم که مي توانيم برنامه هاي بسيار خوبي براي اينها از نظر کارهاي فرهنگي داشته باشيم که اين امر مي طلب امکانات بودجه لازم براي اين امر مهم فراهم باشد.

از ديگر برنامه هاي آتي ما برنامه تربيت خطيب است.، که در اين راستا همايش هاي کارگاهي در نظر گرفته شده. در اين برنامه از مبلغيني که توانمدن هستند دعوت مي شود تا در کارگاه هاي آموزشي که توسط اساتيد فن و خطابه برگزار مي شود شرکت کنند. هدف از اين برنامه بالا  بردن سطح علمي مبلغين در مواجه با شبهات و مسائل روز جامعه است.

از ديگر برنامه هاي ما درصورت وجود امکانات مالي، کارگاه هاي آموزشي براي بانوان مبلغه است.

ما در سطح شهرستان از نظر نيروي انساني و مبليغين با توجه به وجود 5 حوزه علميه بانوان و 4 حوزه علميه برادران در اغنا هستيم. اما وجود مشکلا مالي و کمبود بودجه فرهنگي باعث شده آنطور که بايد و شايد نتوانيم از اين فرصت استفاده لازم را ببريم.

ما در برنامه هاي آتي خود اردوهايي را در نظر گرفته ايم جهت بالا بردن سطح اعتقادي جوانان و نوجوانان بخصوص در فصل تابستان در نظر گرفته ايم. ما هم اکنون نزديک به 38 هسته فرهنگي و بوستان معرفت در سطح شهرستان داريم که اگر امکانات مالي ما فراهم شود مي توانيم که در طول سال نيز ارتباط قوي و مستمري با عزيزان جوان و نوجوان داشته باشيم.

از ديگر اهدافي ما پي گير آن هستيم، تقويت بنيه فرهنگي و تبليغي مساجد است و برنامه ريزي براي ارتقاء سطح علمي ائمه جماعات با دعوت از اساتيد و برگزاري همايش است.

از ديگر برنامه هاي ما، برگزاري همايش ها و کارگاه هايي جهت هدايت و روشن سازي افکار عمومي در برخورد با تبليغات وسيع عرفان هاي کاذب و فرق ضاله است. برپايي اينگونه همايش ها از اهم مسائل فرهنگي اين شهرستان است زيرا کرج آبستن مسائل اين چنيني بسياري است. ما سعي داريم در صورت برطرف شدن مشکلات بودجه اي بتوانيم با دعوت از متخصصان و اساتيد در زمينه هاي فرق ضاله و شيطان پرستي، بتوانيم جلوي هجمه هاي اين گروه هاي خرافي را به اعتقادات مردم بگيريم.

 

* چرا بعضي اوقات برنامه هاي فرهنگي آن طوري که بايد جوابگوي اهداف نيست؟

در اين رابطه لازم به يادآوري است که؛ براي برنامه هاي فرهنگي سه ابزار بسيار مهم را نيازمنديم، يکي نيروي انساني کارشناس و خبره، ديگري امکانات مالي متناسب و سوم ارتباط قوي دستگاه هاي فرهنگي با يکديگر. اگر اين سه مهم توأمان محقق شوند، قطعاً کارهاي فرهنگي ما اثر گذار بوده و اهداف ما خوب پيش خواهد رفت. ولي اگر ايزارها به موقع در جاي خودش قرار نگيرد مطمعناً نتيجه لازم را نخواهيم گرفت.

همانطور که ميدانيد کار فرهنگي کاري زودبازده نيست و در حال اثر خود را نشان نميدهد، بلکه کاري است که نتيجه و اثر خود را بعدآً نشان ميدهد و ما نبايد توقع داشته باشيم که اثر کارهاي فرهنگي را به صورت آني مشاهده کنيم.

 

* در انتها اگر مطلبي داريد به عنوان سخن آخر بفرماييد.

جا دارد در اينجا از مدير کل محترم تبليغات اسلامي استان البرز، حضرت حجت الاسلام و المسلمين مسعودي و معاونين محترمشان، هم معاونت محترم فرهنگي و هم معاونت محترم مالي و اداري و نيز همکاران عزيزمان در روابط عمومي اداره کل استان تقدير و تشکر کنم.

حرف آخر ما اين است که انشاالله اين مودت و محبتي که بين مجموعه خانواده تبليغات اسلامي وجود دارد در آينده نيز به فضل خدا وجود داشته باشد و خواسته ما از جناب مدير کل اين است که امکانات فرهنگي به موقع در اختيار دستگاه هاي فرهنگي قرار گيردکه ما بتوانيم برنامه ريزي صحيح و بلند مدت در جهت نيل به اهداف آتيه داشته باشيم. ما در حد توان و وظيفه کارهاي مربوطه را انجام ميدهيم ولي به دليل نبودن بودجه کافي، متأسفانه برنامه هاي کلان انجام نمي گيرد و ديگر اينکه نبود نيروي انساني و نياز شديد اين اداره به نيرو مانع از پيشبرد اهداف اين اداره در زمينه تبليغي و فرهنگي است.

و در آخر بايد يادآور شوم که؛ زماني ما موفق در کار فرهنگي خواهيم بود که بتوانيم جلوي تهاجمات فرهنگي بايستيم و تا زماني که مانند زمان دفاع مقدس با تمام وجود در اين جبه ثابت قدم نباشيم اين امر تحقق پيدا نخواهد کرد.

 

چهارشنبه 6 مهر 1390 - 14:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری