سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 1:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

مرور خاطرات زيباي دفاع مقدس

 

گزارشي از برنامه هاي سومين جشنواره موسيقي مقاومت


سومين جشنواره موسيقي مقاومت امسال متفاوت با دوره‌هاي قبلي برگزار مي‌شود. در اين دوره از جشنواره تنها با حضور يک کار خارجي از لبنان، جشنواره شکل بين‌المللي به‌خود گرفته‌است.

در نشست خبري سومين جشنواره بين‌المللي موسيقي که با حضور سيد محمد ميرزماني، مديرکل دفتر موسيقي و محمد گلريز دبير اين دوره در تالار وحدت برگزار شد اين موضوع مطرح شد.

بنا به گفته دبير جشنواره، کشورهايي همچون آذربايجان، چچن و بوسني و هرزگوين براي شرکت دراين جشنواره دعوت شده بودند اما به دلايل خاص اين گروه‌ها نتوانستند در اين دوره از جشنواره شرکت کنند. بودجه 300 ميليون توماني اين دوره جشنواره و البته تاکيد حميد شاه‌آبادي در مقام معاون هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي براي دعوت سامي يوسف خواننده مطرح مسلمان به جشنواره به جايي نرسيد، با اين حال تنها حضور يک گروه خارجي به نام رسالات از کشور لبنان مسئولان را بر‌آن داشت تا اين دوره از جشنواره را بين‌المللي برگزار کنند.

هر چند که دبير جشنواره(محمد گلريز) در پاسخ به اين انتقاد که با يک کار، جشنواره بين‌المللي نمي‌شود، گفت: بين‌المللي بودن جشنواره تنها به خاطر حضور يک گروه نيست بلکه هدف ما درنظر گرفتن بعد بين‌المللي مسئله‌اي با عنوان مقاومت است.

محمد ميرزماني که پيش از اين دبيري 2 دوره از جشنواره موسيقي مقاومت را برعهده داشته هم حضور اين کار را بستر سازي براي بين‌المللي شدن جشنواره خواند و گفت: حضور چندين گروه موسيقي بين‌المللي براي اين عنوان مهم نيست بلکه اميدواريم در آينده اين رويکرد بين‌المللي شود و يک دبيرخانه بين‌المللي نيز داشته باشيم. مي‌خواهيم اين حرکت ايجاد بشود و از اين طريق استانداردها را بالا ببريم. ان‌شاءالله در دوره‌هاي بعدي به اين اهداف مي‌رسيم.

محمد گلريز دبير سومين جشنواره موسيقي مقاومت در گفتگويي درباره جشنواره موسيقي مقاومت به خبرنگار مهر، گفت : هنر زبان برنده اي دارد و در مراحل مختلف حيات بشر به مناسب هاي مختلف حرف جمعي بيان کرده است و خوشبختانه هنر موسيقي هم از اين قاعده مستثني نبوده است؛ نمونه عيني کاربرد هنر موسيقي در ايران در حوزه هنر مقاومت دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس بود و خوشبختانه تاريخ اين سرزمين شاهد است که موسيقي مقاومت همواره پاسخگويي احساسات دروني مردم در مراحل مختلف زندگي آنها بوده است.

وي در ادامه با اشاره به اين مطلب که مسئولان سالها از مقوله هنر مقاومت در ايران درهمه زمينه هاي فرهنگي غافل بوده اند، افزود: مقاومت و مسائلي که پيرامون آن مطرح مي شود با وجود همه نقدهايي که برآن بوده همواره حرف براي گفتن داشته است ولي متاسفانه اين هنر در طول سالها  تنها در چند روز آن هم به طور محدود مطرح مي شد، ولي در حال حاضر شرايط فرق کرده است و نياز به بازآفريني اين هنر براي شناخت نسل جوان بيش از گذشته احساس مي شود.

گلريز در پاسخ به اين نکته که تجربه برگزاري اين جشنواره در سال گذشته نشان داده که هنوز جا براي کار در اين زمينه است و به اندازه لازم داشته هاي کافي دراين حوزه وجود ندارد گفت : مسئولان هم به اين مقوله آگاه بودند که پس از توقف چند ساله از نخستين دوره اي که اين جشنواره برگزار شد تصميم گرفتند دور دوم و سوم آن را بدون وقفه برگزار کنند اما آنچه مسلم است دراين زمينه بايد به حضور جوانان اهميت بيشتري داده شود در واقع برگزاري چنين جشنواره هايي مي تواند مقابله کند از آنچه به عنوان تهاجم فرهنگي در حال رخ دادن است.

اين دوره از جشنواره موسيقي مقاومت با تجديد ميثاق با امام راحل (ره) آغاز مي‌شود و از چهره‌هاي ماندگار موسيقي جنگ تجليل مي‌شود؛ هنرمنداني که به گفته دبير جشنواره خاطرات زيبايي از واقعه دفاع مقدس به يادگار گذاشته‌اند.

اگر چه موسيقي پاپ از جشنواره موسيقي فجر حذف شد، اما دراين دوره از جشنواره مقاومت مجيد اخشابي با گروه هنري مهر و آواي نوا  قطعاتي را اجرا مي‌کند.

مديرکل دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ضمن تاکيد بر حمايت از موسيقي محلي گفت: هنوز نظر من و استراتژي دفتر موسيقي حمايت از موسيقي سنتي، مقامي و محلي است و تمام رويکردها و برنامه‌هاي ما نيز به اين سمت است ولي در عين حال نيز نبايد موسيقي‌هاي ديگر را رها کنيم. جشنواره موسيقي مقاومت 4 تا 7 مهرماه در تهران و کرمانشاه برگزار مي‌شود.

 

چهارشنبه 6 مهر 1390 - 10:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری