پنجشنبه 10 مهر 1399 - 16:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

فاطمه كمايي

 

هشت سال اين گونه گذشت

 

 

هشت­سال اين­گونه گذشت

نوشتۀ جعفر شيرعلي­نيا

به کوشش خانۀ فرهنگ و هنر سافيا

شرکت انتشارات سوره مهر

چاپ اول/ 1389ش

قطع وزيري/ 68ص/ جلد سخت

شابک: 7ـ1ـ50699ـ964ـ978

قيمت: 9900تومان


خوش به حال ملّتي که با يادآوري خاطرات ملّي و ديني خود، در مقاطع زماني خاص، احساسي از غرور را تجربه کند.

خوش به حال راست­قامتاني که مرور روزهاي گذشته، نه گردي از حسرت که گل شکوفۀ افتخار را بر چهرۀ خود ببيند.

 در يک روند کلّي، جنگ تحميلي عراق عليه ايران، جنگ يک دنيا در برابر ملّتي بود که جز ايمان و وحدت و غيرت، سلاحي نداشت. هيچ­کس فکر نمي­کرد جنگي که با پاره کردن قرارداد الجزاير توسط صدام شروع شده بود، با اقرار او به اين مطلب که شما هر چه مي­خواستيد و به آن تکيه مي­کرديد، به دست آورديد، پايان يابد.

 در يک نظر، جنگ تحميلي عليه ايران، در هر سال شرايط ويژه­اي را دارا بوده است.

سال اول: عراق به سرعت از مرز خاکي با ايران گذشت و اين هم به علّت ناهماهنگي رئيس­جمهور وقت (بني­صدر) با نيروهاي مردمي بود و

سال دوم: امام عامل اصلي اختلاف را بر طرف کرد و پيروزي­هاي ايران مردم را خوشحال کرد و خرمشهر آزاد شد. صدام آتش­بس خواست اما چون قابل اعتماد نبود، ايراني­ها جنگ را ادامه دادند.

سال سوم: کشورهاي مختلف ايران را تحريم کرده بودند و هر چه تهيۀ سلاح و مهمات براي عراق سهل بود، براي ايرانيان سخت بود.

سال چهارم: طرح عمليات خيبر ريخته شد، علي­رغم استفادۀ عراق از سلاح شيميايي و گلوله­باران جزاير مجنون، اما رزمندگان آن را حفظ کردند.

سال پنجم: عمليات بدر و بمباران شهرهاي دور و نزديک ايران با هواپيماهاي فرانسوي.

سال ششم: بهمن شصت­و­چهار رزمندگان در عملياتي بي­نظير و با طرحي ابتکاري از اروند گذشتند و فاو را تصرّف کردند.

سال هفتم: عمليات کربلاي چهار به علّت فرستادن اطلاعات ايران توسط آواکس­هاي آمريکايي ناتمام ماند اما شانزده روز بعد، عمليات جديدي شروع شد و عراقي­ها غافلگير شده و رزمندگان به بندر بصره نزديک شدند.

سال هشتم: کاهش شديد قيمت نفت، نفس اقتصاد ايران را گرفت؛ بمب­هاي شيميايي عراق و کشيده شدن جنگ به خليج فارس و چون ايران قطعنامۀ پانصد و نود و هشت را پذيرفت، همه فکر کردند، کار ايران تمام شده، صدام از جنوب و منافقين از غرب حمله کردند اما نيروهاي مسلّح و مردم، هم صدام و هم منافقين را عقب راندند؛ جنگ تمام شد.

پايان جنگ: صدام قراردادي را پذيرفت که قبلاً پاره­اش کرده بود.

 کتاب هشت­سال اين­گونه گذشت، همراه تصاوير و صفحه­بندي مبتکرانه، ما را به روزهاي سخت و پُرافتخار آن سال­ها مي­برد. نقل قول­هايي که از مسئولين نظام شده، سخنان امام(ره) در مقاطع مختلف، همراه با روايت تصويري و زمان­بندي هر رُخداد جنگ با ايام سال، کتاب را جذّاب و تأثير آن را دو چندان کرده است.

 در واقع کتاب هشت­سال اين­گونه گذشت، تقويم مصوّري است که با توضيحات هر تصوير، کمک مي­کند تا حال و هواي دنيا و ايران آن روز را درک کنيم و عملکرد منافقان دشمن­تر از دشمن و کمک کشورهاي مختلف از جمله آمريکا و شوروي و فرانسه و آلمان را به عراق بياد بياوريم.

چون يک سرباز جان بر کف توطئۀ آنها را رصد کرده و قدر آنچه از افتخار نصيب داريم را بدانيم. 

 

 

سه‌شنبه 5 مهر 1390 - 13:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری