چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 2:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ستاره سعادت

 

پرونده توزيع كتاب دوباره به مهر بازگشت

 

صد و بيست و نهمين شماره از دو هفته نامه تخصصي کتاب «مهر» با دو پرونده در مورد واکاوي مسئله توزيع کتاب و ادبيات دفاع مقدس از سوي انشارات سوره مهر منتشر شده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در اين شماره مسئله توزيع کتاب از دريچه نقش ناشر، دولت، کتابفروشي‌ها در چهار صفحه مورد بررسي واقع شده است.

بر اين اساس در آغازين مطلب پرونده اين شماره با عنوان «واکاوي توزيع کتاب در ايران» وضعيت توزيع کتاب را با تني چند از پخشي‌ها،کتاب فروش و مخاطب کتاب در ميان گذاشته‌ شده است.

محمد حيدرزاده مدير پخش نارون در اين باره مي گويد: «برخلاف اينكه همه مي گويند توزيع كتاب در ايران وجود ندارد و حلقه مفقوده  است، توزيع كتاب به نسبت ساير كالاها وضعيت بهتري دارد و تعداد مراكزي كه در اين زمينه فعاليت مي كنند زياد است. بنابراين تعداد زيد اين مراكز باعث رقابت كاذب شده است  و چون ساز و كار درستي وجود ندارد و توافقي ميان بخشي ها نيست هركدام از آن ها رو به خودشان را دارند.»

در دومين مطلب هم نقش دولت در توزيع کتاب مورد کنکاش قرار گرفته و گزارشي درباره نقش خيابان انقلاب در توزيع کتاب کشور آمده است.

در همين باره مطلبي درباره طرح‌هاي ابتکاري در توزيع کتاب از جمله سيستم اشتراک، نمايشگاه‌هاي گروهي، عرضه کتاب در سوپر مارکت‌ها و عرضه کتاب در مترو و اتوبوس آمده است.

گفت و گو با مجدالدين معلمي؛ معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخواني نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور به همراه معرفي کتاب‌هاي پيشنهادي اين نهاد در دهمين دوره مسابقه «من کتاب مي‌خوانم» هم در صفحه 9 اين شماره از مهر آمده است.

در اين باره از وي مي خوانيم: «ما براي اينكه كتابخانه عمومي را به مركزي اثرگذار تبديل كنيم و ازهمين طريق جايگاه ايران را در منطقه ارتقا دهيم طرح هاي متعددي اجرا كرديم يا در دست اجرا داريم. ايجاد شبكه كتابخوانان حرفه اي كشو و اجراي طرح هايي مانند اين چند كتاب  كه با هدف مشاوره دادن به افراد براي ترغيب آنها به كتابخواني هستند از جمله برنامه هاي معاونت توسعه كتابخانه ها و كتابخواني نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور براي رشد فعاليت هاي فرهنگي است.

سري سوم مجموعه «شعر امروز» به تازگي منتشر و در آستانه روز شعر و ادب فارسي مورد رونمايي قرار گرفت که گزارش اين مراسم به همراه گفته‌هاي شاعران اين مجموعه درباره دفترهاي شعري خود آمده است.

دومين پرونده اين شماره به مطالبي با موضوع ادبيات دفاع مقدس اختصاص دارد. دوهفته نامه «مهر» ترجيح داده در آستانه هفته دفاع مقدس صفحاتي از اين شماره را به ادبيات دفاع مقدس اختصاص دهد.

لذا در اولين مطلب، گزارشي از اولين نشست تخصصي مسئولين دفاتر مطالعات و ادبيات پايداري مراکز استان‌هاي حوزه هنري آمده است.

در دومين مطلب هم نظر تعدادي از نويسندگان درباره اينکه کدام قالب در ادبيات دفاع مقدس موفق‌تر بوده‌اند، آمده و در اين مسير نظر نويسندگاني همچون هدايت‌الله بهبودي، حبيب احمدزاده، راحله صبوري، علي آقاغفار، محمدکاظم مزيناني در اين‌باره پرسيده شده است.

گفت و گو با معصومه سپهري هم در ادامه آمده که اين نويسنده از چگونگي تدوين دومين اثر دفاع مقدسي خود گفته است. نقد و نظر اين شماره هم به کتاب نورالدين پسر ايران» اختصاص دارد.

گفتني است، صد و بيست و نهمين شماره از دو هفته نامه تخصصي کتاب «مهر» با دو پرونده در مورد واکاوي مسئله توزيع کتاب و ادبيات دفاع مقدس از سوي انشارات سوره مهر منتشر شده است.

 آخرين صفحه از «مهر» شامل مطالب متنوعي از جمله «چهره- خبر»، «وبگردي»، «پرفروش‌ترين‌ها» است. در مطلب «چهره – خبر»، خبري از منصور انوري است که اين روزها درگير نوشتن رمان دفاع مقدسي‌اش با عنوان «تپش» است. در وبگردي هم قسمتي از ويژه نامه خانه کتاب اشاء درباره «حافظ هفت» اکبر صحرايي آمده است.

 پرفروش‌ترين‌ کتاب‌هاي سوره مهر را هم در مطلب «پرفروش‌ترين‌ها» بخوانيد.

 گفتني است دو هفته نامه کتاب «مهر» زير نظر روابط عمومي انتشارات سوره مهر منتشر مي‌شود.

 

 

سه‌شنبه 5 مهر 1390 - 11:17


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری