دوشنبه 5 خرداد 1399 - 9:8
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ستاره سعادت

 

مجموعه اي از آثار گرافيك مذهبي

 


مجموعه اي از آثار گرافيك مذهبي به همراه گزيده اي از نقاشي ها،‌آثار ديجيتال  و ...

علي وزيريان

چاپ اول 1390؛ شابك: 978-600-175-079-3

2500 نسخه

13900تومان

در سخن آغاين اين كتاب  از زبان عبدالمجيد حسيني راد(استاد دانشكده هنرهاي تجسمي، پرديس هنرهاي زيبا و دانشگاه تهران) مي خوانيم: «سالها تجربه موفق در هنر نقاشي و طراحي گرفيك با بهره گيري و الهام از ويژگي هاي هنر ايراني واسلامي كه منجر به ايجاد شخصيتي در آثار علي وزييان شد، در چند سال اخير به همراه فعاليت در حوزه سينما كه منجر به ايجاد شخصيتي خاص در آثار علي وزيريان شد، در چند سال اخير به همراه فعاليت در حوزه سينما كه خود عرصه تجارب تصويري،ادبي و نمايشي است، توانسته از ايشان هنرمندي با ابعاد متنوعي از تجارب خلاقانه در هنرهاي تصويري به عرصه آورد. به جرات مي توان بسياري از آثار ارائه شده در اين مجموعه را حاصل تجربه هاي علي وزيريان در حيطه هاي مختلف هنرهاي تصويري اريابي كرد.»

در آثارمشترك ايشان در طراحي گرافيك به طور خاص پوسترسازي  و هنر نقاشي توانسته است از ميراث هنر ايراني به خوبي بهره برداري كند.

يكي از نكات برجسته ي آثار علي وزيريان استفاده خلاقانه اي است كه از ميراث و ثلث داشته است. بي شك خط نستعليق به عنوان عروس خطوط ايراني گنجينه ساختاري است كه در قالب سياه مشق هاي تازه اي از رنگ ها، بافت ها و نقش هاي هندسي بازخواني شده و تولدي دوباره يافته است. تكرار ذكرگونه كلمات و جملات ادعيه شيعي به خصوص زيارت عاشورا و آيات قرآني، ضرباهنگ تيرگي و روشنايي و بزرگ و كوچك نگاري كلمات و جملات مقدس در فضاي صفحه نوشته ها و جداول ادعيه و اوراد، اذهان را به الگوي سنتي رازنگاري حروف دلالت مي كنند و در زمينه برخي ديگر تلفيق ابرهاي شورآفرين  نگارگري ايراني با نقوش هندسي برگرفته از تزيينات معماري شده اند.

توجه وزيريان به استفاده از ميراث هنر شيعي، حروف نگاري و كلمات مقدس به آثار گرافيك و نقاشي هاي ديجيتالش ختم نمي شود. ايشان طي سالهاي گذشته فعاليتي فراگير، ملي  و سپس جهاني را در قالب نمايشگاه هاي سالانه پوسترهاي عاشورايي و اسماالله شكل داده است كه مضامين عاشورايي و حروف نگاري اسماء مقدس خداوند را در قالب ساخت پوستر ترويج مي دهد.

از ديگر نكات قابل تامل در بررسي كارهاي وزيريان در اين كتاب و كتاب هاي ديگر او رنگ ها هستند. زرد، آبي، آبي فيروزه اي، سبز، سبزآبي، سبز زرد و قرمز بيشترين رنگ هايي هستند كه در كارهاي وزيريان ديده مي شوند. اين رنگ ها سبزآبي، سبز زرد و قرمز بيشترين رنگ هايي هستند كه در كارهاي وزيريان ديده مي شوند. اين رنگ ها عموما ريشه در دو خانواده رنگ مكمل زرد و آبي كه اصيل ترين رنگ هاي ايراني هستند دارند.

در اين كتاب 78 اثر از دعاي وزيريان به چاپ رسيده است. از ديگر بخش هاي اين كتاب  سخنان عبدالمجيد حسيني راد(استاد دانشكده هنرهاي تجسمي، پرديس هنرهاي زيبا و دانشگاه تهران) دربار آثار وزيريان و متن گفت و گوي وي با دن رول منتقد و نوينده استراليايي براي روزنامه «ايج» مي باشد.

گفتني است، مجموعه اي از آثار گرافيك مذهبي علي وزيريان به همراه گزيده اي از نقاشي ها، آثار ديجيتال و...،با شمارگان 2500 نسخه و قيمت 13900 تومان، به همت مركز هنرهاي تجسمي و از سوي انتشارات سوره مهر سازمان تبليغات اسلامي منتشر شده است.

 

سه‌شنبه 5 مهر 1390 - 11:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری