شنبه 10 خرداد 1399 - 18:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

حسين آرياني

 

جشن سينماي ايران در ايستگاه پانزدهم

 

گزارشي از مراسم اختتاميه پانزدهمين جشن خانه سينما


مهم ترين نکته در پانزدهمين جشن سينماي ايران درخشش فيلم اينجا بدون من بود که به لحاظ آماري بيشتر از جدايي نادر از سيمين مورد عنايت داوران جشن سينما قرار گرفت و در نهايت سازندگان اين فيلم 5 تنديس به خانه بردند.

 اينجا بدون من در بيست‌ و نهمين جشنواره فيلم فجر، ناديده گرفته شده بود و جالب اينکه سهم جرم فيلم برگزيده جشنواره هم که 6 سيمرغ دريافت کرده بود، تنها يک تنديس براي موسيقي متن بود تا کارن همايونفر موفقيتش در فجر را در جشن خانه سينما نيز تکرار کند.

به گزارش همشهري آنلاين حضور غافلگيرکننده اصغر فرهادي هم در جشن سينما که در خارج از کشور به‌ سر مي ‌برد و ساعاتي قبل از برپايي مراسم به ايران آمده بود نيز جالب توجه بود.

مراسم پاياني پانزدهمين جشن سينماي ايران با حضور اهالي سينما، هنرمندان و جمعي از جانبازان آسايشگاه «ثارالله» برپا شد. اين مراسم در عمارت مسعوديه با اجراي احسان کرمي، بدون ديدن او، با اجراي راديويي، راس ساعت 21 آغاز شد و تا ساعت 24 ادامه داشت.

محمد مهدي عسگرپور، مديرعامل خانه سينما ضمن خوشامد گويي به حاضران و تبريک روز ملي سينما گفت: خدا را شاکرم که امکان برگزاري اين جشن را بعد از مسائل مختلفي که در طول يکسال گذشته پشت سرگذاشتيم، برايمان فراهم کرد.

عسگرپور سپس با اشاره به جمعي از جانبازان که در پانزدهمين جشن خانه سينما به‌عنوان ميهمان ويژه حضور پيدا کرده بودند، اظهار کرد: ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهدا بايد بگويم که انصافا آن 8 سال دفاع مقدس و جنگ تحميلي حق بزرگي به گردن سينما دارد؛ نه به‌دليل ساخته شدن تعدادي فيلم دفاع مقدس بلکه به‌دليل آنکه فضاي آن سال‌ها اساسا در سينما کاري کرد که بايد سال‌هاي بسياري بگذرد تا متوجه شويم چه ارزشي براي سينماي ايران داشت.

ابتداي برنامه نيز کيومرث پوراحمد(دبير پانزدهمين جشن خانه سينما) با تبريک روز ملي سينما و خوشامدگويي به حاضران، گفت: با هيچ کس مشکلي ندارم و بدترين دلخوري ‌ها بسيار زود از يادم مي‌رود؛ البته اگر هم يادم نرود بايد خيلي حقير باشم که دلخوري‌ام را در آراي هيات داوران وارد کنم.

وي در عين حال گفت: اگر هم مي‌خواستم نظرم را به آراي هيات داوران وارد کنم، نمي‌توانستم اين کار را انجام بدهم. در ادامه اين برنامه باران کوثري و حامد بهداد روي سن آمدند تا جايزه بهترين بازيگر نقش مکمل زن را به نگار جواهريان اهدا کنند.

حامد بهداد با اعلام نام نگار جواهريان به عنوان بهترين بازيگر نقش مکمل زن براي بازي در فيلم «اينجا بدون من» او را روي سن دعوت کرد.

نگار جواهريان پس از دريافت جايزه‌اش، ضمن تقدير و تشکر از هيات داوران، خاطرنشان کرد: بايد از بهرام توکلي و گروه سازنده «اينجا بدون من» تشکر کنم. من اين تنديس را آنقدر دوست دارم که شايد مانند «يلدا»ي «اينجا بدون من» هر شب آن‌را بشورم و تميز کنم!

سپس هنگامه قاضياني و صابر ابر براي اهداي جايزه بهترين نقش مکمل مرد روي سن دعوت شدند و تنديس شايستگي و ديپلم افتخار بهترين نقش مکمل مرد را به شهاب حسيني براي بازي در فيلم «جدايي نادر از سيمين» اهدا کردند.

شهاب حسيني که در ميان ابراز احساسات بسيار زياد حاضران روي سن آمده بود ضمن تقدير از اصغر فرهادي براي ساخت فيلم «جدايي نادر از سيمين» گفت: تصور نمي‌کنم اين جايزه تنها تقدير از يک‌ شخص باشد، بلکه به‌نظرم اين تنديس تقديري از يک‌روش کار مبتني بر اعتقاد است، بنابراين بايد تبريکش را به اصغر فرهادي گفت نه به من.

اين بازيگر در ادامه‌ گفت: جايزه‌ام را به پاس خوبي‌هاي زائدالوصف کمال تبريزي به اين هنرمند تقديم مي‌کنم. در ادامه مراسم، مجري برنامه از شهداد روحاني، رهبر ارکستر ملي ايران و همايون شجريان دعوت کرد تا روي سن آمده و جايزه بهترين موسيقي فيلم را به کارن همايونفر اهدا کنند.

همايون شجريان در سخنان کوتاهي گفت: در حضور آقاي منوچهر اسماعيلي از صداي خودم خجالت مي‌کشم.

شهداد روحاني نيز که تنها براي اين مراسم به ايران آمده بود ضمن اظهار خرسندي از حضورش در جمع سينماگران گفت: اين نخستين باري است که من در جشن شما سينماگران حضور دارم. با اينکه در ايران زندگي نمي‌کنم اما اخبار صنعت فيلم را با علاقه دنبال مي‌کنم و خوشحالم مي‌بينم صنعت فيلم کشور من آنقدر پيشرفته شده که الان در همه دنيا مطرح است.

کيومرث پوراحمد و حسين ياري هم روي سن آمدند تا تنديس شايستگي و ديپلم افتخار بهترين کارگرداني فيلم را به اصغر فرهادي، براي کارگرداني فيلم «جدايي نادر از سيمين» اهدا کنند.

پوراحمد گفت: من چند شب با حبيب احمدزاده که در طول جنگ تحميلي در جبهه‌ها بوده است زير يک سقف خوابيدم. او تنها کمي شيميايي است اما از شدت سرفه‌هايش، سينه من زخم شد. من به سهم خودم به جانبازاني که تماميت ارضي کشور عزيزمان را به آنها مديون هستيم خوش‌آمد گفته و هفته دفاع مقدس را پيشاپيش تبريک مي‌گويم.

وي در ادامه با اشاره به حضور شهداد روحاني در مراسم گفت: اين هنرمند تنها براي اين جشن از آن طرف کره زمين به ايران آمده است. کدام جشن است که بتواند اين همه آدم مهم را دور هم جمع کند؟

اصغر فرهادي نيز پس از سخنان پوراحمد گفت: بايد قدر کساني را که در حال حاضر در جمع ما هستند دانست. اين کارگردان سپس با تقدير از کارگردان «هفت‌تيرهاي چوبي» بخش نقدي جايزه اين بخش را به شاپور قريب، کارگردان اين فيلم اهدا کرد.

اما در آخرين بخش اهداي جوايز پانزدهمين جشن بزرگ سينماي ايران، 2 نفر از مديران پيشين و مديرعامل فعلي خانه سينما روي سن آمدند تا تنديس شايستگي و ديپلم افتخار بهترين فيلم جشن پانزدهم را اهدا کنند.

محمدمهدي عسگرپور، ‌ابوالحسن داوودي و محمدعلي نجفي، تنديس شايستگي و ديپلم افتخار اين بخش را به اصغر فرهادي براي تهيه‌کنندگي فيلم «جدايي نادر از سيمين» اهدا کردند

اسامي برگزيدگان جشن خانه سينما:

بهترين فيلم: «جدايي نادر از سيمين» به‌تهيه‌کنندگي اصغر فرهادي

بهترين کارگرداني: اصغر فرهادي، «جدايي نادر از سيمين»

بهترين فيلمنامه اورژينال: اصغر فرهادي، «جدايي نادر از سيمين»

بهترين فيلمنامه اقتباسي: بهرام توکلي، «اينجا بدون من»

بهترين بازيگر نقش اول مرد: رضا عطاران، «اسب حيوان نجيبي است»  و «ورود آقايان ممنوع»

بهترين نقش اول زن: فاطمه معتمدآريا، «اينجا بدون من»

بهترين نقش مکمل مرد: شهاب حسيني،  «جدايي نادر از سيمين»

بهترين نقش مکمل زن: نگار جواهريان، «اينجا بدون من»

بهترين فيلمبرداري: حميد خضوعي‌ابيانه، «اينجا بدون من»

بهترين تدوين: محمدرضا موئيني، «سعادت‌آباد»

بهترين موسيقي متن: کارن همايونفر، «جرم»

بهترين طراحي صحنه: آتوسا قلمفرسايي، «اينجا بدون من»

بهترين طراحي لباس: اصغرنژاد ايماني، «مهتاب روي سکو»

بهترين صدابرداري: مهران ملکوتي، «خيابان‌هاي آرام»

بهترين صداگذاري: اميرحسين قاسمي، «اينجا بدون من»

بهترين چهره‌پردازي: عبدالله اسکندري، «يه حبه قند»

بهترين جلوه هاي ويژه بصري: اميررضا معتمدي، «33 روز»

بهترين جلوه ويژه ميداني: نجف فتاحي، «راه آبي ابريشم»

کارگرداني فيلم اول: امير ثقفي، «مرگ کسب و کار من است»

بهترين فيلم اول: فرشته طائرپور، «آينه‌هاي روبرو»

بهترين عنوان بندي فيلم: شهاب الدين نجفي براي «خيابان هاي آرام»

بهترين پوستر فيلم: آرش صادقي براي «يه حبه قند» و عليرضا نصرتي براي «جدايي نادر از سيمين»

بهترين عکس فيلم: علي نيک رفتار براي «يه حبه قند»

حاشيه هاي مراسم اختتاميه:

- از ابتداي جشن، «احسان كرمي» مجري مراسم كه روي سن حضور نداشت و به صورت راديويي مراسم را اجرا مي كرد، به سينماگران مي گفت اينجا نزديك بهارستان است، امشب «از اون حرفا نزنيد»!

- در اين مراسم 15 لحظه از جشن به 15 سينماگر تقديم شد: «اصغر بيچاره»، «بهرام بيضايي»، «سيف الله داد»، «اصغر شاهوردي»، «ملك جهان خزاعي»، «ابراهيم حاتمي كيا»، «جلال الدين معيريان»، «محمدرضا شجريان»، «عباس گنجوي»، «مازيار پرتو»، «پرويز پرستويي»، «هوشنگ مرادي كرماني»، «امير نادري» و «هارون يشايايي» افرادي بودند كه لحظه هاي مختلف جشن به آنها تقديم شد.

- جمعي از جانبازان آسايشگاه ثارالله در اختتاميه حضور داشتند و در بخشي از مراسم، «حامد بهداد» و «شهاب حسيني» با اين عزيزان احوال پرسي كردند.

- در بخشي از مراسم يكي از لحظه هاي جشن به ابراهيم حاتمي كيا تقديم شد. مجري مراسم به شوخي گفت آقاي حاتمي كيا چرا «گزارش يك جشن» مي سازي كه مجوز نگيري، «گزارش يك ختم» مي ساختي تا مجوزي بگيري.

- به گزارش فارس، در مراسم اختتاميه جشن سينما، سينماگران و افرادي چون يدالله صمدي، فاطمه معتمد آريا، شهاب حسيني، محمدرضا شريفي نيا، محمد علي نجفي، حبيب رضايي، مسعود رايگان، رويا تيموريان، كمال تبريزي، مهدي فخيم زاده، كيومرث پوراحمد، ابوالحسن داوودي، سيد رضا ميركريمي، حسن پورشيرازي، عليرضا خمسه، سيد غلامرضا موسوي، واروژ كريم مسيحي، رضا عطاران، مهران مديري، مريلا زارعي، ناصر تقوايي، مهناز افشار، فرشته طائر پور، امير ثقفي، وحيد نصيريان، مازيار ميري، فرهاد توحيدي، حسين ياري، محمد مهدي عسگر پور، چنگيز جليلوند، محمود دولت آبادي، نگار جواهريان، امين تارخ، صابر ابر، هنگامه قاضياني، نيكي كريمي، باران كوثري، حامد بهداد، پانته آ بهرام، كامبوزيا پرتوي، امير اثباتي، آنا نعمتي، رامبد جوان، ويشكا آسايش، مسعود بهنام، اصغر فرهادي، داوود ميرباقري، فريبا كوثري، شهداد روحاني و همايون شجريان حضور داشتند.

 

سه‌شنبه 5 مهر 1390 - 10:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری