پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 10:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ستاره سعادت

 

چنين استقبالي از شعر جوان بي‌سابقه است

 

گزارش مراسم رونمايي از سري سوم مجموعه «شعر امروز» 


رييس حوزه هنري در مراسم رونمايي از سري سوم مجموعه «شعر امروز» گفت: تاکنون در هيچ دوره‌اي اينچنين استقبالي از شعر جوان صورت نگرفته است، چنانکه گاه ما شاهديم که يک مجموعه شعر از شاعر جوان به چاپ چندم رسيده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،  مراسم رونمايي از سري سوم مجموعه «شعر امروز» در آستانه روز «شعر و ادب فارسي» با حضور محسن مومني شريف؛ رييس حوزه هنري، يوسفعلي ميرشکاک؛ شاعر و منتقد ادبي، امير حسين فردي؛ مدير مرکز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري، خسرو آقاياري؛ مسئول دفتر شعر، محمود حبيب کسبي؛ کارشناس اين مجموعه و همچنين تعدادي از شاعران اين مجموعه در تالار شماره 2 انديشه برگزار شد.

در ابتداي اين جلسه محمود حبيبي کسبي که وظيفه کارشناسي اين سري را بر عهده داشته توضيحاتي درباره روند کلي مجموعه «شعر امروز» براي حضار بيان کرد.

در ادامه اين محفل ادبي يوسفعلي ميرشکاک با اظهار تاسف از اينکه دفترهاي شعري اين مجموعه را نخوانده، گفت: متاسفانه در آخرين لحظات بدو ورودم به سالن اين کتاب‌ها به دستم رسيد و هيچ‌يک را نخوانده ام که بخواهم به شکل ويژه درباره شعراي هر مجموعه سخن بگويم.

ميرشکاک سخنش را با دعوت از جوانان براي پيگيري از شاعران گذشته پي گرفت و تاکيد کرد: بنده شاعران جوان را دعوت مي‌کنم که ضمن التفات به صور خيال، ظواهر شعر و وجوه سوري تلاش کنند همانند گذشتگان بزرگ ادب فارسي عمل کنند.

اين شاعر در ادامه با ابراز نگراني از وضعيت شعر نسل جوان، اظهار کرد: شعر امروز دچار شکل زدگي شده است که اين جاي نگراني دارد. بايد به شاعران جوان بگويم يک بار در خلوت خود بي‌طرفانه خود را محاکمه کنند که آيا در غزل بايد حافظ، مولوي و يا بيدل را جابگذاريم.

ميرشکاک همچنين به کارکردهاي زبان اشاره کرد و افزود: فراموش نکنيم که زبان دستمايه شاعر و نويسنده در کارشان است؛ نويسنده از تخيل استفاده مي‌کند و شاعر نيز اينگونه است و درخشش هر دو مديون درخشش زبان است.

اين شاعر پيشکسوت در ادامه به نحوه رويکرد شعر شاعران گذشته پرداخت و اظهار داشت: ما شعر درباري نداريم مگر در دوره قاجار. عنصري و فرخي اگر براي محمود و مسعود غزنوي شعر گفته و وي را مدح کرده اند اين متن مطابق آيين آن زمان بوده است.

مير شکاک ادامه داد: اگر شاعران مدح سلاطين مي‌کردند تا دوره‌اي کاملا مرسوم بوده اما در دوره انوري ماجرا اقتصادي مي‌شود و نحوه مطالبات شعر از حکومت و بالعکس دگرگون مي‌شود که اين دقيقا همزمان با قوت گرفتن شعر آييني است که موسس اين شعر فردوسي بزرگ است.

در ادامه اين مراسم محسن مومني شريف در سخناني ضمن تقدير و تشکر از انتشار مجموعه «شعر امروز» گفت: در هيچ دوره‌اي از تاريخ اينچنين استقبالي از شعر جوان صورت نگرفته است، چنانکه گاه ما شاهديم که يک مجموعه شعر از شاعر جوان به چاپ چندم رسيده است.

وي خاطرنشان کرد: شعر نخستين هنري است که انسان به آن دست يافت و با اعتنا به اين مسئله به اين نتيجه مي‌رسيم که هدف و آرمان شعر و هنر اسلامي پرداختن به وجه آرماني و ملکوتي انسان است و حتي عالمان اسرار نيز گاهي شعر را برگرفته از الهام دانسته‌اند، البته اين مسئله زماني اتفاق مي‌افتد که شاعر مفتخر به گوهر ايمان باشد.

رئيس حوزه هنري در ادامه خاطرنشان کرد: در دوره اول اين مجموعه اميدوار بوديم سرعت انتشار براي چاپ دوره‌هاي جديد بالا برود اما به دلايلي اين امر اجرايي نشد. ولي خوشحاليم دوره سوم به اتمام ‌رسيده و امروز به شکلي شکيل منتشر شده است. اما زيبايي در روزگاري که تکنولوژي در دسترس همگان است مهم نيست و مهم اين است که اين آثار معرفي و به دست مردم برسد.

وي درباره اهميت هنر اسلامي گفت: هنر اسلامي هنري است که به آينده‌اي بهتر و اميد بشارت مي‌دهد و هر هنري که غير از اين باشد رسالت شيطاني است. از نظر قرآن وجه تمايز همه هنرها در همين مسئله ايمان است، چرا که هنر از نگاه قرآن وديعه‌اي الهي است که بايد در خدمت ارزش‌ها قرار گيرد.

اين مدير فرهنگي با بيان اينکه خوشبختانه شعر که هنر اصلي کشور ماست همواره منبع حکمت و اميد بوده است اظهار داشت: در دوره انقلاب اسلامي نيز هنر شعر نقشي مهم را در عرصه‌هاي مختلف، جنگ و دفاع مقدس بر عهده داشته است.

وي در پايان سخنان خود از بزرگداشت استاد شهريار به عنوان روز ملي شعر ياد کرد و گفت: شهريار شاعر بزرگي است جا دارد از اينجا از شاعراني چون استاد شهريار و مهرداد اوستا ياد کنيم که همواره هنرشان در خدمت انقلاب بود. ما بزرگان اينگونه زياد داريم و خوشا به حال شعرا که پشت سر خود پيامبران شعر فارسي را دارند که دنيايي بودند و وقتي انسان آثار آنها را مي‌خواند در در درياي معارف اسلامي غرق مي‌شود.

در پايان کمال شفيعي مدير دفتر امور ادبي استان ها از محسن مومني درخواست کرد حوزه هنري رويکرد حمايت از شعر را در داستان نويسي نيز پيگيري کند. چرا که در اين زمينه هم پناسيل هاي خوبي در نسل جوان وجود داد. وي در پايان از انتشارات سوره مهر به خاطر گرافيک آثار تشکر و قدرداني کرد.

گفتني است، سري سوم مجموعه «شعر امروز» که به تازگي از سوي انتشارات سوره مهر منتشر شده، شامل 10 دفتر شعر از شاعران جوان است. «به ابر تکيه مي‌دهم» از مجيد اکبرزاده، «برهوت» سروده حامد يعقوبي، «طا، سين، ميم» از محمدجواد آسماني، «گزاره‌ها» سروده محمدرضا طهماسبي، «نور و نيلوفر» از صالح سجادي، «به لهجه انگور» سروده حسن يعقوبي، «تو سيب و گندم ... تو خود حوا» از محمد مرادي، «ابري شبيه دوري تو» سروده حيدر منصوري، «درختان بي‌تاب» از مجتبي احمدي و «روزهاي آخر آبان» سروده پانته آ صفايي عنوان کتاب‌ها و شاعران اين مجموعه است.

 

 

 

 

دوشنبه 4 مهر 1390 - 12:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری