چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 17:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب/6

 

قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب / قصه‌هاي شيخ عطار / جلد ششم

نگارش : مهدي آذريزدي

تصويرگر :‌ فرشيد مثقالي

چاپ و شمارگان : 90 / 5000 نسخه

ناشر : كتاب‌هاي شكوفه وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

جنس كمياب و گران ، دندان سفيد ، كودك ماهيگير ، خداپرست ، علاج گدايي ، يكي بود دو تا نبود ، ريش عابد ، حماسه گنجشكي ، اسفند دودكن ، پير جنگلي ، تجارت و شانس ، هديه ، كودك دانا ، پند كلاه‌نمدي ، ديوانه ني‌سوار ، گداي عاشق ، آب تازه ،‌ آب نو ، لعنت بر شيطان ، مار و مارگير ، سنگ آسياب و همچنين خوشبخت و بدبخت عناوين قصه‌هاي برگزيده شيخ عطار است . مهدي آذريزدي در بخش چند كلمه با بچه‌ها مي‌گويد كه شيخ فريدالدين عطار نيشابوري از شاعران بسيار مشهور ايران در قرن ششم هجري است كه با ما هشت قرن فاصله دارد . آذريزدي ادامه مي‌دهد كه عطار مردي طبيب بود و در شهر نيشابور داروخانه ( عطاري ) داشته و با كار خود در سراسر عمر خود به مردم خدمت مي‌كرده ، آرامگاهش در شهر نيشابور است اما بيشتر شهرت عطار از آثار ادبي و اشعار اوست . از شيخ عطار هفت كتاب شعر موجود است و او در آثارش از معرفت و حقيقت ، مطابق راه و رسم صوفيان و درويشان سخن مي‌گويد . دنياي امروز دنياي كار و كوشش است و به همين دليل نمي‌توان گفت كه همه سخنان عطار درس زندگي است .

نويسنده كتاب قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب يادآور مي‌شود كه ما در ميان آثار ادبي ايراني چه قصه‌هاي خوبي داريم كه مانند آنها در آثار خارجي هم خيلي زياد نيست . قصه همه جا زياد است اما قصه خوب كم است . مهدي آذريزدي خطاب به بچه‌هايي كه گفته‌اند اين قصه‌ها قدري مشكل و سنگين است پاسخ مي‌دهد كه : " اين قصه‌ها مال بچه‌هاي خوب است ، بچه خوب هميشه سعي مي‌كند تا هر روز چيزي بهتر و مشكل‌‌تر را بخواند و ياد بگيرد ،‌كه براي دانا شدن و فهميده شدن جز اين راهي نيست . پيدا كردن و ساختن قصه‌هاي آسان‌تر براي نگارنده هم آسان‌تر است ولي آخر ، كار خوب بهتر از كار آسان است . اين كتاب هم مال كساني است كه مي‌توانند بخوانند و آنها را دوست مي‌دارند و گرنه براي بچه‌هاي كم‌حوصله‌تر يا خردسال‌تر كتاب‌هاي مناسبت‌تر و زيباتر فراوان است . "

در قصه  « دندان سفيد » كتاب حاضر مي‌خوانيم : 

روزي بود ، روزگاري بود . يك روز حضرت عيسي عليه‌السلام با چند نفر از همراهان از راهي مي‌گذشت و به جايي رسيدند كه لاشه سگ مرده‌اي افتاده بود . حضرت عيسي لحظه‌اي آنجا ايستاد و به همراهان گفت : « درباره اين ، چه فكر مي‌كنيد ؟ »

همراهان يكديگر را نگاه كردند و نمي دانستند كه منظور حضرت عيسي چيست . يكي جواب داد : « لاشه سگي است كه مرده است . »

يكي گفت : « و چه بوي بدي دارد . »

يكي گفت : « و چه منظره ناراحت‌كننده‌يي . »

ديگري گفت : « و چه قدر كثيف است . »

ديگري گفت : « به آن دست نبايد زد ، ممكن است بيماري او سرايت كند . »

ديگري گفت : « وقتي هم كه زنده بود تنش پاك نبود ، حالا هم كه مرده ! »

ديگري گفت : « و اين دهانش كه بازمانده است ،‌ مثل اينست كه مي‌خواهد پاچه كسي را بگيرد » .

آن وقت حضرت عيسي فرمود : « اين‌ها هست ، اما حيوان باوفايي بود ، خوب پاسباني مي‌كرد و دوست و دشمن را مي‌شناخت و چه دندان سفيدي هم دارد ... همه‌اش بدي‌ها و زشتي‌ها را نبايد ديد . با هرچه روبرو مي‌شويد خوبي‌هايش را هم ببينيد . »

قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب / قصه‌هاي شيخ عطار / جلد ششم با نگارش مهدي آذريزدي در چاپ سي و چهارم خود با تيراژ 5000 نسخه و با قيمت 31500 ريال توسط كتاب‌هاي شكوفه وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

يكشنبه 3 مهر 1390 - 14:41


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری