دوشنبه 29 دی 1399 - 1:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام داود كميجاني

 

راهکارهاي تثبيت هويت مذهبي

 


 

تکثر اديان و مذاهب در جهان يک حقيقت انکار ناپذير است. عموماً هر ملت و قومي از يک نوع اعتقادات پيروي کرده و باورهاي مستقلي براي خود دارند. شيوة زندگي و مناسک معنوي که مردم جهان انجام مي­دهند همگي بر اين باورها و اعتقادات مذهبي استوار است. لذا قسمتي از هويت انساني آنها در مذهب­شان جلوه مي­کند. بدين معنا که در تعريف و توصيف هر ملتي، مذهب و باورهاي ديني آنها نيز يکي از ارکان هويت ملي ايشان قلمداد مي­گردد و بدون توجه و شناخت کامل آن مذهب، درک «کيستي» آن ملت امکان پذير نيست. چنانکه امروزه اروپائيان با مسيحيت، ايرانيان با اسلام شيعي، هنديان با آيين هندو، چينيان با آيين بودا و ... شناخت مي­شوند.

با اين وصف، هر ملتي بر مذهب خويش به عنوان قسمتي از هويت ملي خود، مقيد و پايبند است، و بر آن تعصب داشته و از حريم آن به شدت دفاع مي­نمايد. لذا براي حفظ آن، سازکارهايي مهيا مي­نمايد. از جملة :

1- مناسک و آيين­هاي مذهبي را با نظم و دقت لازم و با صرف هزينه­هاي کافي، اجراء مي­نمايد؛

2- تلاش مي­کند تا ساحت مذهبي خويش را از همة شبهاتي محفوظ بدارد؛

3- براي انتقال آن به نسل بعدي، سيستم تربيتي گسترده­اي تدارک مي­بيند؛

4- متخلفين از مذهب ملي را به عنوان عنصري نامطلوب، با انواع مجازات­هاي رسمي و غير رسمي اجتماعي، روبرو مي­سازد.

اما امروزه با پديد آمدن امکان برقراري ارتباط­هاي نزديک جوامع و کوچک شدن مجازي دنيا (دهکدة جهاني)، نوعي همزيستي اجتماعي در جهان پديد آمده است که به نوعي حريم­هاي مذاهب ملي را تهديد مي­نمايد. اکنون ديگر نمي­توان مرزهاي فرهنگ، اقتصادي و سياسي را بست و در خانة خويش نشست؛ و ديگران را ناديده گرفت، زيرا امروز همه در خانه­هاي يکديگر هستند و عرصه­هاي ملي، فردي و حتي خصوصي مردم با وسائل ارتباط جمعي همچون ماهواره، اينترنت، تلويزيون و ... ، فتح شده است.        

 

 

چهارشنبه 30 شهريور 1390 - 10:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری