دوشنبه 5 خرداد 1399 - 11:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب/5

 

قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب / قصه‌هاي قرآن / جلد پنجم

نگارش : مهدي آذريزدي

تصويرگر : مرتضي مميز

چاپ و شمارگان : 90 / 5000 نسخه

ناشر : كتاب‌هاي شكوفه وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 حضرت آدم ، حضرت نوح ، هود و صالح ، حضرت ابراهيم ، حضرت يوسف ، قارون ، حضرت خضر ، حضرت داوود ، حضرت سليمان ، بهشت شداد ، حضرت يونس ، اصحاب كهف ، حضرت عيسي ، لقمان حكيم ، اصحاب فيل و همچنين حضرت محمد عناوين قصه‌هاي قرآني جلد پنجم قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب است .

 مهدي آذريزدي در چند كلمه با بچه‌ها بيان مي‌كند كه در جلد پنجم كتاب حاضر قصه‌هاي قرآن را مي‌خوانيم . قرآن كتاب مقدس دين اسلام است و كلام خداست كه به وحي از طرف خدا بر زبان پيغمبر اسلام حضرت محمد (‌ص) جاري شده است . قرآن پيغام آسماني است و راهنماي مسلماني است و سرچشمه تمام دانش‌ها و دستورهاست كه براي سعادت بشر لازم است . آذريزدي ادامه مي‌دهد كه قرآن كتاب قصه نيست ، ولي چون برخي از احوال پيغمبران و سرگذشت ديگران از خوبان و بدان در قرآن آمده است  اين داستان‌ها قصه‌هاي قرآني نام دارد .

وي يادآور مي‌شود كتاب حاضر كه پيش روي خوانندگان قرار دارد داراي تمام قصه‌هاي قرآن نيست بلكه شامل قصه‌هاي مشهورتر و انتخاب شده است . همچنين قصه‌ها كلمه به كلمه با آنچه در قرآن يا تفسيرها و يا كتاب‌‌هاي ديني است يكسان نيست بلكه بعضي قسمت‌ها كوتاه‌تر و بعضي ديگر بلندتر نوشته شده و بيشتر به روش قصه‌گويي نزديك شده است . بنابراين ناميدن اين كتاب به قصه‌هاي قرآن فقط براي توجه داشتن خوانندگان به ريشه قصه‌ها در قرآن است . مهدي آذريزدي تاكيد مي‌كند كه كار ما در اين كتاب دليل آوردن و تفسير كردن نيست بلكه قصه گفتن است ؛ قصه‌اي كه در كتاب‌هاي ديگر با شيوه‌اي ديگر و در اين كتاب تا اندازه‌اي ساده‌تر نوشته شده است . آذريزدي ادامه مي‌دهد كه در كتاب خود به پيروي از كتاب‌هاي مقدس در نقل قصه‌ها لقب‌ها و تعارف‌ها و احترامات و آداب و رسوم ساده گرفته شده است . قرآن مي‌گويد : « خدا گفت ، پيغمبر گفت ، ‌شيطان گفت ، مرغ گفت ، مورچه گفت ... » بنابراين در اين قصه‌ها هم كوچك و هم بزرگ  و اشخاص و اشياء همه در گفتگوها يكديگر را « تو » خطاب مي‌كنند . بايد توجه داشت كه اين كتاب ، كتاب آداب و احكام نيست ، بلكه كتاب داستان و قصه است .

در قصه قرآني « بهشت شداد » كتاب حاضر مي‌خوانيم :

" بهشت شداد شهري بود كه به دستور شداد ساخته شد . به آن « باغ ارم » گفته‌اند . شداد از قوم عاد و ثمود بود او هم مانند نمرود و فرعون پادشاهي زورمند و زورگو بود . شداد بت پرست بود و به خدا عقيده نداشت . بعد از آنكه پايه دولتش محكم شد ادعا كرد كه « هيچ كس ازمن بالاتر نيست . » به او گفتند : « پيغمبران مي‌گويند كه خداي آسمان‌‌ها از همه بالاتر است . » گفت « اگر پيغمبران راست مي‌گويند چرا خداي آسمان‌ها به پيغمبرانش در روي زمين مانند من قدرت نمي‌دهد كه مردم حرفشان را بشنوند . »

گفتند : « خدا مصلحت را بهتر مي‌داند . هرگاه مصلحت بداند به پيغمبرانش قدرت ظاهري و سلطنت هم مي‌دهد و هرگاه كه مصلحت نداند نمي‌دهد . خدا زمين را جايگاه آزمايش قرار داده است تا هركسي خودش را بشناسد .  هيچ‌كس هميشه زنده نمي‌ماند و قدرت‌ها و نعمت‌هاي ظاهري هميشگي نيست . پايان كار همه مرگ است . بعد به حساب بدها و خوب‌ها رسيدگي مي‌شود و هركس به حكم خدا عمل كرده باشد به بهشت مي‌رود و اجر خود را مي‌يابد و مكافات بدكاران هم عذاب جهنم است . »

گفت : « عذاب كردن آسان است ؛ اما بهشت چگونه جايي است ؟ » گفتند : شهر آسايش است ، باغي است كه همه خوشي‌ها و خوبي‌ها ، همه نعمت‌ها و خوراك‌ها و همه زيبايي‌ها و خوش‌بختي‌ها در آن است . دوستان خدا درعالم آخرت در آن به سر مي‌برند . » شداد كه به قدرت خودش مغرور شده بود گفت : « بسيار فكر خوبي است من هم بايد در روي زمين بهشتي  بسازم كه هيچ كس به خواب نديده باشد ، آن وقت دشمنان خود را نابود مي‌كنم كه به بهشت خدا بروند و دوستان خود را هم به بهشت خودم مي‌فرستم تا محتاج كسي ديگر نباشند . » شداد دستور داد تمام مهندس‌ها و معمارها و دانشمندان را جمع كردند و گفت : «‌ مي‌خواهم شهر بزرگي بسازم كه همه عجايب دنيا درآن جمع باشد ... "

قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب / قصه‌هاي قرآن / جلد پنجم در چاپ سي و ششم خود و با تيراژ 5000 نسخه و با قيمت 41000 ريال توسط كتاب‌‌هاي شكوفه وابسته به موسسه انتشارات اميركبير منتشر شده است .

 

 

 

 

چهارشنبه 30 شهريور 1390 - 10:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری