سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 5:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ستاره سعادت

 

قصه هاي خوب براي بچه هاي خوب/3

 

قصه هاي خوب براي بچه هاي خوب/3

جلد سوم(قصه هاي برگزيده از سند باد نامه و قابوسنامه )

نگارش مهدي آذريزدي

چاپ سي و نهم

براي گروه سني «د»

           

كتاب حاضر از دو كتاب سندباد نامه و قابوسنامه گرفته شده است . سندباد نامه در اصل به زبان هندي قديم و بعد به زبان پهلوي و سپس به عربي و در قرن ششم هجري به وسيله ظهيري سمرقندي به فارسي ترجمه شده . قابوسنامه كتابي است در ترتيب و انشاء اصلي آن ساده ، روان و خوب است كه كيكاوس پسر اسكندر پسر قابوس و شمگير براي نصيحت فرزندش آنرا نوشته است .

از سندبادنامه فال روباه، بزرگي شتر، تربيت فيل، آتش بازي، كودك هوشيار، نابيناي نكته سنج، ميمون فضول، صبر روباه، مورچه و زنبور، حكم قاضي، مرغ زيرك، يك قطره عسل و گربه سفيد را مي خونيم.

قصه هاي منتخب از قابوسنامه هم خياط و كوزه، نيكوكار گناهكار، تجارت و سخاوت، شير و آب، گفتار خوب، گواهي درخت، نان و حلوا، تو نيكي مي كن و در دجله انداز، جوانمرد با معرفت، خليفه و حاكم و دانش و پاداش نام دارند.

مهدي آذر يزدي در بخش «چندكلمه با بچه ها» آورده است: «كتاب سنددنامه هم مانند كليه و دمنه و مرزبان نامه داراي قصه هاي بسياري است، اما گذشته از اينكه نثر قديمي آن بسيار مشكل است. قصه هاي  بد در آن بيشتر است. كتاب قابوسنامه كتابي پيرامون مسايل تربيت و زبان اصلي آن هم از سندبادنامه بسيار ساده تر و روان تر و خوب تر است. قابوسنامه را يكي از پادشاهان قرن پنج هجري بنام كيكاوس پسر اسكندر  پسر قابوس و شمگير براي نصيحت به فرزندش نوشته است و مطالب مفيد فراواني دارد.

در اول اين كتاب هم مانند ساير جلدهاي قبلي داراي يك صفحه زيباي جاي عكس چاپ شده تا هرگاه كسي اين كتاب را به عنوان جايزه و يادگاري به كسي هديه مي دهد بتواند عكس او را در آن بچسباند و زيرش بنويسد «تقديم به... » و عكس خودش را هم در پايين صفحه بچسباند و زيرش بنويسد «از طرف...» تا نام و عكس هر دو سال هاي سال به يادگار بماند.

در داستان «جوانمرد بامعرفت» آمده است: «قارقار تو خالي كار آدم هاي بي معرفت است و دروغگويي كار مردم ناجوانمرد. ما هم از جوانمرد و معرفت سخن مي گوييم مگر اين كه از جوا دادن عاجز باشيد و بخواهيد با اين حرف ها از جواب حسابي طفره برويد.»

گفتني است، جلد سوم قصه هاي خوب براي بچه هاي خوب (قصه هاي برگزيده از سند باد نامه و قابوسنامه ) نگارش مهدي آذريزدي به چاپ سي و نهم رسيده و براي گروه سني «د» با شمارگان 5000نسخه و قيمت 2350 تومان از سوي كتاب هاي شكوفه وابسته به موسسه انتشارات اميركبير منتشر شده است.

 

 

 

 

چهارشنبه 30 شهريور 1390 - 9:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری