چهارشنبه 8 بهمن 1399 - 14:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سيدرضا آباقي

 

خاموشي: بيرون از مرزها مطالبه انديشه ما را دارند

 


گزارش برگزاري مراسم اختتاميه چهارمين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر

مراسم اختتاميه چهارمين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر با حضور دكتر سيد مهدي خاموشي رييس سازمان تبليغات اسلامي، مخبر دزفولي دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي، بهمن دري معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، حجت الاسلام سيد جواد موسوي هوايي دبير اين جشنواره و جمعي از اهالي قلم و شخصيت‌هاي برجسته فرهنگي كشور در تالار سوره حوزه هنري برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،در اين جشنواره 10 هزار و 817 كتاب و 64 پژوهش در قالب 7 گروه علمي مختلف طي 3 مرحله مورد داوري قرار گرفت كه جمعا 216 عنوان كتاب و پژوهش به مرحله نهايي گزينش راه پيدا كرد.

بر اساس راي هيئت داوران در گروه علوم قرآن و حديث از 1178 كتاب و 30 پژوهش يك اثر برتر، دو اثر شايسته تقدير ، در گروه تاريخ، فرهنگ و تمدن اسلامي از 1673 كتاب و 13 پژوهش يك اثر برتر و يك اثر شايسته تقدير، در گروه فقه و حقوق اسلامي از 704 كتاب و 11 پژوهش يك اثر برتر، در گروه فلسفه، كلام، عرفان و اخلاق اسلامي از 1446 كتاب و 5 پژوهش دو اثر شايسته تقدير، در گروه دين و علوم اسلامي از 1264 كتاب و 5 پژوهش، يك اثر برتر و يك اثر شايسته تقدير ، در گروه ادبيات داستاني و رمان از 1664 كتاب دو اثر شايسته تقدير و در گروه كتاب‌هاي كودك و نوجوان از 2888 كتاب يك اثر شايسته تقدير معرفي شدند.

 

***پيام حضرت آيت الله مكارم شيرازي به چهارمين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر

در ابتداي مراسم اختتاميه چهارمين جشنواره كتاب دين پيام آيت الله مكارم شيرازي به صورت تصويري براي حاضران پخش شد.

اين مرجع تقليد در پيام خود به اين جشنواره آورده است:

مي‌دانيم كه امروز رسانه‌ها در دنيا حرف اول را مي‌زنند و يكي از بزرگترين رسانه‌ها همين كتابهايي است كه تاليف و در اختيار علاقه‌مندان گذاشته مي‌شود. گرچه در مملكت ما هنوز مساله مطالعه خيلي جدي گرفته نشده ولي احساس مي‌كنيم نسبت به گذشته بهتر شده است. در نمايشگاه كتابي كه اخيراً در تهران برپا شد، 400 هزار عنوان كتاب مطرح شد و 5 ميليون و 500 هزار نفر از آن بازديد كردند.يعني به طور متوسط در 11 روز هر روز 500 هزار نفر. حتما اين بازديدكنندگان گمشده‌اي داشته‌اند. چنين استقبالي مؤيد اين است كه ان‌شا الله جامعه ما بيش از پيش به سوي كتاب خواني مي‌رود كه اين باعث اميدواري است ولي در عين حال كتاب يك شمشير دو دم است هم مي‌تواند انسان‌هاي پاك و با فضيلت و انسانهاي نمونه‌اي بسازد و هم مي‌تواند افراد بسيار شرور و فاسد و حتي خائن به كشور بار بياورد.

به همين دليل بايد اين جشنواره در دو جهت فعاليت كند؛ هم در علم تفسير، فلسفه و كلام اسلامي، عرفان اسلامي، مسايل مختلف مربوط به اعتقادات اسلامي، برنامه‌هاي عملي و اخلاق اسلامي و.... بهترين ها را عرضه كند. هم اين كتابها بايد پادزهري باشند در مقابل آن سمومي كه دشمنان دارند ايجاد مي‌كنند. اين سموم در تمام اين زمينه‌ها وجود دارد؛ در زمينه اعتقادات شبهه افكني مي‌كنند. در زمينه اخلاق، دارند مفاسد اخلاقي را ترويج مي‌دهند. در زمينه اعمال دارند اعمال را سست مي‌كنند.بايد در مقابل اينها پادزهري تهيه بشود.بايد به موازات تقويت بخش‌هاي مثبت كتاب با بخش‌هاي منفي آن نيز مقابله كرد. انشاء الله همين طور است. من به عنوان تاكيد عرض مي‌كنم.

از سوي ديگر لازم است در اين پژوهشگاه‌ها، عده‌اي هم باشند كه كتابهاي موجود را بررسي كنند. گاه اينها يك كتابي مي‌نويسند از اول تا آخر آن مسايلي هست ظاهراً اسلامي. اما در چند جاي آن نقطه انحرافي‌شان را جاسازي مي‌كنند و به هدف خود مي‌رسند. بنابراين بايد با وسواس همه كتاب‌ها بررسي بشود. گاه ديده مي‌شود كتابهايي از زير دست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در مي‌رود كه اين كتابها نه با مباني اسلام سازگار است نه با مباني اخلاقي اجتماعي. بايد در اين مورد دقت بيشتري شود. همان طور كه گفتم كتاب شمشير دو دم است. هم مي‌تواند دشمن را از بين ببرد هم دوست را.

اما نكته ديگر اين است كه بايد هر چه بيشتر تاكيد شود ادبيات حاكم بر كتابها ادبيات روز باشد. ادبيات مخاطبان باشد. كتابهايي در حوزه كودكان نوشته‌اند با الفاظي كه به هيچ وجه كودك نمي‌تواند معناي آن را بفهمد! كتاب كودك را بايد با ادبياتي نوشت كه كودك مي‌فهمد. هر قشري ادبيات خاص خودش را دارد. نوجوان ادبيات خاص خودش را دارد. بزرگسالان قديمي كشور ما ادبيات خاص خودشان را دارند. بنابراين محتوا مطلبي است، ادبيات مطلبي ديگر.

عصر ما عصر عرضه گرايي است. يك چيز ساده‌اي را آن چنان قوي و پر هزينه عرضه مي‌كنند كه آن چيز مطلوب جامعه واقع مي‌شود.گاهي اوقات در عرضه كتاب‌ها بي‌سليقگي ديده مي‌شود گاهي هم مي‌روند سراغ فرهنگي كه امروز باب شده با عنوان فرهنگ زشت‌پسندي. به جاري عروسك زيبا سراغ عروسك زشت مي‌روند. به جاي لباس‌هاي خوب، لباس‌هاي زشت مي‌پوشند. زشت گرايي فرهنگي است كه از غرب آمده. بايد دقت شود طرح كتابها و قالب آن زيبا باشد. ادبياتش ادبيات زيبا باشد.

بايد حلقه اتصالي بين نويسندگان به وجود بيايد تا از مسايل تكراري جلوگيري شود.گاهي چند مولف مطلب يكساني را در چند نقطه بي‌خبر از يكديگر نوشته‌اند كه كار درستي نيست. اگر نويسنده‌اي مطلب تازه‌اي دارد، بسم الله. اگر مطلب تازه‌اي ندارد،موضوع ديگري را انتخاب كند. از طرف ديگر بايد موضوعات جديد به نويسندگان عرضه شود. گاهي نويسنده‌اي نويسنده خوبي است اما نمي‌تواند انتخاب موضوع كند و دستش خالي است.گاهي همين عرضه موضوعات و سرفصل‌ها 50 درصد راه است. به هر حال بايد از دوباره كاري‌ها جلوگيري كرد. بايد سرفصل‌ها و موضوعات جديد و مناسب را به نويسندگان عرضه كرد.

آخرين نكته اين است كه امروز در لباسهاي زيبا مسايل زشتي همچون عرفان‌هاي كاذب مطرح مي‌شود. امروز عرفانهاي كاذب در قله‌هاي مسايل اجتماعي و سياسي جامعه هم دارد نفوذ مي‌كند كه بسيار خطرناك است. اگر مجريان دسته اول يك كشور خداي نكرده به اين مسايل بپردازند، آن وقت تكليف آن كشور چيست؟! اگر جلوي اين‌ها گرفته شود و روشنگري شود،حتما دفع خواهد شد.

ميدان؛ ميدان جنگي است در مقابل دشمن. در اين ميدان خيلي حساب شده بايد عمل كرد. من دعا مي‌كنم براي سازمان تبليغات اسلامي كه از سازمانهايي است كه بايد متولي اين كار باشد و در اين مساله ان شاء الله اهتمام بورزد. از اين سازمان به خاطر زحماتي كه كشيده است به سهم خودم تشكر مي‌كنم وليكن نبايد قانع به اينها بود. اميدوارم اين نكاتي كه گفتم رعايت شود.

 

***بايد با روش‌هاي موثر به حوزه‌هاي مختلف تبليغ دين رونق دهيم

در ادامه اين مراسم رييس سازمان تبليغات اسلامي با اشاره به فعاليت‌هاي مختلف اين سازمان در حوزه نشر معارف اسلامي گفت: تبليغ دين هم در شرح وظايف سازمان است و هم در چشم انداز آن بنابراين ما بايد با روش‌هاي موثر به حوزه‌هاي مختلف تبليغ دين رونق دهيم.

دكتر سيد مهدي خاموشي كه در حضور جمعي از اصحاب قلم، شخصيت‌هاي فرهنگي و صاحبان آثار برگزيده چهارمين جشنواره كتاب دين سخن مي‌گفت، افزود: سازمان به طور طبيعي و وظيفه‌مند در زمينه نشر معارف اسلامي در شاخه‌هاي مختلف تلاش مي‌كند. برگزاري اين جشنواره كه در آن تعداد بسيار زيادي كتاب مورد ارزيابي قرار گرفته، نيز در همين راستا انجام شده است.

وي ادامه داد: در اوايل كار ما با مطالبه بسيار بالاي اجتماعي در زمينه حل معضل نشر و توزيع مناسب كتاب پيش رو بوديم. خوشبختانه امروز 3 هزار كتابخانه شبستان مساجد توسط سازمان تاسيس شده است كه در هر كدام بالغ بر 4 تا 5 هزار عنوان كتاب وجود دارد. اين كتابخانه ها را بدون اين كه باري را بر دولت متحمل كنيم، ايجاد كرده‌ايم.

خاموشي همچنين تصريح كرد: همواره يكي از دغدغه هاي اساسي ما اين بوده است كه چه بايد بكنيم كه كتاب نيز در سبد خريد كالاي خانوار قرار بگيرد. در ابتداي كار يكي از مجموعه‌هاي وابسته به سازمان فقط 27 عنوان كتاب به چاپ رسانده بود كه از اين تعداد 9 عنوان مربوط به فعاليت‌هاي سازمان و بقيه، كتابهاي كمك آموزشي بود. همين مجموعه در سال گذشته 700 عنوان كتاب چاپ كرده است كه اين نشان دهنده پيشرفت در اين زمينه است. خيلي از كتاب‌هاي ما بالاي 10، 20 و 50 بار تجديد چاپ شده است.

عضو شوراي انقلاب فرهنگي با اشاره به فعاليت‌هاي سازمان در زمينه كتاب‌سازي، پردازش هنري جلد و بهينه‌سازي توليد كتاب و ارتقاي كيفيت آن و همچنين رونق دادن به كتابهاي جيبي، اظهار داشت: يكي از فعاليت‌هاي ما در اين چند سال رونق دادن به موضوعات كتاب دين بوده است. در نمايشگاه كتاب در سال آينده بيش از 500 عنوان كتاب ديني را به مردم عرضه خواهيم كرد.

حجت‌الاسلام والمسلمين خاموشي، پردازش موضوعات مورد نياز را يكي ديگر از فعاليت‌هاي مهم سازمان برشمرد و يادآور شد: بيرون از مرزها مطالبه انديشه ما را دارند. بايد بتوانيم حوزه جغرافيايي فرهنگ اسلامي را به آن سوي مرزها ببريم.چه قدر خوب است براي كتاب‌هاي ترجمه شده نيز جشنواره‌اي برگزار شود. شوراي عالي انقلاب فرهنگي مي‌تواند در اين زمينه موثر باشد.

 

***تكريم عالم همان تكريم علم و معرفت است

مراسم اختتاميه چهارمين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر با سخنراني دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي ادامه پيدا كرد.

عليرضا مخبر دزفولي با تاكيد بر لزوم فراگيرتر شدن اين جشنواره و حضور همه فرهيختگان و دانشمندان ديني در آن،گفت: موفقيت برگزيدگان جشنواره موفقيت علم است.تكريم عالم همان تكريم علم و معرفت است.اكرام علم و نورانيت آن بايد مورد توجه قرار بگيرد.

وي با بيان اين كه علم واقعي علم معرفت الله است، افزود: علم به معناي واقعي‌اش همان علم دين و علم توحيد و علمي است كه انسان را به خدا نزديك مي‌كند و راه سعادت را به او نشان مي‌دهد.جنس اين علم از نور است. آنچه غير از اين باشد فضل خوانده مي‌شود، نه علم.

وي پروراندن و رشد دادن عرصه كتاب ديني و پژوهش ديني را كشور بسيار پراهميت دانست و ادامه داد: اگر اين كار را انجام دهيم آن وقت مي‌توانيم ادعا كنيم كه داريم در شقوق ديگر تمدن‌سازي وارد مي‌شويم.

مخبر در بخش ديگري از سخنانش تصريح كرد: بنا به گفته مستشرقين و مورخين بزرگ در قرون اوليه اسلامي مسلمانان ملاك تمدن بوده‌اند. اين ملاك تمدن شدن لوازمي داشته است كه به آساني به دست نيامده. قرن‌ها تلاش لازم است تا فردي مانند بوعلي سينا يا ابوريحان بيروني پيدا شود. بوعلي سيناها و ابوريحانها آني و دفعتا ظهور نكردند.

 دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي همچنين يادآور شد: يكي از اهداف ديگر اين جشنواره‌ها در كنار تكريم علم،اين است كه مقدمات ايجاد تمدن جديد باشد، هرچند تمدن‌سازي در اين عصر در مدتي كوتاه‌تر مي‌تواند اتفاق افتد ولي نمي‌توان انتظار داشت چنين كاري در سه دهه انجام شود.

 

***محققاني كه براي گسترش ارزش‌هاي ديني تلاش مي‌كنند، ادامه دهنده راه پيامبرانند

دبير چهارمين جشنواره دين و پژوهش‌هاي برتر نيز در اين مراسم، تزكيه و تربيت را از مهمترين اهداف پيامبران الهي برشمرد و گفت:نويسندگان،محققان و مترجماني كه براي نشر، گسترش و توسعه ارزشهاي ديني و اخلاقي و احكام عملي اسلام كوشش مي كنند در حقيقت ادامه دهندگان راه انبياي الهي و مبلغان راستين اديان آسماني هستند.

حجت‌الاسلام سيدجواد موسوي هوايي افزود: ايران اسلامي با داشتن پيشينه‌اي روشن و افتخارآميز و غني فرهنگي و به دليل پرورش دانشمنداني كه باعث رشد انديشه و خرد و دانش بشري بوده‌اند،همواره برخود باليده است.

وي ادامه داد:يكي از عوامل بارز موفقيت‌هاي علمي در كشور؛ نوشته‌ها و آثار بر جا مانده از پيشينيان و آثار انديشمندان معاصر است. بنابراين براي تداوم چنين موفقيت‌هايي كه زمينه ساز رشد و توسعه در تمامي عرصه‌هاست، بايد نسل جوان را هر چه بيشتر با اصحاب قلم و فرهيختگان آشنا كرد.

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان با تاكيد بر لزوم حمايت مولفان، محققان و پژوهشگران در تمامي حوزه‌هاي معرفتي، تصريح كرد:جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر هر دو سال يك بار براي تحقق همين هدف مقدس برگزار مي‌شود.

موسوي هوايي همچنين اظهار داشت: بررسي و ارزيابي دقيق علمي آثار توسط داوراني كه هر يك در گروههاي هفت‌گانه جشنواره استاد بودند، در طول 4 ماه انجام شد.يافتن نقاط قوت و ضعف و بهبود وضعيت آثار و كتابهاي ديني در كشور يكي ديگر از اهداف مهم برگزاري اين جشنواره است.

وي با ارايه گزارشي از فرايند سياستگذاري و برنامه‌ريزي چهارمين جشنواره كتاب دين به فعاليتهاي مختلفي همچون تشكيل شوراي سياستگذاري،بررسي مجدد آيين‌نامه، انتشار فراخوان جشنواره و مراحل مختلف داوري آثار اشاره كرد.

 

***دوره چهارم جشنواره نسبت به دوره قبل داراي گسترشي قابل توجه است

سخنران ديگر اين نشست بهمن دري معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بود كه دوره چهارم اين جشنواره را نسبت به دوره قبل داراي گسترشي قابل توجه دانست.

 وي با بيان اينكه در سال گذشته كتاب‌هاي ديني رتبه اول را در ميان عناوين و رتبه دوم را در شمارگان داشته، گفت: ما درسال‌هاي اخير به لحاظ عنوان كتاب از بسياري از كشورها پيش‌تر بوده‌ايم ولي به لحاظ شمارگان وضع خوبي نداريم.

دري در بخشي ديگر از سخنانش وضعيت توليد كتاب را در سال‌هاي اخير خوب دانست اما وضعيت توزيع و مصرف آن را نامناسب ارزيابي كرد و ادامه داد: بعد از سخنان مقام معظم رهبري درباره وضعيت كتاب، برنامه‌ريزي‌هاي كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلندمدتي براي تقويت اركان نشر با تاكيد بر كتاب‌هاي ديني كرده‌ايم.

همچنين در اين مراسم آيت‌الله سيد مصطفي محقق داماد، حجت‌الاسلام محسن رنجبر و مصطفي دلشاد تهراني (سه تن از صاحبان آثار برگزيده جشنواره) سخنراني كردند.

 

***آثار برگزيده چهارمين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر

در پايان مراسم با حضور دكتر سيد مهدي خاموشي از صاحبان آثار برگزيده جشنواره تقدير شد.

در بخش علوم قرآن و حديث مصطفي دلشاد تهراني با اثر «دلالت دولت» حائز رتبه برتر شد و «ترجمه روشنگر قرآن كريم» اثر کريم زماني و «دانشنامه امام حسين(ع)» اثر آيت‌الله محمد محمدي ري شهري شايسته تقدير شناخته شدند.

در بخش فقه و حقوق اسلامي آيت‌الله سيد مصطفي محقق داماد با کتاب «نظريه عمومي شروط و التزامات در حقوق اسلامي» حائز رتبه برتر شد.

در گروه فلسفه، کلام، عرفان و اخلاق اسلامي رضا کورنگ بهشتي با ترجمه اثر «سنت گرايي: دين در پرتو فلسفه جاويدان» حائز رتبه برتر و محمد جواد شمس با اثر«تنزيه و تشبيه در مکتب ودانته و مکتب ابن عربي» شايسته تقدير شناخته شد.

در گروه تاريخ، فرهنگ و تمدن اسلامي حجت‌الاسلام محسن رنجبر با کتاب «جريان شناسي تاريخ قرائت‌ها و رويکردهاي عاشورا از صفويه تا مشروطه» عنوان رتبه برتر را از آن خود کرد و محمد حسين ساکت با اثر «اعلام الوري باعلام الهدي» شايسته تقدير شناخته شد.

در بخش دين و علوم انساني مهدي براتعلي پور با اثر «بازخواني آموزه‌هاي سياسي اسلام شيعي و مسأله تحزب» شايسته تقدير شناخته شد.

در گروه کودک و نوجوان حجت‌الاسلام غلامرضا حيدري با کتاب «دائره المعارف قرآن» شايسته تقدير شناخته شد.

در بخش ادبيات داستاني و رمان نيز کامران پارسي نژاد با اثر «خورشيد مي‌ماند» و صادق کرميار با کتاب «ناميرا» شايسته تقدير شناخته شدند.

گفتني است،جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر هر دو سال يك بار به همت معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان برگزار مي‌شود.

 

يكشنبه 27 شهريور 1390 - 11:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری