يكشنبه 11 خرداد 1399 - 21:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب/2

 

قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب / قصه‌هاي برگزيده از مرزبان‌نامه / جلد دوم

نگارش : مهدي آذريزدي

چاپ و شمارگان : 90 / 5000 نسخه

ناشر : كتاب‌هاي شكوفه وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

چند كلمه با بچه‌ها ، آواز بزغاله ، درخت مراد ، ماهيخوار توبه‌كار ، پياده و سوار ، گربه و موش ، شغال خرسوار ، مرغ آتشخوار ، شير پرهيزكار ، گربه شكاري ، روباه و خروس ، موش و مار ، زشت و زيبا ، خرس حسود ، الاغ سواددار ، سه دزد حريص ، حاضر جوابي بزرگمهر ، رسم رسوايي ، پند خرگوش ، دوستان نااهل ، انوشيروان و باغبان و همچنين دانش ناتمام عناوين جلد دوم كتاب قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب را تشكيل مي‌دهد . مهدي آذريزدي در ابتداي كتاب با عنوان چند كلمه با بچه‌ها بيان مي‌كند كه كتاب حاضر جلد دوم قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب است و داراي بيست و يك قصه است كه همه آنها از كتاب مرزبان‌نامه انتخاب شده است و از اصل ساده‌تر نوشته شده است . آذريزدي ادامه مي‌دهد كه كتاب مرزبان‌نامه هم مانند كليله و دمنه يك از كتاب‌هاي بسيار مهم و معروف در ادبيات زبان فارسي است . كتاب مرزبان‌نامه كه چندبار هم چاپ شده و در كتابخانه‌ها هست يك اثر هشتصد (و پنجاه ساله) است . يعني هشتصد ( و پنجاه ) سال اين كتاب را بزرگ‌ها مي‌خواندند و تاكنون هيچ كس قصه‌هايش را براي بچه‌ها به زبان ساده‌تر ننوشته بود .

نويسنده كتاب قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب كتاب مرزبان‌نامه را داراي حكايات بسيار مي‌داند كه – در حدود 70 حكايت اصلي و فرعي – كه بعضي از آنها از زبان حيوانات گفته شده و بعضي ديگر از افسانه‌ها و داستانهاي تاريخي است . از نظر مهدي آذريزدي بيست و يك قصه‌اي كه در اين كتاب از ميان همه آن قصه‌ها برگزيده شده قصه‌هاي خوب مرزبان‌نامه است . قصه‌هايي كه هميشه و همه جا مي‌تواند چيزي به خواننده بياموزد . آذر يزدي تاكيد مي‌كند كه كاري كه او انجام داده است اينست كه اين قصه‌ها را به زبان ساده‌تر نوشته است تا دانش‌آموزان دبستاني هم بتوانند بخوانند و همراه با تفريح و سرگرمي درس‌هاي خوبي از آن بياموزند .

در بخشي از قصه " حاضر جوابي بزرگمهر " مي‌خوانيم كه :

" روزي بود و روزگاري بود . يك روز صبح زود بزرگمهر وزير دانشمند خسرو انوشيروان براي كار مهمي به بارگاه خسرو رفت ؛ اما خسرو هنوز بيدار نشده بود و ساعتي دير شد . بزرگمهر كه به سحرخيزي عادت داشت بارها به خسرو سفارش كرده بود پيش از آفتاب از خواب برخيزد كه " سحرخيز باش تا كامروا باشي . " خسرو كه بر اثر سرگرمي‌هاي شبانه ديروقت مي‌خوابيد و صبح زود از خواب برمي‌‌خاست از اين يادآوري بزرگمهر ناراحت مي‌شد ؛ اما حرف بزرگمهر را با احترام گوش مي‌داد و سكوت مي‌كرد ، چون به خوبي و خيرخواهي او ايمان داشت .

آنروز صبح كه كار مهمي در پيش بود بزرگمهر خسرو را پند داد « خواب صبح عادت ناپسندي است . دير خوابيدن و دير برخاستن براي خسرو عيب است و سحرخيزي هميشه و براي همه كس باعث پيروزي‌هاي بزرگ است .» خسرو حرف بزرگمهر را شنيد و پاسخي نداد ؛ اما در دل فكر كرد كه اين وزير خيرخواه دست‌بردار نيست . هر روز اين سخن را تكرار مي‌كند ، بايد كاري كنم كه يك روز خودش از سحرخيزي  ضرري ببيند و آن وقت به شوخي خودش را هم سرزنش كنيم و بخنديم .

آنروز گذشت و روز ديگر نوشيروان به دو نفر از چاكران دستور داد : « اين را پنهان داريد ، لباس خود را عوض كنيد و به صورت ولگردان درآوريد . فردا صبح زود كه هنوز تاريك است در راهي كه بزرگمهر به بارگاه مي‌آيد پنهان شويد همين كه رسيد مانند دزدها پيش برويد ، او را بترسانيد و لباس‌هايش را بگيريد . مي‌خواهم بزرگمهر مجبور شود به خانه برگردد و دوباره لباس بپوشد ، اما مواظب باشيد صدمه‌اي به او نرسد . .. آنروز كه بزرگمهر كمي ديرتر آمده بود نوشيروان در بارگاه حاضر بود و پرسيد : « چرا ديرتر آمدي ؟ » ... بزرگمهر جواب داد : « بله ، باز هم عقيده‌ام اينست كه سحرخيزباش تا كامروا باشي ؛ چون امروز دزدان زودتر از من از خواب برخاسته بودند آنها كامرواتر شدند و لباس‌هاي من هم نصيب آنها شد . » نوشيروان از اين حاضرجوابي بسيار خوش‌دل شد و دستور داد تا لباس‌‌هاي بزرگمهر را آوردند و گفت : « اين ماجرا آزمايشي براي هوش و دانش تو بود و شك نيست كه سحرخيزي هم نشاني از هوش و ذكاوت و دانش و مايه كاميابي و آسايش توست . »

قصه‌‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب / قصه‌هاي برگزيده از مرزبان‌نامه / جلد دوم نگارش مهدي آذريزدي در چاپ سي و هفتم خود با تيراژ 5000 نسخه و با قيمت 24700 ريال توسط كتاب‌هاي شكوفه وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

شنبه 26 شهريور 1390 - 15:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری