جمعه 16 خرداد 1399 - 20:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ستاره سعادت

 

همه چيز درباره ي انيميشن

 

 

همه چيز درباره ي انيميشن

نويسنده: هوارد بكرمن

مترجم: فرناز خوشبخت و مريم كشكولي نيا

نوبت چاپ اول- 1390

2500 نسخه

7900تومان

شركت انتشارات سوره مهر

 

 

كتاب حاضر هنرمندان انيماتور را با تمام ابزار و آن چه براي شروع طراحي و متحركسازي لازم دارند آشنا مي كند، نويسنده مجموعه اي از اطلاعات با ارزش درباره ي ساخت فيلم انيميشن را در اختيار خوانندگان قرار مي دهد و در آن از اين هنر تكنيك پيچيده با زباني سهل و آسان صحبت مي كند به طوري كه براي طيف وسيعي از علاقمندان اين رشته از يك تهيه كننده تا مالك استوديو قابل استفاده است.

در اين كتاب موضوعاتي مانند نقش كارگردان هنري انواع نمادها، لي اوت، تصويرسازي، طراحي كاراكتر، مراحل خلق استوري بورد، تكنيك هاي گوناگون متحركسازي، چگونگي استفاده از فرم و رنگ ومباحثي درباره ي صدا و تدوين به صورت قدم به قدم مطرح شده است.

نكته مهم كتاب «همه چيز درباره انيميشن» در مقايسه با برخي آثار ديگر ترجمه شده در ايران  جامعه بودن آن است و اين كه تقريبا تمامي مباحث مربوط به انيميشن به ويژه تاريخچه مفصل و جامعي  از سير تحول  انيميشن از ابتدا تا به امروز را در بر مي گيرد.

همچنين در اين كتاب سعي شده است، ازادبيات كلاسيك از قبيل تكنيك هاي بيان داستان تا گرايشات جديد ديجيتالي، براي راهنمايي هنرمندان پويا و آنهايي كه در جستجوي راه هاي جديدتر و شخصي تر هستند، مباحثي طرح شود.

كتاب همه چيز درباره انيميشن كتاب مفيد و بسيار جامعي است كه توسط كشكولي نيا به خانم خوشبخت معرفي شده است. در همان مرور اول تعدد موضوعات پوشش داده شده در آن توجه خوشبخت را جلب كرد و به گروه ترجمه پيوست.

اين کتاب در دو بخش است.در بخش اول تاريخچه مفصل و جامعي از سير تحول انيميشن از ابتدا تا امروز ارائه شده است و در بخش دوم هنرمندان انيماتور و کساني که به ساخت انيمشن علاقه دارند را با ابزارها و آنچه براي شروع طراحي و متحرک سازي لازم باشد آشنا مي کند و مجموعه اي از اطلاعات با ارزش درباره ساخت فيلم انيميشن را در اختيار آنها قرار مي دهد.

اين کتاب با زباني بسيار ساده مسائل را مطرح مي کند چون هوارد بکرمن، نويسنده کتاب، با زباني ساده و آسان اين هنر پيچيده را توضيح مي دهد،براي طيف وسيعي از علاقه مندان اين رشته از يک تهيه کننده تا مالک استوديو قابل استفاده است.

اين كتاب در چهارده بخش به ترتيب با عناوين پرده ها بالا مي رود، استوديوها متولد مي شوند، جالسون حرف مي زند ميكي جيرووير مي كند، كارتونلند وارد عرصه مي شود، از بولوينكل تا بارت و آن سوي آن، طراحي: پيكرهاي استخواني، طراحي كاراكتر، داستان گويي با انيميش، كارگرداني، همه ي دنيا صحنه ي نمايش است، انيميشن: لحظاتي در زمان، استفاده از رنگ، فيلم و صدا، انيميشن كامپيوتري، ضميمه و واژه نامه.

فصل اول در ابتدا به تاريخچه انيميشن اشاره مي كند در دو بخش پيش از تاريخ و اوايل قرن نوزدهم. در بخش انيميشن اوايل قرن نوزدهم به نور و عدسي، عكاسي وارد مي  شود، اسب چهارنعل ماي بريج، نوار قابل انعطاف،زنده بادسينماتوگراف، اوايل دهه ي 1900 فقط براي يك سكه، جرج مليس: جادوگر روي ماه، جيمز استوارت بلكتون و وينزور مك كي: نابغه صفحات طنز.

در فصل دوم به سيستم دندانه، طلق ها،سيستم كاهشي، روتوسكوپي، در اروپا، آرژانتين و اوايل فيلم بلند انيميشن، عروسك ها، دههي 1920 هجوم ماسك هاي دلقكي، تكنيك هاي استوديو، ظهور فليكس گربه، والت ديزني: از هارتلند تا هاليوود انيميشن جدي و در گوشه و كنار جهان اشاره مي كند.

مطالب مطروحه در فصل سوم هم عبارتند از: ضبط نوري صدا، ديزني و ميكي، رنگ در كارتون، استوديوها، كار در استوديوها:ظهور اتحاديه ها، موسيقي، فيلم هاي بلند: محبوب ترين براي همه، انيماتورهاي تجربي، انيماتورها در نقاط مختلف جهان و تلويزيون: كارتون ها در اتاق نشيمن شما.

همچنين، استوديوها در زمان جنگ، موسسه ملي فيلم كانادا، در سايه ي جنگ، اروپا پس از جنگ، طراحي مهم مي شود، يوپي آ و نگرش نوين، دهه ي 1950 پيروزي طراحي و خط، موسيقي در ارتش، ديزني و بونين در سرزمين عجايب، چشم اندازي متغير، تبليغات تلويزيوني و انيميشن در جهان از مباحث فصل چهارم است.

فصل پنجم به سخن از «از بولوينكل تا بارت و ماوراي آن، جنون جشنواره، پيروزي رسانه، فيلم سازان مستقل، انيميشن جهان گسترش مي يابد، دهه ي 1970: جرقه و درخشش،نوع جديدي از گربه، فيلم هاي بلند مستقل، ورود الكترونيك، دهه ي 1980: پيش  به سوي فيلم هاي بلند، فراز و نشيب هاي ديزني، موقعيت انيميشن در جهان، دهه ي 1990: زشت و زيباست، فيلم هاي بلند، خمير و محتوا، قرن به پايان مي رسد و ديزالو به دهه ي 2000.

ژست، وزن تعادل و جاذبه زمين، توازن و خط كنش، استواري، تناسب، تصوير ضدنور، دفتر طراحي، مشاهدات، طراحي ذهني، تنوع، فضاي مثبت و منفي، تاكيدكردن و اغراق و پرسپكتيو از جمه عناوين فصل ششم به شمار مي رود.

در فصل هفتم شخصيت، تاريخچه كاراكتر، چاپلين،سبك طراحي،تححقيقكردن، طراحي كاراكتر، اجسام بيجان، بيان و لباس هاي بومي اشاره مي شود.

عملكرد استوري بوردها، شروع، رسيدن به ايده، استوري بورد: تداوم بصري، انتقال، برش، تنوع، زوم، فاش كردن، پن، پوشش ها و وسايل صحنه، رنگ، صدا، استفاده از فيلم نامه ي اوليه آمادهاستوري بورد:ساختار، كشمكشواكنش كاراكتر، مختصر كدن بازيگران، باورپذيري، ساختار داستان، آغاز، مقدمه، پيش گويي، ميانه، نقطه وج، پايان هاآخرين دست كاري، گفتار روي فيلم، گفت و گو، يك وجه تمايز، شيرين كاري، ساختار شيرين كاري، زمان بندي، مطالعه آثار ديگرانساختمان شوخي، داستان هايي براي بازار، توليدات علمي، فيلم هاي بلند، آگهي هاي بازرگاني تلويزيون، طراحي استوري بورد اگهي هاي بازرگاني، استوري بورد و مونتاژاز عناوين فصل هشتم به شمار مي روند.

در فصل نهم درباره ارتباط، انتخاب تكنيك، انيميشن محدود، انيميشن كافي، انتيماتيك و گرافيك متحرك، كات اوت، كلاژ، گچ، طلق، اشيا، پيكسليش،شبه انيميشن، سبك هاي هنري، انطباق تراك، پيشنهاداتي براي ضبط، جدول هاي ثبت صدا، ضرب آهنگ و نكاتي براي كارگزدان.

خلاصه اي از لي اوت، فريم، فريم هاي پرده ي عريض، راهنكاي ميدان ديد، انتخاب فيلد، تغيير شكل فيلد، ناحيه اطمينان تلويزيون، اندازه ي كاراكتر، و گرافيك از مطالب فصل دهم به شمار مي رود.

از مطالب فصل يازدهم هم انيميشن چگونه پديد مي ايد؟، تجهيزات لازم براي انيميشن، شروع متحرك سازي، اكسپوزرشيت، استفاده خلاقانه از اكس شيت، طراحي از چارت نمونه ، استفاده از پن در انيميشن محدود و راه حل هايي براي انيماتورها از جمله مطالب آمده در فصل يازدهم محسوب مي شوند.

از مباحث فصل دوازدهم هم مركب زدن و نقاشي، تركيب كردن رنگ ها، اصلاح و تميزكاري، بازنگري و برنامه رنگي كامپيوتر را مي توان نام برد.

در فصل سيزدهم هم ضبط صدا، افكت هاي صوتي، آناليز تراك صدا و تركيب صدا  را از نظر مي گذرانيم.

انيميشن كامپيوتري، خلق تصاوير در كامپيوتر و تست مدادي ر كامپيوتر هم از جمله مطالب آمده در فصل چهاردهم به شمار مي آيند.

گفتني است، اين كتاب به نويسندگي هوارد بكرمن، و ترجمه فرناز خوشبخت و مريم كشكولي نيا و انتشارات سوره مهر به چاپ رسيده است.

 

چهارشنبه 23 شهريور 1390 - 11:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری