جمعه 16 خرداد 1399 - 7:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

شيما حسن زاده

 

ما يکي از غني ترين ها هستيم

 

گفتگو با حمزه اوليازاده


در حال حاضر مطبوعات و رسانه­ها با بهره­گيري بيش از حد از عکس­هاي خبرگزاري­ها و به دليل رايگان بودن آنها نقش عکاسي را ناديده مي­گيرند و همين امر سبب مي­شود که حقوق واقعي عکاس پرداخت نشود. به همين دليل وجود مؤسسه­اي که به حقوق صاحب و خالق عکس اهميت مي­دهد و عکس را با کيفيت بالا در اختيار همگان قرار دهد احساس مي­شود. آژانس عکس سوره تنها آژانس عکس ايران است که مطابق با سيستم آژانس­هاي بين­المللي و با هدف تغيير در سيستم بهره­گيري رسانه­ها از عکس­هاي خبري اداره مي­شود اين واحد يکي از واحدهاي زيرمجموعه خانه عکاسان است آژانس عکس سوره با هدف ارتقاء سطح سواد بصري عموم و همچنين ايجاد فضائي براي ارائه صحيح و با کيفيت عکس­هاي خبري و مستند اجتماعي و ايجاد انگيزه و تلاش براي کمک به عکاسي و عکاسان در شهرستان­هاي ايران از سال 1385 که مزين به نام پيامبر اعظم  نيز بود از سوي خانه عکاسان ايران تأسيس شده است. اين آژانس در تلاش است تا با استفاده از قانون کپي رايت و همچنين حمايت از حقوق مؤلفين عکاس با فروش و ارائه صحيح آثار توليدي خود از طريق سايت و اينترنت نقش اساسي را در تهيه و مرتفع نمودن نياز مخاطبين عکاسي علي الخصوص جامعه مطبوعاتي و خبر

 

- آژانس عکس سوره از چه زماني تأسيس شد؟

سال 1379 يا سال 1380 آقاي رسول اوليازاده براي اولين بار طرحي را ارائه داد به نام (آژانس عکس) که اين طرح را زماني که هنوز مدير خانه عکاسان نشده بودند به آقاي خاموشي ارائه دادند. بعد از آمدن ايشان به خانه عکاسان و با تعامل مستقيم آقاي خاموشي آژانس عکس راه­اندازي شد و به اين صورت آژانس فعاليت رسمي خود را از سال 84 آغاز کرد.

- با چه رويکردي اين واحد عکس تشکيل شد؟

با رويکرد عکاسي مستند اجتماعي و عکاسي خبري، آژانس شروع به فعاليت کرد و با تعريف و اساسنامه صرفاً آژانس عکس. به اين معني که يکسري عکس و گزارش­هاي تصويري خبري و مستند اجتماعي و شاخه­هاي مختلف عکاسي روي سايت گذاشته شده است که هرکسي بخواهد خريداري کند يا دانلود کند براي دانلود هم بايد هزينه پرداخت کند و آبونمان داشته باشد.

- عمده فعاليت آژانس چيست؟

ما در آژانس به طور کلي دو نوع فعاليت داريم. يک بخش مربوط يه باشگاه عکس سوره است در باشگاه ما کلاس­هاي آموزشي برگزار مي­کنيم نيروها را آموزش مي­دهيم و بعد از اتمام کلاس­ها براي اين افراد دوره­هاي حرفه­اي گذاشته مي­شود يک بخش ديگر کار ما به اين صورت است که از عکاسان بزرگ و حرفه­اي عکس­ها و گزارش تصويري­هايشان را خريداري مي­کنيم در هر زمينه­اي که باشد و اينها را به صورت آرشيو در سايت مي­گذاريم. به طور کلي که ما الان غني­ترين آرشيو عکس مطبوعات را داريم چه در زمينه خبري چه در زمينه مستند اجتماعي.

- شما از چه زماني مسئوليت اين واحد را بر عهده گرفتيد؟

من از سال 86 مسئول اين واحد هستم.

- از زمان مسئوليت شما چه نوع فعاليت­هائي در آژانس صورت گرفته است و چه دستاوردهائي داشتيد؟

راه­اندازي باشگاه عکس سوره براي آموزش عکاسان جوان و فارغ­التحصيلان دانشگاه آزاد از جمله کارهاي انجام گرفته در اين مدت است که برنامه­ريزي­ها، تشکيل کلاس­ها و دعوت از اساتيد را به شخصه انجام مي­دهيم همين طور برگزاري نمايشگاه سراسري عکس سوره که در سالگرد تأسيس سوره در بيش از ده استان برگزار مي­شود. ما سعي کرديم ارتباط خبرگزاري و آژانس عکس را با عکاسان مختلف و صاحب نام و همچنين پيشکسوتان عکاسي حفظ و آنها را به اين مجموعه دعوت کنيم و آثارشان را خريداري کنيم که قبلاً اين مسئله کمتر به چشم مي­خورد در حال حاضر سايت ما در روز به طور ميانگين 35 تا 50 هزار بازديد کننده دارد. ما در سال 87 بهترين پوشش خبري را داشتيم و همچنين در جشنواره مطبوعات سال 88 نيز رتبه اول عکس را به خود اختصاص داديم. اين در حالي است که آژانس عکس با مشکلات زيادي دست به گريبان است. نداشتن مجوز لازمه و بودجه از مشکلات اصلي آژانس است. اينجا بودجه خاصي ندارد و بيشتر بودجه آن از خانه عکاسان تهيه مي­شود. اما ما با همين هزينه کمي که در اختيار داريم عکاسان حرفه­اي را به اين مجموعه دعوت مي­کنيم.

- با توجه به اين مشکلات فکر نمي­کنيد که به تدريج فعاليت­ها آژانس به صورت منفعل درآيد؟

ما همه سعي­مان را مي­کنيم که اين اتفاق نيافتاد. ما هر روز 5 يا 6 گزارش تصويري داريم هيچ مسابقه ورزشي نيست که عکاسان ما آن را پوشش ندهند و با وجود نداشتن مجوز، هر رويدادي که در کشور اتفاق بيافتد اعم از برنامه­هاي مجلس، وزارت خارجه و . . . ما حتماً عکس­ها و گزارش­هاي تصويري آنرا بر روي سايت داريم حتي براي ورزش بانوان هم ما عکاس داريم. جزو معدود سايت­هائي هستيم که با نيروي انتظامي تعامل عميق داريم و تنها خبرگزاري بوده­ايم که در همه مانورهاي نيروي انتظامي شرکت داشتيم. و همه اينها بخاطر ارتباطات شخصي شخص آقاي رسول اوليازاده و بنده با اين سازمان­ها است. همچنين با عکاسان شهرستان­ها در ارتباط و تعامل عميق هستيم. سايت ما يکي از غني­ترين سايت­هاي عکاسي است با يک جستجوي ساده شما با دنياي بي­کران عکس در همه موضوعات و زمينه­ها روبرو مي­شويد. ولي اگر بودجه خوبي براي آژانس تأمين نشود من فکر مي­کنم اگر هم که تعطيل نشود حتماً رو به افول مي­رود.

- رابطه مطبوعات با آژانس عکس به چه صورت است؟ اين مجموعه چقدر براي اهالي مطبوعات شناخته شده است؟

آژانس عکس براي مطبوعات کاملاً شناخته شده است. منتهاي مراتب اگر ما بخواهيم مانند سرويس خبرگزاري عمل کنيم مثل خبر آن لاين، مهر، فارس و . . .  ديگر تعريف آژانس عکس را نخواهيم داشت. ما چون براي عکس­هايمان آبونمان مي­خواهيم و غالباً مطبوعات داخلي عادت ندارند که اين هزينه را براي خريد عکس هزينه کنند به همين خاطر ترجيح مي­ دهند که از خبرگزاري­هاي ديگر مثل ايرنا، ايسنا و . . . عکس­هايشان را دريافت کنند.

- چه برنامه­اي براي آينده داريد؟

اميدوارم با تأمين بودجه­اي جداگانه و درخور توجه جهت انجام فعاليت­هاي حرفه­اي عکاسي و پرورش و معرفي عکاسان جوان و آينده­دار به اين جامعه هنري، فعاليت­هاي آژانس بيش از پيش گسترش پيدا کند که در اين صورت شاهد اتفاقات بزرگ و مثبت در عرصه عکاسي رسانه­اي کشور خواهيم بود. عکس روايت صادقانه از ماوقع پيرامون ما است اين روايت صادقانه آن قدر ارزشمند است که بخواهيم برايش هزينه کنيم.               ­      

 

چهارشنبه 23 شهريور 1390 - 9:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری