چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

بازگشت جشنواره به نصف جهان

 

گزارشي از انتخاب اصفهان براي برگزاري جشنواره فيلم کودک


پس از مدت‌ها رايزني دبير جشنواره با مسئولان چندين استان، سرانجام ميزبان فستيوال کودک، شهري شد که خاستگاه آن نيز محسوب مي‌شود. تا همين چند سال پيش از فستيوال فيلم‌هاي کودک به‌ عنوان جشنواره اصفهان ياد مي‌شد؛ سال‌هايي که هنوز جشنواره کودک خانه‌ به‌ دوش نشده بود و نبض اين فستيوال در نصف جهان مي‌زد.

به گزارش همشهري آنلاين سال 84 آخرين باري بود که جشنواره کودک در اصفهان برگزار شد. پس از برگزاري هجدهمين دوره، اصفهاني‌ها ناچار شدند با فستيوالي که هويتش با شهرشان عجين شده بود، خداحافظي کنند و از سال 85 همداني‌ها ميزبان فيلم‌هاي کودک شدند. 5 سال برگزاري جشنواره کودک در همدان قطعا به‌لحاظ ساخت‌وساز و تجهيز فضاهاي فرهنگي تأثيرات مثبتي بر اين شهر گذاشت ولي نفس اين اتفاق خارج از عرف و غلط بود؛ چون در همه جاي دنيا جشنواره‌ها با شهر برگزاري‌شان شناخته مي‌شوند.

هرچه بود سال گذشته ميانه مسئولان استان همدان با مديران سينمايي به هم خورد؛ ضمن اينکه قرارداد 5 ساله فارابي با استان همدان نيز به پايان رسيده بود. در پايان مدت قرارداد (که در نوع خود نکته جالبي براي برگزاري جشنواره فيلم است)، حالا فارابي با اصفهاني‌ها قراردادي 5 ساله امضا کرده است. اين مهم‌ترين خبري بود که دبير بيست‌ و پنجمين جشنواره کودک در نشست خبري‌اش بيان کرد.

ميرعلايي، اصفهان را به‌عنوان مکان برگزاري جشنواره فيلم کودک و نوجوان تا 5 سال آينده معرفي کرد و گفت: پيام اين دوره از جشنواره، همدلي و وفاق همه اهالي سينماست. دبير بيست‌ و پنجمين دوره جشنواره فيلم کودک و نوجوان که صبح- 14 شهريور ماه - در بنياد سينمايي فارابي سخن مي‌گفت، ادامه داد: جشنواره‌ فيلم کودک و نوجوان از 23 تا 27 آبان برگزار مي‌شود.

ميرعلايي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به ميزباني جشنواره در شهر اصفهان مطرح کرد: تا 5 سال آينده قطعي کرده‌ايم که جشنواره همزمان با روز جهاني کودک (16 مهر) برگزار شود. امسال که يک ربع قرن از برپايي جشنواره مي‌گذرد، بهانه‌اي است تا دوره‌هاي قبل بازنگري شود؛ بنابراين ما سعي کرديم زيرساخت‌ها را حداقل براي پنج ‌شش سال آينده آماده کنيم و نگاه ما تنها به اين دوره نبوده است؛ چون اگر اينگونه بود شايد بهترين و درست‌ترين راه برپايي جشنواره در تهران بود.

وي يادآور شد: طي چند ماه گذشته شهرهاي مختلفي براي ميزباني بررسي شد که مي‌توان از استان‌هاي خراسان رضوي، همدان‌، آذربايجان‌، تبريز‌، فارس‌، کرمان و اصفهان نام برد. در اين ميان اصلي‌ترين گزينه همدان بود اما متأسفانه بعضي از استان‌ها که در گذشته ميزبان بودند فرق ميزباني و برگزاري جشنواره برايشان مشخص نبود و فکر مي‌کردند بعد از يکي دو سال ميزباني بايد برگزاري يک جشنواره با ابعاد بين‌المللي را در اختيار داشته باشند.

دبير جشنواره با اشاره به بخش‌هاي مختلف جشنواره‌ کودک و نوجوان توضيح داد:‌ تمامي بخش‌هاي دوره‌هاي گذشته را داريم و در اين ميان مروري نيز به آثار برتر دوره قبل خواهيم داشت که در اين راستا برنامه‌هاي وسيعي تدارک ديده شده است.

ميرعلايي با اعلام نکوداشت‌ها و تقديرهاي جشنواره فيلم کودک و نوجوان گفت: تقديري از محمدعلي کشاورز به‌عنوان بازيگري که در اصفهان متولد شده است، خواهيم داشت. همچنين نکوداشت شهيد بهنام محمدي که امام(ره) از اين نوجوان 13 ساله به نيکي ياد کرده‌اند نيز برگزار مي‌شود.

وي همچنين خبر داد:‌ طي مراسمي در 16 مهرماه از پوستر جشنواره کودک رونمايي خواهد شد و براي نخستين بار نيز اين پوستر به تمبر تبديل خواهد شد.

دبير جشنواره فيلم کودک و نوجوان خاطرنشان کرد: يکي از موارد تفاهم نامه با اصفهان اختصاص يکي از سالن‌هاي سينمايشان به اکران فيلم‌هاي کودک و نوجوان در طول سال است.

ميرعلايي همچنين اظهار اميدواري کرد که اين اقدام در تهران هم اجرايي شود. وي درباره آثار به‌ نمايش درآمده در اين جشنواره گفت: 80 درصد از فيلم‌ها جديد خواهند بود و در بخش بين‌الملل نيز دستمان بسيار پر است.

از سويي ديگر استاندار همدان در پي اعلام خبر برپايي جشنواره فيلم کودک و نوجوان در اصفهان، از دبير جشنواره و بنياد سينمايي فارابي گله کرد. کرم‌رضا پيريايي که چندي‌پيش از موافقت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با برگزاري جشنواره فيلم کودک در همدان خبر داده بود به ايسنا گفت: اين خلف وعده است؛ چراکه سيدمحمد حسيني در مذاکره حضوري خود، ميزباني همدان براي جشنواره فيلم کودک را پذيرفت و آن را به مسئولان ابلاغ کرد.

وي اضافه کرد: ما هم اعلام کرديم استان همدان چون سال‌هاي اخير ميزبان جشنواره فيلم کودک و نوجوان خواهد بود. پيريايي با بيان اينکه همچنان خواستار برگزاري جشنواره فيلم کودک و نوجوان در همدان هستيم متذکر شد: مسئولان برگزاري جشنواره فيلم کودک و نوجوان از نظر وزير ارشاد تبعيت کنند.

استاندار همدان با اعلام اينکه براي برگزاري جشنواره فيلم کودک و نوجوان آمادگي داريم، گفت: شرايط مورد نظر ارشاد در استان فراهم است و ما همچنان مصّر هستيم که جشنواره فيلم کودک در همدان باشد؛ چراکه حق همدان است.

 

چهارشنبه 23 شهريور 1390 - 9:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری