يكشنبه 10 اسفند 1399 - 13:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

بررسي «موسيقي مدرن» در کتاب فصل «مقام موسيقايي»

 

مقام موسيقايي نخستين کتاب فصل در ايران با موضوع ويژه « موسيقي مدرن »و به همراه لوح فشرده ي صوتي و تصويري، توليد مرکز موسيقي حوزه هنري، توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين فصل نامه که شماره دوم و سوم پيوسته دوره‌ جديد آن منتشر شده با ياداشتي از علي‌رضا مشايخي به‌عنوان پيش درآمد آغاز شده است.

در اين باره مي خوانيم:«جهان موسيقي در پيش رو ترين جبهه ي خود احتياج به نظم جديدي داشت كه اكسپرسيومنيسم آلماني و امپرسيونيسم فرانسوي و رمنتيسم اروپاي شرقي و حيرت جوامع موسيقي آفريقايي آسيايي و امريكاي جنوي را پشت سر گذاررد. بوجود آمدن سونات هاي بولز بعد از جنگ تصادفي نبود. نه سونات هاي او تصادفي بود و نه عبور از سريل.»

«سنت مدرنيزاسيون» عنوان يادداشتي است که سهراب حسيني به عنوان دبير ويژه‌نامه اين شماره براي کتاب فصل«مقام موسيقايي» نوشته و در آن به اين موضوع پرداخته است که :«مسئله مدرن بودن نيست، معاصر بودن است»

اين نشريه که در 22 فصل گردآوري شده است مطالبي را تحت عنوان «تقابل موسيقي مشرق و مغرب»، «تجزيه و تحليل موومان اول سمفوني شماره 5اثر دميتري شستاکويچ»، «اريک ساتي،نخستين موسيقي دان مدرن»، «تحليل و نوآوري‌هاي شاکون» در فهرست خود آورده است.

در اين دو شماره از «مقام موسيقايي» به آهنگسازان موسيقي مدرن متعددي اشاره شده و درباره آن‌ها نوشته شده است که از ميان آن‍ها مي توان به چهره‌هايي همچون «آرنولد شوئنبرگ»، «بلابارتوک»، «آنتون وبرن»، «ديميتري ديميتريويچ شستاکوويچ»، «سوفياگوبايدولينا» و ... اشاره کرد.

مهم ترين قسمت کتاب فصل مصاحبه با عليرضا مشايخي؛ آهنگساز شناخته شده کشور است. مشايخي که در شوراي علمي فصل نامه نيز حضور دارد در اين مصاحبه درباره مواردي چون نگاه فلسفي در موسيقي و آهنگ‌سازي موسيقي الکترونيک صحبت کرده و به سوالات مطرح شده در اين موضوعات به طور مفصل پاسخ گفته است.

همچنين در مقدمه اين کتاب فصل در توضيح مطالب پيش روي خوانندگان اين مطالب آورده شده است:در ابتداي اين شماره پيش نويسي تهيه شد تا طرح جامعي دست دهد جهت پرداختن به تمام زواياي پنهان و پيداي موسيقي مدرن در ايران و جهان.در اين شماره به منظور هر چه علمي تر شدن محتواي مجله،بيش از نيمي از شوراي نويسندگان مقام موسيقايي را در اين شماره مشخص را متخصصين خارجي تشکيل مي دهند.

اين شماره مجله مقام موسيقايي در 313صفحه با صاحب امتيازي حوزه هنري، مديرمسئولي محسن مومني شريف و سردبيري رضا مهدوي و اعضاي تحريره همچون پرفسور رابرت گلوک، پرفسور آلبرت ساسمان،اشکان خمسه پور،رضا صابوني و سهراب حسيني منتشر شده است.

گفتني است، در شوراي علمي کتاب فصل «مقام موسيقايي» اساتيدي همچون مجيد کياني، احمد پژمان، عليرضا مشايخي و شاهين فرهت حضور دارند.

 

دوشنبه 21 شهريور 1390 - 9:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری