دوشنبه 5 خرداد 1399 - 5:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

فرهنگ متين

 

معطوف به کشورهاي اسلامي نيستيم

 

گزارش نمايشگاه عكس مساجد كشورهاي اسلامي در خانه عكاسان حوزه هنري

 

نمايشگاه عکس مساجد کشورهاي اسلامي با حضور رسول اوليازاده، اباصلت بيات و وجمعي ديگر از پيشکسوتان در گالري شماره يک خانه عکاسان حوزه هنري برپا شد و در آن هنرمندان از نقش حوزه هنري در حمايت از هنرمندان در رشته­هاي گوناگون تأکيد شد.

اباصلت بيات که از سال­هاي آغازين فعاليت خانه عکاسان حوزه هنري با اين مرکز همکاري داشته است گفت: حوزه هنري هميشه از هنرمندان رشته­هاي گوناگون حمايت کرده است. او خبر داد: قرار است انتشارات سوره مهر کتاب عکس­هاي جنگ مرا به زودي چاپ کند. بيات افزود: در طي سال­هاي متمادي حوزه هنري نمايشگاه­هاي مختلفي را از هنرمندان عکاس برپا کرده است که اين مسئله انگيزه و همت هنرمندان را ارتقا داده است. او گفت: در يک سال اخير و مديريت جديد حوزه هنري توجه به هنرمندان بيشتر شده است که برپائي پاتوق هنري عکاسان پيشکسوت خود دال بر اين موضوع است. اين عکاس پيشکسوت درباره فعاليت­هاي هنري خود گفت: عکاسي را از سال 52 آغاز کردم و در دوران انقلاب و وقايع سال 57 کار عکاسي را به صورت جدي­تر و حرفه­اي­تر دنبال کردم. اين هنرمند عکاس ادامه مي­دهد:  بعد از وقوع انقلاب و آغاز جنگ تحميلي همراه با خبرنگاران رسانه­هاي خارجي به جبهه­هاي جنگ رفتم و از رشادت­ها و پيروزي­ هاي قهرمانانه رزمندگان اسلام عکس گرفتم.

اباصلت بيات به عکس­هاي مساجد کشورهاي مختلف اشاره کرد و گفت: براي برپائي نمايشگاه­هائي از جنگ و ايران در يک نگاه به کشورهاي مختلف سفر کردم و عکس­هاي زيادي از آنجا گرفتم اما تمرکز اصلي بر روي مساجد بود. او در پايان يادآور شد: بسياري از کشورهائي که به آنها سفر کرده­ام حداقل يک مسجد داشتند و من از آن عکاسي کردم.

 رئيس خانه عکاسان نيز که خود عکس­هائي در اين نمايشگاه دارد و گفت: ما با افتخار هنر و معماري اسلامي و فرهنگ ديني را با اين عکس­ها به تصوير کشيديم. رسول اوليازاده ادامه داد: ما در اين عکس­ها تبلور معماري اسلامي را به رخ جهانيان کشيديم و در نظر داريم اين نمايشگاه را در کشورهاي اسلامي و غير اسلامي برپا کنيم. او ادامه داد: در حال حاضر تعداد عکس­هائي که در اين نمايشگاه در معرض ديد عموم قرار گرفته است 50 قطعه است و بزودي تعداد آن به 150 قطعه مي­رسد. او تأکيد کرد: اين عکس­ها تنها معطوف به کشورهاي عربي و اسلامي نيست بلکه تعدادي از آنها از مساجد کشورهاي اروپائي گرفته شده است. اوليازاده با اشاره به فرش بزرگ هنرمندان قاليباف ايراني در مسجد الزايد امارات گفت: اين هنر هيچ وقت نبايد فراموش شود و با به تصوير کشيدن آن و نشان دادن به جهانيان بايد آن را با هنر ايراني آشنا کنيم. رئيس خانه عکاسان حوزه هنري افزود: برخي از اين عکس­ها از مساجد دوران صدر اسلام گرفته شده است که تبلور هنر و معماري اسلامي است.  

 

يكشنبه 20 شهريور 1390 - 9:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری