سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 8:37
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

پيام محراب

 

پيام محراب / آبان 89 ، ذي‌القعده و ذي الحجه 1431

تهيه و تنظيم : حسين فتحي

چاپ و شمارگان : پاييز 89 / 10000 جلد

ناشر : دفتر هنر و ادبيات هلال

 

دفتر ادبيات و هنر هلال در مقدمه كتاب حاضر بر روي اين مساله تاكيد مي‌كند كه دنيايي كه ما امروز در آن زندگي مي‌كنيم ابعاد و زوايايي دارد كه شايد در طول تاريخ نظير آن كمتر يافت گردد . كثرت امكانات و فن‌آوريهاي متفاوت و پيشرفت هر روز آن تقريبا نقطه تمايز امروز با ساير ادوار تاريخ مي‌باشد . بر اساس آموزه‌هاي دين شريف اسلام و سفارشات بزرگان ما ، نه تنها اين تجهيزات و امكانات مذموم نيست بلكه در صورت استفاده صحيح و درست از آنها در هرچه بهتر زندگي كردن نيز ما را ياري مي‌‌‌رساند . در ادامه مقدمه به خوانندگان يادآوري مي‌شود كه مسئوليت و وظايف ما بيش از هر زمان ديگري است و بايد براي درست عمل كردن به آن كوشش و تلاش دو چندان نمود . بايد سعي كرد به همان سرعت كه تكنولوژي پيشرفت دارد در معنويات نيز پيشرفت كرد سپس جامعه اطرافمان را نيز دعوت به كمال كرد . ماه ذي الحجه خصوصا دهه اول آن فرصتي بسيار مغتنم وگرانبهاست.

شماره سي و دو پيام محراب از تاريخ شنبه 1 آبان 89 ؛ 15 ذي‌القعده تا يكشنبه 30 آبان ؛ 14 ذي ‌الحجه را شامل مي‌شود . در بخش آداب زيارت ائمه و هچنين حديث و مساله روز 11 ذي‌الحجه مي‌خوانيم كه :

در آداب زيارت ائمه ( ع ) مي‌فرمايند : شايسته است نيكوترين جامه‌ها را بپوشد ، خوشبوترين عطرها را استعمال نمايد ، با توجه به مقام والاي امام آرام آرام قدم برداشته و بر فقر خويش نظر افكند . خوب است عزيزان روحاني به عشاق اهل بيت ( ع ) اين نكته را متذكر شوند كه در كنار ضريح ائمه ( ع)  جايز نيست با صداي بلند ذكر بگويند يا از مردم دعوت به صلوات بنمايند ، ادب اقتضاء مي‌كند در آن حريم كه جز نور و عظمت الهي ديده نمي‌شود آرام و مودب عرض ادب نموده و زيارت نمايند . و گاهي عزيزاني از شدت ارادت به اهل بيت‌( ع ) در آستانه تشرف به حرم آن بزرگواران سجده مي‌نمايند كه غالبا ً به علت ازدحام زياد جمعيت اين كار راه رفت و آمد را مسدود مي‌نمايد كه قطعا ً راه را سد نمودن جاي اشكال است .

پنج‌شنبه 27 آبان / 11 ذي‌الحجه

امام عسكري مي‌فرمايند :‌شخص كينه‌اي ، كم‌آسايش‌ترين مردم است .

پرسش : اگر لباس نجس شده باشد ؛ آيا هنگام فروختن به ديگري و يا هديه دادن ومانند آن ، بايد به او اعلام شود ؟

( با توجه به اينكه مي‌دانيم با آن نماز مي‌خواند )

پاسخ : خير ، در مورد لباس ، اطلاع دادن نجاست آن به ديگري واجب نيست ؛ چه اينكه پاك بودن لباس ،‌ شرط واقعي نيست .

آيت‌الله مكارم : اگر بدانيد كه با آن لباس نماز مي‌خواند ، بنابر احتياط واجب ،‌ بايد به او اطلاع دهد .

پيام محراب / آبان 89 ، ذي‌القعده و ذي الحجه 1431 تهيه و تنظيم حسين فتحي در شمارگان 10000 نسخه توسط دفتر هنر و ادبيات هلال منتشر شده است .

 

 

شنبه 19 شهريور 1390 - 9:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری