شنبه 4 بهمن 1399 - 23:43
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

فاطمه كمايي

 

حبيب سماعي و راويان آثار او

 

 

  

حبيب سماعي و راويان آثار او

نوشتۀ شهاب مِنا  

انتشارات سوره­مهر

چاپ اول/ 1389ش/ 2500 نسخه

قطع وزيري/ 576ص/ جلد سخت

شابک: 1ـ057ـ175ـ600ـ978

قيمت به همراه يک لوح فشرده :8900تومان


جامعۀ ايران­زمين آکنده از هنرمندان و مردان و زنان نام­آوري بوده است که گرچه خدمات شاياني به فرهنگ و فرهنگ­دوستان و همچنين تاريخ هنر کرده­اند، ولي گاه­گاه مورد بي­محبّتي­ها و کم­لطفي­هاي بزرگي هم قرار گرفته­اند. کساني که مي­توانسته­اند موسيقي ايراني را به جهانيان معرفي کنند و نواي جان­بخش آن را به گوش عالميان برسانند. چه بسا سازهايي که ديده نشدن نوازندۀ آنها باعث فرسودگي و از بين رفتن نواي آنها شده و چه نوازندگاني که غريب و تنها در گوشه­اي خزيده و به سکوت ابدي دچار شده­اند. بسا مشکلاتي که بر سر راه هنرمندان و نام­آوران اين مرز و بوم قرار گرفته و آنها را آزرده­خاطر و رنجيده­دل، مجبور به گوشه­نشيني کرده به طريقي که حتّي راضي نشده­اند وارثي براي هنر خود به جاي بگذارند و نصيبي براي آيندگان به يادگار.

در اين ميان اگر پژوهشي در زندگي و شيوۀ نوازندگي هنرمندي انجام شود، بسيار ارزشمند خواهد بود و مي­تواند مفيد فايدۀ جامعه­اي فرهنگ­پرور باشد.

کتابي که در پي معرفي آن به خوانندگان عزيز هستيم، گراميداشتي از استاد حبيب سماعي است که نامش هنوز پس از سپري شدن شصت­سال از زمان وفات، به عنوان سنبل نوازندگي اصيل سنتور ايراني، بر سر زبان اهل هنر اين مرز و بوم جاري است و شامل شرح حال و شيوۀ سنتورنوازي حبيب سماعي و راويان آثار اوست. در اين کتاب به شرح حال و سنتورنوازي شانزده نفر از شاگردان آثار حبيب پرداخته شده و شرح حال اين افراد بر اساس پژوهش نگارنده در کتب و نشريات معاصر و نيز مصاحبه­هاي نگارنده با خود اشخاص يا خانوادۀ ايشان يا يافتن مصاحبه­هاي انجام­شده در زمان حيات اين اشخاص است. لوح فشردۀ ضميمۀ کتاب نيز حاوي گزيدۀ گفتار دوستان حبيب، همراه با نمونه­هاي صوتي از نواخته­هاي حبيب سماعي است و گزيده­اي از مضبوطاتي است که نگارنده، طي چند سال از نوازندگي شاگردان حبيب گرد آورده و عمدتاً برا ي نخستين­بار به انتشار رسيده است.

در خاتمه، شايد سخن يکي از مستشرقين به نام هانري ماسه، ضرورت اهتمام و کوشش در جهت بزرگداشت موسيقي ايراني را روشن­تر سازد: «اقتباس موسيقي فرنگي اگر يک تقليد بي­اساس و کورکورانه که منجر به از بين رفتن آهنگ­هاي هستي­بخش ايران باشد، خشم آيندگان را در پي خواهد داشت.»            


 

چهارشنبه 16 شهريور 1390 - 9:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری