پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 16:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

فاطمه كمايي

 

لاله هاي سربلند (جلد دوم)

 

 

لاله­هاي سربلند (گزيدۀ آثار جشنوارۀ شعر دفاع مقدّس استان خراسان رضوي)

به کوشش مجيد نظافت و هادي منوري

حوزۀ هنري استان خراسان رضوي

چاپ اول/ 1389ش/ 2000نسخه

قطع رقعي/ 368ص/ جلد شُميز

 


روزي بود و روزگاري. دوست داشتنش سخت بود امّا به تعبير عارف بيداردلمان، هرچه بود از الطاف خفيۀ الهي بود. روزگاري که نخل­هاي بلند سرزمين عشق مي­سوخت و سرخي خون، دشت را رنگين مي­کرد؛ لاله­هاي نشکفته پرپر مي­شدند، آهن گداخته پيکر کبوتران ديارمان را مي­گداخت و مي­دوخت؛ نزاع کبر و نخوت و کينه با بندگي و شهادت؛ نزاع جهل و فتنه با روشني و شعور.

هرچه ماند، افتخار است و سربلندي و هرچه رفت، زبوني و کوري و تاريکي.

آنچه هست و بايد باشد، زنده داشتن زندگي­ها است. زندگي زندگان تاريخ که اگر چه در بين ما نيستند امّا به کمال حق رسيده و سرمست و جاوداني­اند.

در اين ميان، اگر کنگره­اي هست، اگر شب شعري است، اگر يادداشتي است، اگر خاطره­اي هست، مقدّس است و چون حريم حرم، پاک و مطهّر. ياد شهيدان، دميدن روح زندگي در کالبد خستگي­هاي امروزمان است. تقديس صفحه­هاي زرنگار تاريخ شهادت، عين کاميابي است و ستودني.

کتاب لاله­هاي سربلند که در صدد معرفي آن برآمده­ايم، گزيدۀ اشعار جشنواره­هاي استاني  شعر دفاع مقدّس استان خراسان رضوي است که به کوشش مجيد نظافت و هادي منوري به زيور طبع آراسته گشته است. کتاب شامل: بخش ايثار، شهادت و دفاع مقدّس؛ بخش دفاع مقدّس در آيينۀ حماسۀ عاشورا؛ بخش مقاومت ملل؛ بخش شعر کودک و نوجوان مي­باشد.

لاله­هاي سربلند کتابي است که برگ­هاي آن، مشام جان را مالامال از عطر جانبازي مي­کند؛ سروده­هايي که رنگ پريدگي­هاي عکس شهيد را از فراموش­کاري ما مي­دانند و چرخش ويلچر يک جانباز را چرخش جهان. شعرهايي که علاوه بر احساس و عاطفۀ ساري، در آن سؤال­هاي قابل تأملي هم مطرح مي­شود که نبايد بدون پاسخ بماند.

 

چهارشنبه 16 شهريور 1390 - 9:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری