دوشنبه 5 خرداد 1399 - 15:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

پيام محراب

 

پيام محراب / آذر 89 ذي‌الحجه 1431 و محرم 1432

تهيه و تنظيم : حسين فتحي

چاپ و شمارگان : پاييز 89 / 10000 جلد

ناشر : دفتر هنر و ادبيات هلال

 

مقدمه كتاب حاضر با واكاوي اين موضوع شروع مي‌شود كه خداوند متعال بر تمام عالم  الطاف و عنايات خود را گسترده است و هر موجودي را وسيله‌اي براي رشد و كمال عطا فرموده تا او در طول مدت زندگي خود مسير رشد و كمال عطا فرموده تا او در طول مدت زندگي خود مسير رشد خود را طي نمايد و به كمال برسد . در ميان مخلوقات حضرت حق تمام آنها براي سير اين مسير راه مشخص و معيني را دارند و در طول آن فقط زنده ماندن شرط است كه به نهايت هدف خلقتش برسد مگر انسان كه در انتخاب اين سلوك اختيار دارد و خداوند متعال به او قوه‌اي عطا فرموده كه آنرا معيار و ميزان قرار دهد و بتواند مسير رشد و كمال خود را آگاهانه بشناسد و در آن گام نهد .

مقدمه كتاب پيام محراب ادامه مي‌يابد با تاكيد بر روي اين مطلب كه ذات اقدس اله بر هيچ مخلوقي براي الطاف و عناياتش منتي نمي‌گذارد جز انسان و براي انسان نيز جهت اينهمه نعمتي كه از احصاء خارج است منتي نمي‌گذارد . اما انسان وقتي كه بر سر دوراهي قرار مي‌گيرد چه قليل و اندكند كساني كه راه را از چاه مي‌شناسند و به نداي فطرت و درون الهي‌شان لبيك مي‌گويند و به كمال مي‌رسند . واقعه غدير خم جلوه‌اي از هدايت و راهبري تمام انسان‌ها براي رسيدن به اوج كمال و عزت است . غدير يك روز و يك قصه تاريخي نيست بلكه مسير و راه صحيح بندگي است و نتيجه تلاش فرستادگان الهي براي نجات بشر خصوصاً حضرت خاتم انبياء محمد مصطفي (‌ص )‌ مي‌باشد . لذا مي‌بايست هميشه زنده و تازه بماند و همواره يادآوري شود تا خداي ناكرده مانند بسياري از گمراهان و دشمنان كفران اين نعمت عظيم گريبان ما را نگيرد . براي رهايي از اين گمراهي و دوري از وسوسه‌هاي شيطاني بهترين فرصت محرم است .

كتاب حاضر از تاريخ دوشنبه 1 آذر 89 / 15 ذي‌الحجه تا سه‌شنبه 30 آذر / 15 محرم را در برمي‌گيرد و در هر روز براي مخاطبان يك حديث و مساله بيان مي شود .

حديث و مساله 22 ذي‌الحجه 1431 و همچنين 3 محرم1432 بيان مي‌كند كه :

پيامبر اكرم (‌ص )‌ مي‌فرمايند : هرگاه خداوند خوبي بنده‌اي را بخواهد ، او را در دين فقيه گرداند و راه درست و راستش را به او الهام فرمايد .

مساله : اگر يقين داشته باشد كه تيمم به چيزي صحيح است و به آن تيمم نمايد ، بعد بفهمد تيمم به آن باطل بوده نمازهايي را كه با آن تيمم خوانده بايد دوباره بخواند .

امام علي (‌ع ) مي‌فرمايد : بر تو باد شركت در مجالس ذكر .

در حسينيه‌ها و مساجد بيشتر مناطق به خصوص روستاها مراسم شبيه‌خواني به اعتبار اينكه از سنت‌هاي قديمي است برگزار مي‌شود كه گاهي اثر مثبتي در نفوس مردم دارد ، اين مراسم چه حكمي دارد ؟

پاسخ :‌ اگر مراسم شبيه‌خواني مشتمل بر امور دروغ و باطل نباشد و با توجه به مقتضيات زمان باعث وهن مذهب حق هم نشود ، اشكال ندارد ؛ ولي در عين حال بهتر است به جاي آنها ، مجالس وعظ و ارشاد و ذكر مصائب حسيني و مرثيه‌خواني برپا شود .

آيت‌الله صافي : اگر مراسم تعزيه و شبيه‌خواني مشتمل بر محرمات نباشد ، اشكال ندارد.

پيام محراب / آذر 89 ذي‌الحجه 1431 و محرم 1432 تهيه و تنظيم حسين فتحي در شمارگان 10000 نسخه توسط دفتر هنر و ادبيات هلال منتشر شده است .

 

 

 

 

 

سه‌شنبه 15 شهريور 1390 - 9:18


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری