سه‌شنبه 30 دی 1399 - 17:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

پيام محراب

 

پيام محراب / اسفند 88 ، ربيعين 1431

تهيه و تنظيم : حسين فتحي

چاپ و شمارگان : زمستان 88 / 10000 جلد

ناشر : دفتر هنر و ادبيات هلال

 

دفتر هنر و ادبيات هلال در مقدمه كتاب به اين موضوع اشاره مي‌كند كه هميشه در پايان ماه پاياني سال شاهد حسابرسي و جمع‌آوري كارهاي سالهاي گذشته هستيم و اين كار در طبقات  مختلف جامعه به صورتهاي متفاوت انجام مي‌شود . در ادامه مقدمه بيان مي‌شود كه در دستورات انسان‌ساز  اسلام به اين كار توجه ويژه‌اي شده است و سفارش كرده‌اند كه روزانه اعمالمان را محاسبه نماييم و از آن توبه كنيم و اگر خداوند لطف فرموده و توفيق كار نيك و عمل خوب پيدا كرده‌ايم شكر خدا نماييم . حسين فتحي تاكيد مي‌كند كه وقتي خطوط مقدمه كتاب پيام محراب را مي‌نوشته به تقويم و ايام با شكوه انقلاب اسلامي مردم ايران نظر داشته است .  ياد رشادتها ، شهامت‌ها و از  خود گذشتگي‌هايي كه مردم ايران اسلامي براي برقراري اسلام از خود نشان دادند و همه هستي ، حتي جان عزيزتر را فداي هدف و مقصد مقدس خود كردند .

مقدمه كتاب حاضر با ذكر اين نكته پايان مي‌يابد كه پايان هرسال همراه با سالگرد رحلت يادگار امام راحل حاج سيد احمد خميني رضوان‌الله تعالي عليه مي‌باشد ، روحاني مبارزي كه همراه و همگام با پدر خويش براي اعتلاي حق و حقيقت كوشيد و در سالهاي قبل و بعد از انقلاب يار و امين و غمخوار مرحوم امام بود .

اين شماره از كتاب پيام محراب از تاريخ شنبه 1 اسفند 88 ؛‌ 5 ربيع‌الاول تا شنبه 29 اسفند ؛ 4 ربيع‌‌الثاني را در برمي‌گيرد . در هر روز و تاريخ يك حديث و يك مساله براي خوانندگان بيان مي‌شود . حديث و مساله 5 ربيع‌الاول و 17 ربيع‌الاول به شرح زير است :‌

شنبه 1 اسفند88  (‌5 ربيع‌الاول ) – وفات حضرت سكينه (س )  دختر امام حسين (‌ع ) :

امام صادق مي‌فرمايند :‌ پسران نعمتند و دختران حسنه ، و خداوند از نعمت‌ها بازخواست  مي‌كند و براي حسنات پاداش مي‌دهد .

مساله :‌ خريد و فروش طلا و نقره ( آقاي صافي :‌... به قصد خوردن و آشاميدن و ساير استعمالات محرمه و پول و عوضي هم كه فروشنده مي‌گيرد حرام است . ) ( آقاي بهجت : ... براي غير استعمالات حرام اشكالي ندارد ... ) و پول و عوضي هم كه فروشنده مي‌گيرد (‌آقاي نوري : ... حرام است ) حرام نيست . اين مساله در رساله آقايان تبريزي و سيستاني مذكور نيست .

پنج‌شنبه 13 اسفند 88 (‌ 17 ربيع‌الاول ) – ميلاد مسعود حضرت رسول (‌ص ) و ولادت با سعادت امام صادق (‌ع )

امام علي ( ع ) مي‌فرمايند : دودمان او { رسول‌الله ( ص )‌} بهترين دودمان است و شجره‌اش بهترين شجره ، شاخه‌‌هايش در اعتدال است و ميوه‌هايش آويخته ، زادگاهش مكه است و هجرتش به ( مدينه ) طيبه ، در آنجا آوازه‌اش بلند شد و صداي ( دعوت ) او از آنجا به همه جا رسيد .

مساله : پيش از داخل شدن در حرم مدينه ،‌ شهر مدينه و مسجد پيغمبر ( ص )  مستحب است انسان غسل كند .

آيات عظام مكارم شيرازي ، سيستاني و تبريزي : غسل براي وارد شدن در مكان‌هاي مقدس به اميد ثواب پرودگار مستحب است از جمله براي داخل شدن در مدينه و مسجد پيغمبر ( ص ) ،‌ و اگر در يك روز چند مرتبه مشرف شود يك غسل كافي است .

پيام محراب / اسفند 88 ، ربيعين 1431 ، تهيه و تنظيم حسين فتحي با شمارگان 10000 نسخه توسط دفتر هنر و ادبيات هلال به چاپ رسيده است .

 

 

 

 

 

 

سه‌شنبه 15 شهريور 1390 - 9:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری