دوشنبه 5 خرداد 1399 - 1:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

به حضور در نقش هاي متفاوت علاقه دارم

 

 

گفت و گو با کوروش سليماني  بازيگرمجموعه تلويزيوني سي امين روز به کارگرداني جواد افشار

 

مقدمه : کوروش سليماني بازيگر –  مجري جوان سينما و تلويزيون در سال هاي اخير به عنوان يکي از بازيگران مستعد نسل جوان حضور موفقي را تجربه کرده است . حضور در نقش يک پزشک عراقي در فيلم اتوبوس شب به کارگرداني کيومرث پور احمد باعث توجه علاقمندان سينما به کوروش سليماني شد . سليماني در مجموعه مناسبتي ماه مبارک رمضان ( سي امين روز ) در يک نقش خاکستري ، متفاوت و چند وجهي بازي قابل قبولي ارائه کرده است .

       

 

با توجه به شرايط کار در مجموعه هاي مناسبتي چقدر از حضور در سي امين روز احساس رضايت داريد ؟

از اين تجربه در کل راضي هستم و برايم تجربه متفاوتي بود . خوشبختانه سريال مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفته است . اي کاش سعيد رحماني نويسنده فيلم نامه براي نوشتن فيلم نامه فرصت بيشتري پيدا مي کردند . اين امکان وجود داشت که از بيس اصلي کار که بسيار جذاب بود يک فيلم نامه کامل تر و جذاب تر نوشت . در کارهاي مناسبتي اگر زمان و مجال کافي و مناسب در اختيار فيلمسازان قرار بگيرد به طور حتم کيفيت سريالها بهتر از اين خواهد بود . در مورد شخصيت ناصر الان که به عنوان يک بيننده کار را نگاه مي کنم  مقداري کارهايش کنگ و نامفهوم به نظر مي رسد . ...

 

آيا اين کاستي به دليل تعدد شخصيتها در سريال نيست ؟

 فکر نمي کنم اين جواب قابل توجيه براي اين کاستي باشد .موقعي که شخصيت ناکاملي را براي بازي به بازيگر مي دهند . بازيگر مجبور است از خودش تلاش و خلاقيت بيشتري بروز بدهد تا اين کمبود را جبران کند . با همه اين تلاشها هم باز هم اين کمبودها به صورت کاملي پوشش داده نمي شود و بعد ممکن است منتقداني اظهار کنند که نقش به خوبي در نيامده است . در حالي که شخصيت داراي حفره هايي بوده است .

 در هر صورت سي امين روز بهترين سريال ماه مبارک رمضان امسال است . گروه سازنده همکاري خوب و مثبتي داشتند و هيچکدام از عوامل حين کار چيزي کم نگذاشتند و با تمام توانشان کار کردند . يک نکته مهم دراين سريال تغيير کارگردان آ ن بود . طبيعي است اگر يک مجموعه با يک کارگردان کار مي شد . همه چيز با نظم بهتري انجام مي گرديد . کارگرداني که براي  ادامه کار حضور پيدا مي کند بايد خودش را با اين شرايط وقف بدهد و اين کار را دشوار مي کند . پرويز شيخ طادي و جواد افشار که در ادامه کارگرداني سريال را بر عهده گرفت تمام تلاششان را براي ارائه کار با کيفيت انجام دادند .

 

در شروع کار فيلمبرداري آيا اطلاع داشتيد که مجموعه قرار است براي پخش در ماه مبارک رمضان  آماده شود ؟

در ابتداي سال 1389 که فيلمبرداري مجموعه آغاز گرديد قرار بود سريال براي پخش در ماه مبارک رمضان آماده شود .

 

آيا يکي از دلائل حضور شما براي بازي در اين مجموعه مناسبتي اين مسئله بود ؟

 تا حدي در انتخابم وجود اين قضيه نقش داشت و هر بازيگري علاقه دارد کارش در جاي درست و به موقع ديده بشود . يکي از مهم ترين و مناسب ترين زمان پخش سريال هاي مناسبتي ماه مبارک رمضان است . پخش سريال در اين موقع باعث مي شود کار بهتر ديده بشود . به طور حتم اهميت کار خوب کمتر از بازي خوب بازيگر نيست . هميشه خوشحال خواهم شد که در يک کار خوب بازي کنم . زيرا در يک کار خوب و حرفه اي است که بازيگر به درستي ديده مي شود . به طور حتم اگريک سريال از کيفيت لازم به دور باشد بازي بازيگر هم هر چقدر خوب باشد ديده نمي شود .  در برخوردهايي که با مردم در طي اين پخش سريال داشته ام اغلب مردم با کار ارتباط خوبي برقرار کرده اند و انتقاد جدي به کار و بازي من نداشته اند و سي امين روز مخاطبان خاص خودش را دارد .

 

در کارنامه کاري شما کمتر نقش هايي از جنس ناصر را بازي کرده ايد . اين نقش برايتان چه ويژگي داشت ؟

در گذشته چنين نقشي با چنين مختصاتي تا به حال بازي نکرده بودم و برايم ويژگي هاي فردي و شخصيتي ناصي جذاب و قابل توجه بود . معمولا علاقه دارم نقش هايي را بازي کنم که ار ويژگي هاي شخصي خودم دور باشد . بازيگري عرصه اي براي تجربه بازي در قالب شخصيتهاي متفاوت است .

 

آيا ناصر ويژگي هاي شخصيتهاي منفي را دارد ؟

ناصر بيشتر آدم خاکستري است تا يک شخصيت منفي صرف و معمولا در ساختار کلاسيک به اين نوع شخصيتها که در تقابل با قهرمان قصه قرار مي گيرند ضد قهرمان مي گويند . ناصر به يک سري از اصول و قواعد پايبند است . اهل احترام و حرمت گذاري به خانه و خانواده است و به ارزش هاي خانوادگي پايبند است .

 

چقدر اعتقاد داريد اغلب رفتارهاي ناصر بيروني است ؟

بله ،  ناصر آ دمي با وجوه برون گرايانه است که در برخي ازمواقع در رفتارهايش اين ويژگي به منصه ظهور مي رسد . البته اغلب حرفهايي که ناصر بيان مي کند منطقي و درست است . در بحث قتل برادرش و اينکه اصرار دارد قاتل بايد به سزاي عملش برسد و قصاص شود حرف نادرستي را مطرح نمي کند . البته به شخصه اعتقاد دارم بخشش خيلي موثر و بهتر است ومي تواند در جامعه تبعات مثبتي داشته باشد . البته جاهاي که دست به خشونت و چاقو مي برد کارهايش داراي نقد مي شود . ايفاي اين نوع نقش که خشونت زيادي دارد برايم دشوار و سخت بود و موقعي که بعدا ديدم توانسته ما خصوصيات اين شخصيت را به درستي ايفا کنم اين کار برايم شريني خاصي داشت .

 

 

 

سه‌شنبه 15 شهريور 1390 - 8:44


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری