شنبه 10 خرداد 1399 - 20:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

گراميداشت پژوهشگر فقيد موسيقي

 

گزارشي از مراسم بزرگداشت فريد سلمانيان


 بارها از سوي مسئولان موزه موسيقي اعلام شده است که موزه موسيقي تنها جايي براي نگهداري سازها نيست؛ اين موزه پايگاهي براي اهالي اين حوزه است و برنامه‌هايي همچون بزرگداشت استادان موسيقي، بخشي از وظايف اين موزه محسوب مي‌شود.

در ادامه سياست‌هاي موزه موسيقي بزرگداشت زنده‌ياد فريد سلمانيان، مدير و کارشناس موسيقي با عنوان«ياد دوست» از سوي موزه موسيقي پنجشنبه 3 شهريور ماه برگزار شد. به گزارش همشهري آنلاين در اين مراسم که هنرمندان، مسئولان و مديران موسيقي در آن شرکت داشتند، از پژوهشگر فقيد موسيقي تقدير شد که در زمان حياتش توانست نقش مؤثري در عرصه موسيقي ايفا کند؛ نقشي که علي مرادخاني مدير موزه موسيقي آن را براي ديگران مفيد خواند و گفت: قلب سلمانيان براي ديگران مي‌تپيد. او مي‌خواست که کمکي شايسته براي ديگران باشد.

مرادخاني را مي‌توان تنها مدير حوزه موسيقي دانست که 14 سال هدايت سکان موسيقي را برعهده داشته است و در زمان او زنده‌ياد سلمانيان به‌ عنوان مدير واحد نظارت و ارزشيابي واحد سرود و آهنگ‌هاي انقلابي با مرکز موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي همکاري داشته است.

مرادخاني اين دوره را دوران نوسانات و تحولات مختلف اجتماعي دانست و افزود: در آن دوره موسيقي سنتي حاکم بود اما در سال‌هاي 1375 و 1376 فضاي اجتماعي به سمت موسيقي پاپ و ژانرهاي ديگر موسيقي کشور متمايل شد. در اين دوره بود که مجوز آلبوم‌هاي موسيقي پاپ صادر شد.

مدير پيشين مرکز موسيقي ارشاد به نقش زنده‌ياد سلمانيان اشاره کرد و افزود: در آن فضا جوانان جوياي‌ نام زيادي تقاضاي دريافت مجوز داشتند، به همين دليل فضا دگرگون بود و در اين حالت در فضاي نظارتي تغييراتي نيز ديده مي‌شد. در اين شرايط فريد سلمانيان آرامش خود را از دست نمي‌داد و با هنرمندان جوان و پرشور به گفت‌وگو مي‌نشست؛ فضايي که امروز کم داريم و به ندرت ديده مي‌شود.

او گفت‌وگو با هنرمندان جوان و ديگر هنرمندان را از ويژگي‌هاي سلمانيان دانست و افزود: داوود گنجه‌اي هم در آن دوران در کنار سلمانيان بود. از آنجايي که نه‌گفتن و پاسخ رد به هنرمندان پرشور جوان دشوار است، در فضاي نظارتي يک تلخي حاکم بود اما اين دو بزرگوار به‌گونه‌اي با هنرمندان رفتار مي‌کردند که نه تنها آنها دلگير نمي‌شدند بلکه تلاش مي‌کردند تا به نتيجه برسند.

اولين بزرگداشت موزه موسيقي به شخصي اختصاص داشت که مرادخاني آن را يادآور يک دوست خوب خواند و گفت: معمولا کساني که در عرصه فرهنگ تلاش مي‌کنند بايد در آخر پاسخگو باشند. ما در اين مراسم ياد يک دوست را گرامي داشتيم؛ دوستي که حق‌شناس و حق‌دوست بود.

داوود گنجه‌اي دوست و همکار قديمي سلمانيان او را انساني با اخلاق و خالص خواند و گفت: ياد او هميشه در دل‌هاي ما زنده است.

در ادامه مراسم، لوح تقديري از سوي هيأت‌مديره و هيات امناي موزه موسيقي توسط علي مرادخاني مدير، داوود گنجه‌اي عضو هيات امنا و مهندس مرتضي کاظمي عضو هيأت‌مديره موزه موسيقي به همسر اين مرحوم اهدا شد. همچنين انجمن موسيقي ايران لوح تقدير خود را توسط بابک رضايي مدير اين انجمن به خانواده زنده‌ياد سلمانيان تقديم کرد.

سيد محمد ميرزماني مديرکل دفتر موسيقي، بابک رضايي مديرعامل انجمن موسيقي، دکتر حسن رياحي دبير بيست و هفتمين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر، رضا مهدوي مدير موسيقي حوزه هنري و تني چند از اعضاي خانه موسيقي از جمله نصر‌الله ناصح‌پور، همايون خرم، هوشنگ ظريف، هنرمندان و استادان ديگر از جمله استاد فرهنگ شريف، هوشنگ کامکار و ديگران در اين مراسم حضور داشتند.

زندگينامه مرحوم فريد سلمانيان

 فريد سلمانيان 11 ارديبهشت 1336 در شهرستان فساي شيراز به دنيا آمد. بعد از طي مراحل ابتدايي، تا پايان مقطع متوسطه در محل تولدش سال 1354 در رشته علوم اجتماعي دانشگاه تهران قبول شد. آمدن به تهران وعلاقه‌اش به مباحث روشنفکري و مذهبي سبب شد تا با دکتر علي شريعتي و سلسله‌ مباحثش در حسينيه ارشاد آشنا شود و از جمله کساني باشد که در پايه گذاري انجمن اسلامي دانشجويان مشارکت جدي داشت.

بعد از انقلاب او از جمله دانشجويان تحکيم وحدت بود که به دليل برخي اختلاف روش‌ها فعاليت سياسي در اين کسوت را رها کرد و به دنبال فعاليت فرهنگي شتافت.

سلمانيان سال 1359 وارد خبرگزاري پارس(خبرگزاري جمهوري اسلامي کنوني) شد و سال 1360 هم به سازمان صدا و سيما رفت و معاونت برون‌مرزي سازمان و سپس مديرکلي برون مرزي اين

سازمان را عهده‌دار شد که همکاري او با اين سازمان در سمت‌هاي مختلف تا همين اواخر هم استمرار داشت که از جمله آنها راه‌اندازي بخش توليدات شبکه جام جم بود.

سلمانيان همزمان با کار در صدا و سيما در سال 1369 که کشور تحولات تازه‌اي را به جهت ورود به دوران سازندگي آغاز کرده بود، به دعوت علي مرادخاني به مرکز موسيقي (مرکز سرود و آهنگ‌هاي انقلابي ) وزارت ارشاد آمد و در سمت معاونت و مديرکل نظارت و ارزشيابي اين نهاد به فعاليت پرداخت.

سلمانيان در کنار علي مرادخاني اسباب تحولات مثبتي در حوزه موسيقي شدند که از جمله‌ آنها شکل‌دهي به جشنواره‌هاي مختلف (جوان، نواحي، ذکر و ذاکرين) و تاسيس خانه موسيقي و توسعه فعاليت‌هاي انجمن موسيقي ايران را مي‌توان نام برد.

علاقه او به موسيقي و پشتکارش در اين زمينه و جست‌وجوگري‌هايش سبب شد تا در سال‌هاي مياني دهه هفتاد به عنوان داور مشاور در کنار داوران اصلي جشنواره‌ موسيقي فجر قرار گيرد.

سلمانيان در اوايل دهه هشتاد در شوراي موسيقي استان‌ها به فعاليت پرداخت و توانست با همکاري جمعي از اهالي موسيقي و در کنار مدير اين مجموعه، سيد عبدالحسين مختاباد، طرح اطلس توليدات موسيقي ايران را تنظيم و تدوين کند. طرحي که بعدها و به رغم کار کارشناسانه او و ديگر اعضاي شورا، عملا اجرايي نشد و به بوته فراموشي سپرده شد.

سلمانيان در سال 1361 ازدواج کرد و صاحب دو فرزند (حنانه و فاطمه) شد. دو برادر او در سال‌هاي

جنگ تحميلي شهيد شدند. او ششم مرداد ماه 1389 در اثر حمله و ايست قلبي دار فاني را وداع گفت.

 

سه‌شنبه 15 شهريور 1390 - 8:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری