پنجشنبه 12 تير 1399 - 20:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان بوشهر

 

همايش بزرگداشت روز ملي مبارزه با استعمار انگليس در بوشهر

 

همايش بزرگداشت روز 12 شهريور روز ملي مبارزه با استعمار انگليس و سالروز شهادت شهيد رئيسعلي دلواري در بوشهر برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي بوشهر ، آيت الله سيد احمد خاتمي امام جمعه موقت تهران و عضو مجلس خبرگان رهبري در اين همايش استان بوشهر را کانون حماسه و شجاعت دانست و گفت : تجليل از روحيه استکبار ستيزي و ابراز تبري و نفرت از انحصارطلبي بيگانگان از ويزگي هاي برجسته اين همايش است.

وي با اشاره به اينکه شهيد رئيسعلي دلواري در اوج غربت قيام کرد و به شهادت رسيد افزود : الهي و خدايي بودن ، پيروي از علماي دين ،گره خوردن با مرجعيت ديني و خستگي ناپذيري از ويژگي هاي ممتاز قيام جنوب عليه استعمار انگليس است.

آيت الله خاتمي با بيان اينکه ياد و خاطره نيک مرداني که جانشان را در راه اعتلا و سرافرازي ايران اسلامي از دست دادند هرگز از حافظه تاريخي ملت پاک نخواهد شد گفت:بايد رشادت ها و دلاوري هاي اين رادمردان در کتاب هاي درسي به جوانان و نوجوانان آموزش داده شود.

نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه بوشهر هم با تشريح چگونگي و علل شکل گيري قيام جنوب عليه استعمار انگليس گفت : قيام رئيسعلي دلواري و همرزمانش با سه ويژگي ولايت مداري ،استعمارستيزي و مردمي بودن توانست بزرگترين قدرت جهان آن روز يعني انگلستان را شکست دهد.

آيت الله صفايي بوشهري افزود : استان بوشهر چهار بار توسط قواي انگلستان مورد هجوم قرار گرفت اما هيچ گاه سلطه گران نتوانستند اين استان را به سلطه خود در آورند .

وي پيروي از روحانيت و عمل به فتواهاي عالمان و مجتهدان بزرگ را از ويژگي هاي ممتاز قيام جنوب اعلام کرد.

استاندار بوشهر هم در اين همايش افزود: نقش رئيسعلي دلواري سردار بزرگ ضد استعماري خطه جنوب در استقلال و عزت ايران اسلامي بيش از پيش برجسته و تابناک است.

محمد حسين جهانبخش اظهار داشت: مردم متدين و ولايتمدار استان بوشهر با طلايه داري روحانيت آگاه، همواره در طول قرن‌ ها از کيان ايران با جان و دل دفاع کرده و در اين راه با نثار جوانان خود سرنوشتي سرشار از شرافت، عزت و استقلال را براي خود رقم زده‌ اند.

وي اضافه کرد: رئيسعلي دلواري با درک شرايط زمان خود و با هدف دفاع از مکتب انسان ساز اسلام و دفع تجاوز استعمارگران انگليسي با همراهي همرزمان دلاورش شجاعانه به قلب دشمن يورش برد و حضور غاصبانه انگليسي ها را بي اثر کرد.

استاندار بوشهر تاکيد کرد: با توجه به نامگذاري 12 شهريور به عنوان روز مبارزه با استعمار انگليس در تقويم رسمي کشور، مي‌طلبد همه آحاد مردم به ويژه پژوهشگران و فرهيختگان به اين رويداد مهم و تاريخي توجه ويژه داشته باشند.

در حاشيه اين همايش نمايشگاه هنرهاي تجسمي هم آغاز شد.

در اين نمايشگاه 84 اثر از هنرمندان استان شامل عکس ، نقاشي ،کاريکاتور و خوشنويسي در معرض ديد عموم قرار گرفته است.

بعد از ظهر ديروز نيز منزل شهيد رئيسعلي دلواري که سالها کانون مبارزات جنوب ايران بوده است با حضور مسئولان در دلوار غبار روبي مي شود و همايش شهيد رئيسعلي دلواري در زادگاهش دلوار برگزار مي شود.

شب شعر و مسابقات فرهنگي از جمله برنامه هاي بزرگداشت اين سردار نام آور است.

 گفتني است شوراي عالي انقلاب فرهنگي 12 شهريور را به عنوان روز ملي مبارزه با استعمار انگليس نامگذاري کرده است.

 رئيسعلي دلواري فرزند رئيس محمد، كدخداي روستاي دلوار از توابع استان بوشهر بود كه در سال 1299 ه. ق متولد شد. او در عصر مشروطيت جواني بيست و چهارساله، بلند همت، شجاع، در صدق و وفا بي مانند و در حبّ وطن كم نظير و در توكل به خدا ضرب المثل بود. اگرچه سواد كامل و معلومات كافي نداشت، اما پاكي سرشت و صفات حميده او طوري بود كه زبانزد خاص و عام بود. رئيس علي بعد از اين كه قواي اشغالگر انگلستان بوشهر را به تصرف خود درآوردند با شجاعتي وصف ناپذير به مقابله پرداخت و شكست سنگيني بر قواي انگلستان وارد كرد و در حين مبارزه با دشمنان اسلام و ايران، از پشت مورد هدف گلوله فرد خائني قرار گرفت و در منطقه تنگك صفر، در بيست و سوم شوال1333ه ق/3 سپتامبر 1915، به شهادت رسيد.

*بوشهر و تاريخچه هجوم انگليسي‌ها به آن

بوشهر از بنادر بزرگ و مهم ايران است كه قريب به يك صد سال است، به عنوان مركز بنادر جنوب كشور شناخته مي‌شود. قبل از ورود دين اسلام به ايران، بندري بنام بوشهر اساساً وجود نداشته است و آبادي در دو فرسنگي سمت جنوب بوشهر در ساحل دريا بوده كه آن جا را " ريشهر" مي ناميده‌اند.

به قول مؤلفان" فارسنامه ناصري" و" گنج دانش"، بوشهر از زمان كريم خان زند رو به آبادي گذاشت و در زمان ناصرالدين شاه رو به عمران بيشتر گذاشت و از بنادر تجاري مهم محسوب شد. تا در سال 1273 ه. ق، كه شهر هرات از طرف دولت ايران محاصره شد، انگليسي‌ها كه ترسيده بودند و براي انصراف ايران از تصرف هرات كه كليد هندوستان شمرده مي‌شد، سي فروند كشتي جنگي به خليج فارس فرستادند و پس از جنگ با دلاورمردان تنگستان اين بندر را تصرف كردند.

( اين درگيري بين باقرخان ضابط تنگستاني و پسر رشيدش احمدخان تنگستاني با چهارصد تفنگچي در قلعه ريشهر روي داد و احمدخان تنگستاني به همراه 72 نفر شهيد شدند)

*دومين هجوم قواي انگلستان به بوشهر

در آغاز جنگ جهاني اول(1914) قواي روس از شمال و نيروهاي انگلستان از جنوب، كشور ما را در معرض هجوم قرار دادند و كشتي‌هاي جنگي انگلستان در مقابل بوشهر لنگر انداختند و نيروهاي اشغالگر در 8 اوت 1915، برابر با 17 مرداد 1294(26 رمضان1333)، شهر بوشهر را به اشغال خود درآورند. يك روز پس از اشغال بوشهر، چهارده نفر از ساكنين آن عليه اشغالگران اعتراض كردند، ولي چون اهل جدال و اسلحه نبودند دستگير و به هندوستان تبعيد شدند.

"رئيسعلي دلواري" و "شيخ حسين خان چاه كوتاهي" و "زاير خضرخان اهرمي" سه نفر خوانين دلير تنگستان از اين وقايع آگاه شدند و تصميم گرفتند كه عليه دشمن قيام و در مقام دفاع از وطن برآيند.

حدود دو ماه قبل از اين كه قواي انگلستان بوشهر را اشغال كنند، ژنرال كاكس كنسول انگلستان در خليج فارس، نامه اي به مرحوم "شيخ محمد حسين برازجاني" روحاني متنفذ و مجتهد معروف دشتستان نوشت كه جواب آن نامه انگيزه قيام رئيسعلي دلواري آن قهرمان نامي ايران و اسلام شد.

كنسول انگلستان در اين نامه از شيخ محمدحسين برازجاني خواسته بود كه از نفوذ خود استفاده كند و از هر گونه آشوب و قيام عليه اشغالگران جلوگيري نمايد. در اين نامه تأكيد شده بود كه از دشمني با دولت انگلستان هيچ سودي عايد ملت ايران نخواهد شد، بلكه در صورتي كه ايرانيان وارد جنگ شوند، انگلستان يك سوم خاك ايران را به تصرف خود در خواهد آورد.

شيخ، در پاسخ به اين نامه تمام مصيبت‌ها را از طرف دولت انگلستان برشمرده و اعلام كرده بود كه چنانچه عمليات انتقام جويانه عليه اشغالگران صورت پذيرد، مسئوليت آن بر عهده انگليسي‌ها است.

رئيسعلي، در نامه‌هاي متعدد به شيخ محمدحسين برازجاني براي جهاد و قيام عليه قواي انگلستان كسب تكليف مي‌كند كه سرانجام مرحوم شيخ صورتي از حكم جهادي كه مراجع شيعه از نجف اشرف ارسال داشته بودند به ضميمه حكم خود مبني بر وجوب جهاد با كفار انگليسي و جلوگيري از رخنه آن‌ها به بنادر جنوب و دشتستان و تنگستان و لزوم همكاري خوانين اين مناطق و بسيج مردم مسلمان براي رفتن به ميدان جنگ صادر مي‌كند و براي همه خوانين مي‌فرستد.

رئيسعلي دلواري همين كه از حكم جهاد مرحوم شيخ محمد حسين برازجاني و ديگر مراجع ديني آگاهي مي‌يابد، آماده نبرد با امپراطوري انگلستان مي‌شود و مقدمات كار را در خانه حاج سيد محمدرضا كازروني فراهم مي‌كند.

رئيسعلي همراه دوستش خالو حسين دشتي در اوايل ماه رمضان 1333 ه.ق، در عمارت حاج سيد محمدرضا كازروني، پس از مذاكراتي با وي آمادگي خود را براي دفاع از بوشهر و جلوگيري از پيشروي نيروهاي انگليسي اعلام مي دارد.

رئيسعلي پس از اظهار تشكر، قرآن مجيد را مي‌طلبد و همين كه خادم قرآن مي‌آورد برمي‌خيزد و تعظيم مي‌كند و با احترام تمام آن را روي ميز جلو خود مي گذارد، آن گاه رو به حاضرين كرده و مي گويد:

" اي كلام الله گفتار مرا شاهد باش. من به تو سوگند ياد مي‌كنم كه اگر انگليسي‌ها بخواهند بوشهر را تصرف كنند و به خاك وطن من تجاوز كنند در مقام مدافعه برآيم و تا آخرين قطره خون من بر زمين نريخته است، دست از جنگ و ستيز با آنان نكشم و اگر غير از اين رفتار كنم، در شمار منكرين و كافرين به تو باشم و خدا و رسول از من بيزار شوند."

بعد از اشغال شهر بوشهر در 26 رمضان1333ه.ق، نيروهاي انگليسي قصد تصرف ناحيه دلوار را مي‌كنند.

دلوار محلي بود كه پيش از آن چندبار سربازان انگليسي به آن جا تجاوز كرده، اما طعم تلخ شكست را در اين ناحيه چشيده بودند.

رئيسعلي دلواري و شيخ حسين خان چاه كوتاهي و زايرخضرخان اهرمي از اين وقايع آگاه و در مقام دفاع از وطن برمي‌آيند.

قيام دليران تنگستان عليه اشغالگران آغاز مي‌شود و نيروهاي متجاوز انگليسي كه قريب به پنج هزار نفر بودند در دام دلير مردان تنگستاني گرفتار مي‌آيند و عده زيادي از متجاوزان انگليسي در اين حمله از بين مي‌روند. قيام مردم تنگستان بر روي هم هفت سال طول مي‌كشد و در اين مدت دليران تنگستاني دو هدف عمده را دنبال مي‌كنند:

1. پاسداري از بوشهر و دشتستان و تنگستان به عنوان منطقه سكونت خود و دوم جلوگيري از حركت قواي بيگانه به درون مرزهاي ايران و دفاع از استقلال وطن.

*شهادت رئيسعلي دلواري

رئيس علي دلواري كه در حقيقت روح قيام شورانگيز مردم جنوب ايران به شمار مي رفت و از حيث خصايص اخلاقي و نظامي بر سايرين تفوق داشت، قبل از اين كه زندگي را بدرود گويد، بارها مرگ خود را پيش بيني كرده بود تا اين كه سرانجام، در شب هجوم دشمن در ناحيه " تنگك صفر" هنگام شبيخون به دشمن از پشت سر توسط غلامحسين تنگكي از سربازان خودي در روز بيست و سوم شوال1333 ه.ق، به فيض شهادت نايل مي آيد.

درباره علل قتل رئيسعلي به صراحت نمي‌توان چيزي گفت. چه وقايع نگاران و مورخان آن عصر به اين موضوع اشاره نكرده اند

*رئيسعلي سمبل مبارزه با استعمار

رئيسعلي دلواري در مبارزه با استعمار چهره واقعي و ژرفاي ايمان خود را نشان داد و به قيام خونين ضد اجنبي مردم نواحي دشتي، دشتستان و تنگستان رنگ خاصي بخشيد.

روح استقلال طلبي و عشق به ميهن و غيرت و حميت وي از او شخصيتي به وجود آورده بود كه آوازه جانبازي و فداكاري اش در سراسر ايران طنين افكند. وي نبرد عليه قواي مهاجم را وظيفه ملي و مذهبي خود مي‌دانست و فعاليت‌هاي ضد انگليسي او از اين اعتقاد مايه مي‌گرفت و تقويت مي‌شد.

رئيسعلي قاطعانه تصميم گرفت خود را فداي استقلال و تماميت ارضي وطن كند. مقامات انگليسي كه اغلب با تزوير و نيرنگ و پرداخت رشوه و زر و سيم بر حريف چيره مي‌شدند، پس از اتخاذ تصميم قطعي درباره اشغال بوشهر و پيشروي به سوي شيراز به منظور تطميع رئيسعلي، دو نفر از متابعان حيدرخان حيات داودي را به دلوار گسيل مي‌دارند تا به زعم خود موافقت او را مبني بر پياده شدن قواي انگليس در كرانه خليج فارس و حركت به سوي شيراز جلب كنند.

نمايندگان حيدرخان ضمن ملاقات با رئيسعلي متذكر مي‌شوند كه چنانچه او از قيام عليه قواي اشغالگر صرف نظر كند، مقامات انگليسي 40 هزار پوند به او مي‌پردازند،. رئيسعلي با صراحت و شجاعت تمام مي‌گويد:" چگونه مي توانم بي طرفي اختيار كنم در حالي كه استقلال ايران در معرض خطر جدي قرار گرفته است؟"

پس از مراجعت نمايندگان حيدرخان كه تيرشان به هدف مقصود اصابت نكرده بود، نامه تهديدآميز از طرف مقامات انگليسي به رئيسعلي نگاشته مي‌شود مبني بر اين كه:

" چنانچه بر ضد دولت انگلستان قيام و اقدام كنيد، مبادرت به جنگ مي‌كنيم در اين صورت خانه هايتان ويران و نخل‌هايتان را قطع مي‌كنيم."

رئيسعلي در پاسخ مقامات انگليسي مي‌نويسد:" خانه ما كوه است و انهدام و تخريب آن‌ها خارج از حيطه قدرت و امكان امپراطوري بريتانياي كبير است. بديهي است كه در صورت اقدام آن دولت به جنگ با ما، تا آخرين حد امكان مقاومت مي‌كنيم."

 

گزارش : ايمان ندومي

          

                       

 

 

يكشنبه 13 شهريور 1390 - 12:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری